Architektura MuratorRealizacjeNajwyższa drewniana wieża widokowa projektu Polaków!

Najwyższa drewniana wieża widokowa projektu Polaków!

W Krynicy-Zdroju otwarto pierwszą w Polsce wieżę widokową z ponad kilometrowej długości ścieżką edukacyjną wijącą się wśród koron drzew. Za projektem obiektu stoi zakopiańska pracownia Buduj a woloj Jana Karpiela „Bułecki” oraz zespół konstruktorów z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Najwyższa drewniana wieża widokowa projektu Polaków!
Wieża widokowa Słotwiny ArenaKrynica-Zdrój, ul. Słotwińskiej 51A
Autorzyarchitekci Jan Karpiel „Bułecka”, Wojciech Trzebunia „Twardy”, konstruktor Stanisław Czernik
Współpraca autorskaarchitekci Kinga Tokarczyk, Dominik Kara, konstruktorzy Stanisław Michałczak, Adelina Bałdos
InwestorOśrodek Słotwiny Arena
Data realizacji (koniec)2019
Koszt inwestycji15000000
Sprawdzający:Paweł Polak, Stanisław Karczmarczyk
Wysokość:49,5 m
Długość trasy:1030 m

Nowo otwarta wieża widokowa w Krynicy-Zdroju to inwestycja spółki Ośrodek Słotwiny Arena. Projekt obiektu opracowali architekci Jan Karpiel „Bułecka” i Wojciech Trzebunia „Twardy”, a za konstrukcję odpowiadał zespół pod kierunkiem Stanisława Czernika z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Najwyższa drewniana wieża widokowa projektu Polaków!

Wieża stanęła na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Ma dokładnie 49,5 metra wysokości, aby nie trzeba było wyposażać jej w światła sygnalizacyjne dla samolotów, wymagane dla obiektów powyżej 50 metrów. Prowadzi do niej wznosząca się stopniowo trasa edukacyjna podpierana przez 18 wież i 87 słupów. Ścieżka ta mierzy 1030 metrów i jest obecnie najdłuższą tego typu realizacją w Polsce. Stopniowe nachylenie trasy, między dwoma a sześcioma stopniami, pozwala wejść na szczyt osobom z niepełnosprawnościami i z wózkami dziecięcymi. Zarówno konstrukcję wieży, jak i samej ścieżki wykonano z drewna niezwykle wytrzymałej robinii akacjowej.

Najwyższa drewniana wieża widokowa projektu Polaków!

Ale całość przedsięwzięcia to nie tylko drewno. To fundamenty rozrzucone po lesie jak rozproszony kierdel owiec. To stalowe elementy łączników, stalowy rdzeń wieży z ewakuacyjną klatką schodową. Wszystko to już działka konstruktora. Dwóch Stanisławów spisało się dzielnie, opracowując system połączeń stalowych, aby wszystko wyglądało solidnie i takie było. Niektóre długie przęsła ścieżki musiały być wykonane z klejonki, co też wymagało ich ingerencji – tłumaczą Jan Karpiel „Bułecka” i Stanisław Czernik w publikacji podsumowującej konferencję „Architekt, inżynier budownictwa. Różne zawody – wspólny cel”, która odbyła się w Krynicy w listopadzie ubiegłego roku.

Najwyższa drewniana wieża widokowa projektu Polaków!

Dodatkową atrakcją nowej wieży Słotwiny Arena jest długa na 60 metrów zjeżdżalnia i 6-osobowa kolejka krzesełkowa, którą można dostać się na szczyt konstrukcji. Wieża ma być dostępna przez cały rok, ceny biletów wahają się od 39 do 69 złotych. Realizacja inwestycji kosztowała ponad 15 mln zł, z czego wsparcie z funduszy europejskich wyniosło 3,6 mln zł.

Zdjęcia: Studio Front, Paweł Janik

Wieże i platformy widokowe przeżywają dziś w Polsce prawdziwy renesans. O ich „masowej produkcji” i wpływie na naturalny krajobraz pisaliśmy m.in. w tekście „Architektura turystycznych szlaków”.