Hotel Cracovia

i

Autor: Julia Dragović / archiwum prywatne

Muzeum Architektury i Designu w Krakowie

Hotel Cracovia zostanie muzeum. Konsultacje społeczne potwierdziły wcześniejsze plany

2025-01-15 11:30

Uczestnicy konsultacji społecznych poparli koncepcję utworzenia Muzeum Architektury i Designu w Hotelu Cracovia w Krakowie. Socmodernistyczny zabytek zostanie przebudowany wg projektu biura Lewicki Łatak. Konsultacje nie wpłynęły na projekt biura. Na inwestycję wygospodarowano 400 milionów zł - konsultacje były warunkiem koniecznym dla ich odmrożenia.

Spis treści

  1. W Hotelu Cracovia będzie muzeum - aktualizacja
  2. Muzeum Architektury i Designu w Hotelu Cracovia. Pora na mieszkańców
  3. Hotel Cracovia: harmonogram konsultacji społecznych
  4. Co z 400 milionami na budowę Muzeum Architektury?
  5. Trudne losy Cracovii
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

W Hotelu Cracovia będzie muzeum - aktualizacja

Mieszkańcy Krakowa poparli koncepcję przebudowy Hotelu Cracovia i utworzenia w nim Muzeum Architektury i Designu. Andrzej Szczerski, P.O. dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, podsumował konsultacje społeczne, które zorganizowano w pierwszych tygodniach grudnia 2024 roku:

Konsultacje dobiegły końca. [...] Wnioski są jednoznaczne. Wszyscy uczestnicy popierają pomysł budowy w tym miejscu muzeum, instytucji publicznej poświęconej designowi, architekturze i Krakowowi [...]. Mamy wielką satysfakcję, że udało się potwierdzić to, że ten projekt, który muzeum nasze promuje, jest wciąż aktualny, bardzo dobrze odbierany przez uczestników i uczestniczki konsultacji. Bardzo dużo osób brało udział, w różnym wieku, z różnych grup społecznych, z różnych środowisk.

Jak konsultacje wpłynęły na projekt biura Lewicki Łatak?

Architektonicznych modyfikacji nie zakładamy, natomiast pojawiło się w czasie konsultacji wiele nowych funkcjonalności, które można wpisać zwłaszcza w przestrzeń parterową, która jest zresztą przystosowana do elastycznych projektów. To jest bardzo ważne, że w tym budynku jest także przestrzeń partycypacyjna. To znaczy, że budynek będzie miał również miejsce, by integrować się czy kontaktować ze współczesnym środowiskiem artystycznym działającym w Krakowie i w Polsce, głównie designerskim i architektonicznym, ale też innym.

- mówił Andrzej Szczerski miejskiej Telewizji Kraków. W nowym muzeum mają być organizowane projekty edukacyjne.

Poniżej oryginalna treść artykułu.

Muzeum Architektury i Designu w Hotelu Cracovia. Pora na mieszkańców

W Krakowie ruszyły właśnie konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Hotelu Cracovia jako Muzeum Architektury i Designu oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych. Potrwają od 25 listopada do 20 grudnia i pozwolą ustalić ostateczną formę projektu biura Lewicki Łatak, które wygrało konkurs SARP na przebudowę zabytkowego powojennego hotelu. Ten oraz inne nagrodzone i wyróżnione projekty opisaliśmy i pokazaliśmy tutaj: Muzeum Architektury i Designu w Krakowie zaprojektuje Biuro Lewicki Łatak.

Konsultacje są efektem rekomendacji byłego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza. Były jednym z wymogów postawionym przed Muzeum Narodowym, które mają zostać spełnione, by Ministerstwo przywróciło finansowanie inwestycji, wstrzymanej w marcu 2024 roku w wyniku cięć. Kurek z 400 milionami, bo tyle wynosi budżet przebudowy, przykręcono 8 miesięcy temu, a prace w Hotelu stanęły w miejscu.

Minister Sienkiewicz, cytowany przez Dziennik Polski na konferencji prasowej mówił:

[...] powstrzymaliśmy finansowanie przebudowy dawnego hotelu Cracovia, ponieważ nie został tu przekroczony próg, jakim jest podpisanie umowy z wykonawcą, co powoduje że wydatki na daną inwestycję stają się sztywne i nic już nie da się z tym zrobić. Po prostu musimy oszczędzać w tym roku pieniądze. To jedno z najważniejszych miejsc w Krakowie, jako pewnej całości kulturowej. To miejsce na skrzyżowaniu Błoń, Muzeum Narodowego i ul. Piłsudskiego, gdzie z Błoń jest zachowana jedyna jeszcze nie zniszczona – perspektywa, oś widokowa na stary Kraków. A ktoś w Warszawie postanowił, że hotel będzie w innej formie i zabuduje to miejsce według własnego uznania. Natomiast ja uważam, że to miejsce jest dla Krakowa tak ważne, że o tym jak ma wyglądać, jak być zabudowane, jaką ma pełnić funkcję i czy na pewno w obecnym kształcie architektoniczny, to nie powinna być decyzja urzędników w Warszawie, ale efekt dialogu z mieszkańcami miasta, z włodarzami miasta. Myślę, że zaraz po wyborach samorządowych Ministerstwo Kultury będzie tego rodzaju konsultacje prowadziło. Będę namawiał miasto, by byśmy stworzyli warianty, parę wizji dla dawnego hotelu, które poddamy pod osąd mieszkańców Krakowa. Być może urodzi się z tego ten sam projekt co jest obecnie, ale chcielibyśmy mieć pewność, że to decyzja mieszkańców a nie decyzja urzędników siedzących w gabinetach na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. To jest ten moment, kiedy państwo ma obowiązek konsultować swe pomysły z ludźmi, których one dotyczą.

Hotel Cracovia: harmonogram konsultacji społecznych

Uwagi oraz opinie do projektu architektonicznego, programu (i otoczenia budynku) oraz wartości społecznej (współpraca z organizacjami itd.) inwestycji będą zbierane na trzy sposoby:

  • ankiety papierowe lub elektroniczne (25.11-20.12.2024) - formularze i PDF-y do druku dostępne są na stronie krakow.pl; papierowe ankiety wypełniać można w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie (ul. 3 Maja 1); skany ankiet natomiast - wysyłać można na adres [email protected];
  • spotkania konsultacyjne w gmachu głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1) - w trzy poniedziałki grudnia (2, 9 i 16.12) o 17:30; każde najprawdopodobniej poruszy inną kwestię wymienioną powyżej;
  • dyżur telefoniczny eksperta - 2 grudnia (poniedziałek), godz. 14:00-16:00 pod numerem tel. 12 433 56 20.

Co z 400 milionami na budowę Muzeum Architektury?

Na ten moment brakuje oficjalnego potwierdzenia z Ministerstwa, że Cracovia dostanie obiecane 400 milionów. Do tej pory potwierdził to polityk Dominik Jaśkowiec w rozmowie z reporterem Radia Kraków. Choć można założyć, że to źródło sprawdzone, dyrektor Muzeum Narodowego, Andrzej Szczerski, zachowuje ostrożność:

[...] konkrety są wtedy, kiedy otrzymujemy pismo o odpowiedniej randze, które potwierdza różnego rodzaju deklaracje. Dopóki takiego formalnego potwierdzenia nie dostaniemy, nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej na temat finansowania. Na pewno atmosfera wokół tej inwestycji jest dobra, cieszy się ona zainteresowaniem i poparciem. W związku z tym bardzo liczymy na konsultacje, mamy nadzieję, że one również pokażą, jak ważna jest Cracovia nie tylko dla samego muzeum, ale i dla całego Krakowa.

- mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską.

Trudne losy Cracovii

Hotel Cracovia powstał w 1965 roku według projektu Witolda Cęckiewicza. Od tego czasu był już luksusowym hotelem i pustostanem, a teraz jest i zabytkiem. Przed rozbiórką obroniony przez środowisko architektoniczne, społeczników oraz mieszkańców. W 2014 grupa Hotel Cracovia Pany zorganizowała Paradę Chciwości, która przeszła ul. Piłsudskiego pod Hotel Cracovia ze złotym cielcem w koszyku sklepowym. Uczestnicy marszu (w tym autorka niniejszego artykułu) ubrani byli na złoto, a przygrywał zespół Hańba.

Pojawiło się wiele propozycji przebudowy, odbudowy, wymiany na nowszy obiekt - każdy uginał się pod wielkim ciężarem krytyki. Ostatecznie wraz z przylegającym Kinem Kijów został wpisany do rejestru zabytków, a prywatny właściciel, znana firma deweloperska, odwołała się od decyzji. Poszczególne elementy założenia wciąż znajdują się w opłakanym stanie; w najgorszym są esplanada wraz z krętymi schodami oraz schody na tyłach kina. Wizualnie sytuacji nie poprawia parking dla autokarów i samochodów zorganizowany przed hotelem.

W 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją ówczesnego ministra, Piotra Glińskiego, zakupiło Hotel Cracovia za 29 mln zł z przeznaczeniem na Muzeum Architektury i Designu. Od tego czasu Cracovia stoi zamknięta, przygotowana do remontu, który nie nadchodzi.

Źródło: krakow.pl, Dziennik Polski, Radio Kraków, telewizja.krakow.pl

Zobacz także: Bloki i krakowska architektura PRL. Zobacz 10 miejsc, które warto odwiedzić w Krakowie

Podcast miejski
Flip Springer. Architektura ma kłopot