Nawa Oskara Zięty. Rzeźba miejska na Wyspie Daliowej we Wrocławiu, uznana za najbardziej innowacyjny projekt architektoniczny roku, w którym powstała

2024-08-23 11:19

Nawa Oskara Zięty, składający się z 35 metalowych łuków pawilon na Wyspie Daliowej we Wrocławiu, to pierwsze zastosowanie wynalezionej przez projektanta technologii FiDU w tak dużej skali. Inspiracją dla zastosowania konstrukcji łukowej była pobliska Katedra św. Jana Chrzciciela, Hala Targowa, Ossolineum i biblioteka. Forma bionicznego łuku współgra z kształtem samej wyspy i harmonizuje z otaczającą architekturą. Została uznana za najbardziej innowacyjny projekt architektoniczny roku. Przypominamy materiał z 2017 roku.

Spis treści

  1. Nawa Oskara Zięty: architektura i bionika
  2. Nawa w technologii FiDU
  3. Zobacz zdjęcia i film: Oskar Zięta o instalacji Nawa

Nawa Oskara Zięty stanęła na Wyspie Daliowej, najmniejszej z kilkunastu wysp we Wrocławiu. Wyspa ta, położona w pierwotnym biegu rzeki Odry, tuż obok mostu Piaskowego, przez długi czas pozostawała niedostępna dla mieszkańców. Dziś została przywrócona miastu w ramach rewitalizacji tzw. osi odrzańskiej. Koncepcję przebudowy wyspy oraz projekt zieleni opracowała pracownia ISBA.

Nawa Oskara Zięty: architektura i bionika

Zwieńczeniem prac na Wyspie Daliowej była inauguracja Nawy Oskara Zięty. Lekki obiekt składa się z 35 metalowych łuków, tworząc formę, pod którą można się swobodnie przemieszczać. W projekcie Nawy Oskara Zięty dostrzec można zarówno historyczne, jak i współczesne inspiracje - łuk to konstrukcja stosowana od tysiącleci, a jego wynalezienie było ogromnym przełomem w architekturze. Tutaj łuki służą zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i artystyczna forma ekspresji. Jednocześnie, podobnie jak w innych realizacjach Oskara Zięty, widoczne jest tu zainteresowanie projektanta bioniką, interdyscyplinarną nauką zajmującą się badaniem budowy i zasad działania organizmów oraz wykorzystaniem wyników tych badań w technice.

Nawa w technologii FiDU

Stworzenie konstrukcji było możliwe dzięki FiDU - innowacyjnej technologii wynalezionej przez Ziętę. Polega ona na wypełnieniu sprężonym powietrzem zespawanych ze sobą stalowych elementów. Metalowe formy usztywniają się, zyskując trwałość i stabilność, a jednocześnie zyskując niezwykłą lekkość. Nawa Oskara Zięty jest pierwszą próbą jej zastosowania w tak dużej skali. Kształt łuków to z kolei wynik projektowania parametrycznego - konstrukcja powstała dzięki zaawansowanym obliczeniom i modelowaniu w oprogramowaniu Grasshopper.

Znaczna większość prac nad realizacją Nawy Oskara Zięty odbyła w hali produkcyjnej dawnej stoczni, co pozwoliło skrócić czas montażu na miejscu. Wycinanie, spawanie i nadmuchiwanie łuków powietrzem zajęło kilka miesięcy. Następnie wszystkie elementy zostały przetransportowane z hali produkcyjnej na wyspę Daliową na barkach płynących przez rzekę Odrę. Prace budowlane i montażowe rozpoczęły się w kwietniu. Wcześniej, budowniczowie i geodeci przez kilka tygodni prowadzili przygotowania terenu.

Zobacz też:

Stalowe lustra Oskara Zięty

Pawilon Przyszłości w Łazienkach

Kolorowa plomba we Wrocławiu. Papugowiec. Zdjęcia

Zobacz zdjęcia i film: Oskar Zięta o instalacji Nawa

Oskar Zięta na temat instalacji Nawa we Wrocławiu: jak powstała technologia FiDU, na czym polega, jak wyglądał proces produkcji, transport i sama realizacja. Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017, który zorganizowała redakcja „Architektury-murator”.