INWESTYCJE

Nowe centrum kultury w Pszczynie zostało oficjalnie otwarte

2024-02-16 12:25

Ponad 50 mln zł kosztowało nowe Pszczyńskie Centrum Kultury, które oficjalnie otwarto w tym tygodniu. W budynku znajdziemy m.in. salę widowiskową, a także kino z nowoczesnym projektorem. Obiekt od samego początku ma tętnić życiem, dlatego już zapowiedziano sporo wydarzeń.

Pszczyna: nowe centrum kultury już działa

13 lutego 2024 roku oficjalnie otwarto nową siedzibę Pszczyńskiego Centrum Kultury (pckul), która znajduje się przy ul. Jagiełly. W środku znajduje się sala widowiskowa na blisko 500 osób czy nowoczesne kino. Nie brakuje także sal warsztatowych i tych do gier. – PCKUL nie jest tylko imponującym budynkiem, ale przede wszystkim miejscem, które stanie się sercem kulturalnego życia naszego miasta – przyznaje Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Budowa rozpoczęła się w październiku 2021 roku, a sama inwestycja pochłonęła prawie 51 mln zł. Środki w pełni pochodzą z budżetu miasta. Dlaczego? Burmistrz przyznawał, że dofinansowanie unijne oznaczałoby, że przez siedem najbliższych lat obiekt nie mógłby działać pod kątem komercyjnym. Pszczyńskie Centrum Kultury ma jednak tętnić życiem. Pierwsze wydarzenia odbyły się 14 lutego, a już zapowiedziano kolejne. W najbliższych tygodniach nie zabraknie koncertów czy występów kabaretów.

Jest sala widowiskowa i kino z nowoczesnym projektorem

Sercem nowego centrum kultury w mieście jest sala widowiskowa, która liczy sobie 498 miejsc. Sala kinowa pomieści natomiast nieco ponad 100 osób. Miasto chwali się, że zamontowano tu najnowocześniejszy projektor kinowy na południu Polski.

Do dyspozycji mieszkańców są także cztery sale warsztatowe, w których będą odbywać się zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów. Interesująco prezentuje się także strefa gier i e-sportu. Nie brakuje tu konsol, maszyny Arcade czy tradycyjnych gier planszowych. W ramach inwestycji wykonano ponadto zielony taras i wewnętrzny ogród.

– Teren wokół został zagospodarowany, by również mógł być wykorzystany na wydarzenia plenerowe. Dominuje tu zieleń, jest również mała architektura z ławkami. Przy budynku znajduje się parking – informują przedstawiciele miasta.

Co istotne, cały budynek dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami, a wszystkie piętra są połączone windami. Zainstalowano poza tym pętlę indukcyjną dla niedosłyszących, tyflomapę dla niewidomych, a opisy pomieszczeń przygotowano w języku Braille’a.

W ubiegłym roku burmistrz miasta przyznawał, że ta "inwestycja będzie jedną z wizytówek gminy Pszczyna i całego regionu".

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Projektantką budynku jest Katarzyna Kozień-Korneckiej z KKM Kozień Architekci. To Krakowska pracownia założona w 1996 roku przez Marka Kozienia oraz jego dwie córki – Magdalenę Kozień-Woźniak i Katarzynę Kozień-Baczkowską. Zyskała rozgłos zdobywając I nagrodę i pokonując ponad stu konkurentów w konkursie na Muzeum Ziemi Przemyskiej („A-m” 10/02). Budynki użyteczności publicznej są od początku specjalizacją pracowni, w której powstawały projekty siedzib i wnętrz stacji radiowych i kilku sal widowiskowych, teatrów, galerii, ale niemal żadnych budynków mieszkalnych. W 2009 roku wygrali prestiżowy międzynarodowy konkurs na siedzibę Teatru Nowego w Warszawie, a w 2010 na Centrum Obsługi Odwiedzających w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ich budynki są wyrazistymi, zapamiętywalnymi znakami w przestrzeni, o oryginalnej strukturze, jednocześnie pozbawione taniego efekciarstwa i nadmiernej ekspresji.

Jak czytamy na stronie pszczyńskiego urzędu miasta, 18 października 2021 roku podpisana została umowa między gminą, a wykonawcą - firmą Budimex. Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku pojawił się pierwszy zarys fundamentów i nowy budynek Pszczyńskiego Centrum Kultury zaczął w kolejnych miesiącach sukcesywnie piąć się do góry.

Fundamenty pochłonęły blisko 300 metrów sześciennych betonu i 120 ton stali zbrojeniowej. Lato 2022 roku było wyjątkowo łaskawe dla budowlańców, a to pozwoliło na przyspieszenie niektórych prac, które były prowadzone równolegle na wielu płaszczyznach.

Wiosną 2023 roku do wnętrza nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury wkroczyli specjaliści od akustyki, którzy przez wiele tygodni skrupulatnie pracowali, by widz każdego z 498 foteli sali widowiskowej otoczony był wspaniałym przestrzennym dźwiękiem. Równolegle do prac wewnątrz tworzyło się wspaniałe obejście obiektu. Projektanci dołożyli wszelkich starań, by budynek i jego otoczenie były przyjazne dla środowiska, zapewniały doskonałą funkcjonalność i cieszyły oko gości - czytamy w relacji.

eska.pl, pszczyna.pl