Architektura MuratorRealizacjeNajpiękniejsze dworce kolejowe na świecie: współczesna architektura i zabytki inżynierii

Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie: współczesna architektura i zabytki inżynierii

Zabytkowe czy nowoczesne? Małe, czy ogromne? Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie - galeria

Hala Dworca Zachodniego w Tiencin, Chiny. Fot. ©Christian Gahl; von Gerkan, Marg and Partners Architects (gmp), www.gmp-architekten.de
Hala Dworca Zachodniego w Tiencin, Chiny. Fot. ©Christian Gahl; von Gerkan, Marg and Partners Architects (gmp), www.gmp-architekten.de

Najpiękniejsze dworce kolejowe
W XIX wieku rozwój kolei postępował błyskawicznie; po raz pierwszy parowozy zastosowano komercyjnie w pierwszej dekadzie wieku, a już kilkadziesiąt lat później długość europejskich linii kolejowych liczona była w dziesiątkach tysięcy kilometrów. Budowa kolei przynosiła inwestorom gigantyczne zyski: koszt budowy zwracał się niekiedy już po 2-3 latach, a przez kolejne dziesięciolecia linia zarabiała. Nic dziwnego, że w europejskich miastach wyrastać zaczęły wspaniałe dworce, w których łączyły się efektowne inżynieryjne rozwiązania i dbałość o efekt estetyczny. Dworcom nadawano formy zamków albo neobarokowych pałaców; wiele z nich zachowało się do dziś. Reprezentacyjne dworce kolejowe powstawały oczywiście także później; dziś można wśród nich znaleźć świetne przykłady architektury współczesnej różnych nurtów, od purystycznego modernizmu do efektownych budynków-rzeźb zaprojektowanych przez stararchitektów. Kilka efektownych przykładów prezentujemy w galerii.


Największy dworzec kolejowy w Hiszpanii

Jednym z najbardziej efektownych historycznych dworców jest pierwsza stacja kolejowa w stolicy Hiszpanii - Madryt Atocha. Dworzec otwarty został w 1851roku, szybko konieczna okazała sie jego rozbudowa. W 1888 roku budowę nowego dworca kolejowego rozpoczął Alberto de Palacio, współpracownik Gustave'a Eiffela, budowniczego słynnej paryskiej wieży. Poczekalnia na stacji Madryt Atocha przypomina obecnie wnętrze palmiarni. W przestronnej hali zaprojektowanej przez jednego z współpracowników Gustawa Eiffla urządzony został ogród botaniczny. Pod szklanym sklepieniem krzewi się około 400 gatunków roślin, a w obszernej sadzawce pływają żółwie i ryby, przyciągając uwagę dzieci. Na obrzeżu zielonej strefy, wśród kwitnących roślin ustawione są ławki dla czekających podróżnych. To piękne miejsce ma jednak skomplikowaną przeszłość; jednym z najbardziej tragicznych epizodów w przeszło stuletniej historii hali jest zamach bombowy z 2004 roku; wskutek ataku terrorystów zginęło 191 osób, a przeszło 1800 zostało rannych.

Chińska kolej: nowe dworce, nowe linie
Rozwój przemysłu i konieczność zapewnienia środków transportu setkom milionów robotników stymulują rozwój chińskiej kolei. Nowe inwestycje obejmują także realizację nowych, często imponujących rozmiarami dworców. Zaprojektowany przez Gerkan, Marg and Partners dworzec kolejowy Tianjin Zachodni liczy 24 perony, z czego 9 przeznaczonych dla szybkiej kolei. Dworzec stanowi element węzła komunikacyjnego, łączącego kolej, metro, linie autobusowe; wokół węzła powstaje nowa dzielnica.

Harry Potter i współczesna architektura
Dworzec King's Cross w Londynie znany jest wszystkim czytelnikom sagi o Harrym Potterze. Choć sportretowany przez J.K. Rowling dworzec kolejowy powstał w połowie XIX wieku, był później rozbudowywany. Z wiktoriańskimi murami sąsiaduje współczesna architektura. Jak sprawdza się takie połączenie?

Więcej - w galerii!

Dworzec Roku 2020 – wybieramy najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa trzecia edycja konkursu „Dworzec Roku 2020”, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Po pierwszym głosowaniu oraz przeprowadzonych audytach organizatorzy wybrali 10 finalistów, teraz głos mają użytkownicy.
Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.
Dworzec Centrum w Sopocie Budynek odpowiada najnowszym trendom wznoszenia śródmiejskich dworców. Jest to zarazem pierwsza inwestycja w Europie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z unijnego programu zwrotnego Jessica – pisze Daniel Załuski.
Węzeł transportowy w Słupsku Konkurs na opracowanie koncepcji węzła i otaczających terenów wygrali Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz oraz Michał Poziemski.
AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka Łukasz Wojciechowski recenzuje książkę AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wydana nakładem Centrum Architektury publikacja przedstawia nie tylko historię Dworca Centralnego i innych dworców kolejowych, ale też problemy projektantów i użytkowników
PKP zmarnuje sześć miliardów złotych? Czy 29 miesięcy opóźnienia to w PKP norma? NIK straszy możliwością utraty unijnych funduszy przyznanych na inwestycje kolejowe. Zmienia się powoli wizerunek kolei, trwa modernizacja kolejnych dworców kolejowych, tymczasem spółka zarządzająca torami spółka PKP PLK notuje coraz większe straty, a na nowo wyremontowane dworce nie dojedziemy szybciej