Muzeum otworzy niedostępne piwnice i wróci do modernizmu. Podziemia "oddadzą grozę ataku na Pocztę Polską"

2025-03-28 11:21

Ciemne ściany, surowe faktury i przytłumione światło. Tragiczne wydarzenia z 1939 roku zostaną upamiętnione w nowej, profesjonalnej oprawie. 100 lat po utworzeniu PUPT nr 1 w Gdańsku, Muzeum Poczty Polskiej przejdzie gruntowną modernizację. Powierzchnia Muzeum zwiększy się o 60%. Nową ekspozycje zaprojektuje Biuro Kreacja.

Spis treści

  1. Muzeum, poczta i internat. Budynek z historycznych gruzów
  2. "3 sale w 10 minut" to za mało, aby poruszyć tak wiele wątków
  3. Modernizacja z okazji 100-lecia. Otworzą się piwnice
  4. Metryczka
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Muzeum, poczta i internat. Budynek z historycznych gruzów

Wystawa Muzeum skupia się na historii Polaków z Wolnego Miasta Gdańska i upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 roku, kiedy niemieckie wojska zaatakowały budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, broniony przez 56 pocztowców. Obrońcy walczyli ponad 14 godzin. Ostatecznie Niemcy użyli miotaczy ognia i dynamitu, zmuszając ocalałych do kapitulacji – wielu z nich później stracono.

Czytaj także: Hotel Cracovia zostanie muzeum. Konsultacje społeczne potwierdziły wcześniejsze plany

Budynek Poczty spłonął kilka lat później. W 1951 roku z jego gruzów zbudowano nowy obiekt przy ulicy Obrońców Poczty Polskiej 1/2. Obecnie, oprócz Muzeum, w budynku funkcjonuje także oddział poczty oraz internat szkoły elektrotechnicznej.

Gdańsk. Muzeum Poczty Polskiej

i

Autor: Dariusz Kula

"3 sale w 10 minut" to za mało, aby poruszyć tak wiele wątków

Obecna wystawa, utrzymana w kolorze czerwieni i bogata w motywy ceglane, z kamienną posadzką, sprawia wrażenie estetycznego chaosu. Jak przyznaje dr Jan Szkudliński z Muzeum Gdańska, "Wystawa stała w Muzeum Poczty Polskiej nie została zmieniona znacząco od 1979 roku, od chwili otwarcia. Sama w sobie jest eksponatem." Autor pierwotnej ekspozycji pozostaje nieznany. 

Czytaj także: Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną

Istniejąca aranżacja Muzeum była wielokrotnie krytykowana przez odwiedzających. W Internecie znajdziemy opinie, jakoby było to "największe rozczarowanie jeśli chodzi o zwiedzanie Gdańska". Zwiedzający zwracają uwagę na brak wystarczającej ilości treści merytorycznych, słabe oznaczeni eksponatów i zbyt mały metraż Muzeum, które składa się "z 3 małych sali, które można zwiedzić w 10 minut". Tak o obecnej wystawie wypowiada się projektantka Dorota Terlecka, odpowiedzialna za projekt modernizacji:

Dotychczasowa przestrzeń była niewystarczająca aby poruszyć wszystkie wątki funkcjonowania poczty w Wolnym Mieście Gdańsk oraz temat ataku na Pocztę. Zdecydowano włączyć do ekspozycji piwnice budynku, ale nie było to łatwe, gdyż muzeum nie jest właścicielem budynku (...). Projekt przebudowy w tak trudnym zabytkowym budynku powstał kilka lat temu, ale około roku temu muzeum zorganizowało konkurs na projekt wystawy.

Gdańsk. Muzeum Poczty Polskiej

i

Autor: Dariusz Kula
Gdańsk. Muzeum Poczty Polskiej

i

Autor: Dariusz Kula

Modernizacja z okazji 100-lecia. Otworzą się piwnice

Pierwsze informacje na temat modernizacji Muzeum zostały przedstawione podczas konferencji prasowej zorganizowanej w związku z 100. rocznicą utworzenia Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku. Dzięki unijnemu dofinansowaniu Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku czeka kompleksowa modernizacja, która zwiększy powierzchnię o 60% i otworzy wcześniej niedostępne piwnice. Nowa ekspozycja nawiąże do modernizmu – stylu epoki, w której powstał budynek. Jak zapowiadają projektanci z Biura Kreacja:

Pojawią się drewniane witryny, emaliowane tabliczki i przeszklenia charakterystyczne dla epoki. Hol wejściowy oraz Sala Pocztowa odtworzą atmosferę przedwojennej poczty, a interaktywne stanowiska pozwolą zgłębić losy polskich mieszkańców miasta.

Główna część ekspozycji ukaże życie Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 20. i 30. XX wieku. Jednym z kluczowych punktów wystawy będzie Sala Konfliktu, gdzie "atmosfera napięcia i narastającej wrogości wobec Polaków zostanie podkreślona mrocznymi tonacjami oraz surową stylistyką". Z kolei podziemia muzeum "oddadzą grozę ataku na Pocztę Polską". Zarówno zapowiadana instalacja „Mogiła” jak i film dokumentalny wyświetlany w Sali Kinowej przypomną kilkunastogodzinną obronę placówki. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, podkreślił:

Projekt obejmuje także stworzenie nowoczesnej oferty edukacyjnej, zapewniającej nowe możliwości i wyższą jakość działań kulturalnych. Szacuje się, że modernizacja przyczyni się do wzrostu liczby odwiedzających o 30%. Duży nacisk kładziemy również na dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. W nowym Muzeum pojawi się podnośnik dla osób poruszających się na wózkach, plany tyflograficzne, audioprzewodniki z audiodeskrypcją oraz sala kinowa wyposażona w obwodową pętlę indukcyjną.

Modernizacja Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

i

Autor: Biuro Kreacja
Modernizacja Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

i

Autor: Biuro Kreacja

Metryczka

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Oddział Muzeum Gdańska

Dofinansowania unijne: 7,8 mln zł

Całkowity koszt inwestycji: 11,4 mln zł

Inne źródła finansowania: budżet Miasta Gdańska oraz środki własne Muzeum Gdańska

Projekt wystawy: Biuro Kreacja – Dorota Terlecka, Natalia Fierka, Dominika Janowska, Marta Pruszyńska, Denys Durtsev

Projekt graficzny: Anita Wasik

Architektura-murator. Podcast 30/30
Piotr Grochowski. Architekt, który bywa przedsiębiorcą
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News