Architektura MuratorRealizacjeNowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz

Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz

Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.

Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz
Osiedle Nowe Żerniki od zachodu; fot. Maciej Lulko

Projekt Nowych Żernik to efekt połączenia ambicji zespołu architektów, władz Wrocławia i deweloperów, którzy zjednoczyli siły w celu realizacji idealnego osiedla mieszkaniowego. Autorzy projektów wprost odwołują się do tradycji jednej z przedwojennych wystaw budowlanych pod nazwą WuWA (niem. Wohnungs- und Werkraumausstellung). Inicjatywy te miały zbieżne cele – wyznaczenie całkowicie nowych trajektorii projektowania osiedli mieszkaniowych. Dziś, w dobie inwestycji prowadzonych „na wycisk” dla zmaksymalizowania zysku, twórcy Nowych Żerników torują inne ścieżki. Projektują harmonijny zespół z urbanistyczną myślą przewodnią – przestrzenią wspólną w ludzkiej skali, z kompletem usług i zielenią, przemieszaniem różnych typów zabudowy: komercyjnej i publicznej. Można zatem określać Żerniki jako przykład próby stworzenia osiedla kompletnego. Unikatowym posunięciem było również wdrożenie nietypowej, jak na standardy branży, projektowej demokracji. Nad koncepcją pracowało, w formule interdyscyplinarnej współpracy warsztatowej, ponad 40 wrocławskich biur.

Czytaj też: Warszawska Dzielnica Społeczna – odpowiedź stolicy na Nowe Żerniki |

Możliwość prowadzenia prac studyjnych i stopniowego dochodzenia do najlepszych rozwiązań jest nadal rzadkim zjawiskiem w „taśmowej” produkcji nowych mieszkań. Wynikiem było stworzenie spójnych koncepcji zabudowy. Koordynacja nie dotyczyła wyłącznie aspektu projektowego, strona miejska przygotowała także grunt dla zabudowy z infrastrukturą drogową oraz uzbrojeniem terenu. Urząd Miasta Wrocławia zadziałał tu jako publiczny „land developer”. W tym sensie było to postępowanie modelowe, prace koncepcyjne wyprzedzały przygotowanie infrastruktury, planu, a potem zbycie działek. Publiczna własność pozwoliła też na określenie warunków finansowych sprzedaży. Pierwsze mieszkania miały dość niskie ceny, jak na oferowaną wysoką jakość osiedla. Paradoksalnie, w 2013 roku, budowa nowego, dużego zespołu o tak zarysowanych założeniach, na peryferyjnie położonym terenie, musiała być postrzegana przez deweloperów jako projekt wysokiego ryzyka.

PRS: instytucjonalny najem mieszkań. Przewodnik po rynku PRS PRS, czyli Private Rented Sector, na razie skupia w Polsce zaledwie kilka tysięcy mieszkań i apartamentów, ale jego wzrost w najbliższych miesiącach będzie spektakularny – przewidują eksperci. Prezentujemy przewodnik po rynku PRS, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.
Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś. Rozmowa z architektem Bogdanem Kulczyńskim Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych zespołów wielorodzinnych opowiada architekt Bogdan Kulczyński z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt.
Architektura dla ludzi pod znakiem White Stone Ekologia, zielone certyfikacje i nowoczesne technologie stały się już standardem. Na przestrzeni ostatnich lat świat budownictwa i architektury zachłysnął się nimi i zapomniał o tym, co najważniejsze – o ludziach. W końcu powoli odkrywamy, że budujemy przede wszystkim dla człowieka – rozmowa z Katarzyną Szymborską – co-CEO, Sales & Marketing w grupie White Stone Development, działającej głównie w sektorze mieszkaniowym.
100-lecie budownictwa komunalnego w Wiedniu W tym roku Wiedeń z wielka pompą obchodzić będzie 100-lecie budownictwa komunalnego. Nic dziwnego. W miejskich lokalach mieszka dziś blisko 500 tys. wiedeńczyków.
Warszawska Dzielnica Społeczna – odpowiedź stolicy na Nowe Żerniki Z inicjatywy pracowni BBGK Architekci powstał projekt modelowej dzielnicy mieszkaniowej, uwzględniającej lokale dla różnych użytkowników, a także miejsca pracy, drobny handel i inne usługi oraz tereny zielone. Władze miasta planują go zrealizować na 16-hektarowym terenie na granicy Woli i Bemowa.