Architektura MuratorRealizacjeNowe przedszkole w Wilanowie

Nowe przedszkole w Wilanowie

Na warszawskim Wilanowie ukończono realizację publicznego przedszkola według projektu pracowni Tremend.

Nowe przedszkole w Wilanowie
Przedszkole przy ulicy Zdrojowej w Warszawie, fot. Tremend

Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 3000 m2 stanął na długiej i wąskiej działce przy ulicy Zdrojowej, w sąsiedztwie rezerwatu Skarpa Ursynowska. Podłużna bryłę wykończona tynkiem i naturalnym drewnem. Wewnętrzna przestrzeń przedszkola podzielona jest na bloki funkconalne. Znalazły się tu sale do nauki i zabawy, szatnie, łazienki, strefa gastronomiczna, zaplecze administracyjne z pokojami dla personelu oraz pomieszczenia techniczne. Dla ułatwienia orientacji w budynku w każdym z bloków zastosowano inną kolorystykę. Na parterze zaplanowano ponadto dużą salę zabaw, a na drugiej kondygnacji, od strony zachodniej, wybudowano przestronny taras, który służy rekreacji przedszkolaków. W celu zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa, zaprojektowano tu wysokie, wykonane z grubego szkła barierki. Drewniane podłogi oraz ażurowe belki podtrzymujące szklany dach chronią z kolei przed nadmiernym nasłonecznieniem. Przedszkole wyposażono w wideoinstalacje, umożliwiające przywoływanie podopiecznych przez ich opiekunów, oraz we wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.