Architektura MuratorRealizacjeNowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

Nowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia. Sposób zagospodarowania bulwaru ma umożliwiać jak najbliższy kontakt z wodą i widokami przeciwległego brzegu. Przestrzeń komunikacji jest dostosowana do różnych grup użytkowników: sprawnych, niepełnosprawnych, na rolkach i rowerach. Wszyscy oni poruszają się po wspólnej, wielokierunkowej przestrzeni, bez wydzieleń ścieżek rowerowych.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Widok w kierunku mostu Piaskowego i budynku filologii UWr; amfiteatr przy bulwarze Dunikowskiego jest licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, nie tylko w słoneczne dni; fot. Maciej Lulko
Rewitalizacja bulwarów Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha KaczyńskichWrocław, lewy brzeg Odry między mostami Piaskowym a Grunwaldzkim
AutorzyPiotr Żuraw Architekt, architekci Katarzyna Dobiecka, Piotr Żuraw
Architektura krajobrazuEvergreen Monika Ziemiańska
Identyfikacja wizualnaKatarzyna Dobiecka
KonstrukcjaP3 Group Biuro Projektów Konstrukcyjnych
Generalny wykonawcaM-Park
InwestorGmina Wrocław, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Powierzchnia terenu27860.0 m²
Projekt konkursowy2008
Projekt budowlany2009
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycjiok. 20 000 000 PLN
Projekt wykonawczy2009

Bulwar Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich jest silnie związany z Odrą. To jednocześnie atrakcyjny punkt obserwacji przeciwległego brzegu z historyczną zabudową Ostrowa Tumskiego, sąsiadujący z reprezentacyjnymi obiektami jak zabytkowa Hala Targowa, Akademia Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe czy Urząd Wojewódzki. Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia.

Założeniem projektu była realizacja wielkomiejskiego bulwaru o funkcji rekreacyjnej i spacerowej, z możliwością uprawiania sportów wodnych, ale też zejścia do poziomu wody i moczenia nóg.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Panoramiczny widok z trawiastego placu przy ASP na rzekę oraz Ostrów Tumski z budynkami biskupstwa i wieżami kościołów; fot. Maciej Lulko

W ramach inwestycji powstał m.in. amfiteatr nad rzeką oraz kładka pod mostem Pokoju, łączącą oddzielone wcześniej części nadrzecznej promenady. Program obejmował też przebudowę ciągów pieszych, zagospodarowanie zieleni, odbudowę zabytkowego Bastionu Ceglarskiego, organizację przestrzeni rekreacyjnych wraz z małą architekturą i siedziskami do zabawy, a także realizację nabrzeża cumowniczego dla małych jednostek pływających, przystani statków spacerowych, drewnianego tarasu nad rzeką, infopunktów oraz sieci i przyłączy do pawilonów komercyjnych i przystani. Sposób zagospodarowania bulwaru ma umożliwiać jak najbliższy kontakt z rzeką i widokami przeciwległego brzegu.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Widok z amfiteatru przy bulwarze Dunikowskiego w kierunku mostu Pokoju; w tle powojenne budynki uniwersyteckie wraz z wieżami mieszkalnymi Manhattanu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak; fot. Maciej Lulko

Przestrzeń komunikacji jest dostosowana do różnych grup użytkowników: sprawnych, niepełnosprawnych, na rolkach i rowerach. Wszyscy oni poruszają się po wspólnej, wielokierunkowej przestrzeni, bez wydzieleń ścieżek rowerowych. Na całej długości bulwaru zastosowano szereg form zagospodarowania dopasowanych do kształtu rzeki, tak by użytkownicy mogli znajdować się jak najbliżej linii wody. W wielu miejscach pojawiają się ponadto schodzące ku rzece skarpy zieleni lub amfiteatralne stopnie, co dodatkowo podkreślać ma kierunek obserwacji przeciwległego brzegu.

Autor: Piotr Żuraw Piotr Żuraw
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2020 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz czternasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Grand Prix otrzymał wieloaspektowy projekt zagospodarowania dawnych kamieniołomów Kadzielnia i Wietrznia w Kielcach autorstwa 2Gstudio i PC Architektura.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie! W 21. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zwyciężyło Open Air Museum w Cieszynie projektu biura RS+ Robert Skitek. Jury nagrodziło też rewitalizację zabytkowej Pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich autorstwa Renaty Gradzik i Bogdana Skurowskiego.
Strefa Aktywności / Chorzów Wielofunkcyjna strefa rekreacyjna to przykład działań prowadzących do integracji przestrzeni kampusu uniwersyteckiego z miastem. O nowej realizacji biura SLAS architekci pisze Justyna Swoszowska.
Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje. Mam nadzieję, że powstałe budynki będą żyły własnym życiem, w każdej z kilku planowanych lokalizacji w inny sposób. O realizacji Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Marlena Wolnik z pracowni MWArchitekci.
Architektura Kryzysu Klimatycznego: dyskusja on-line Kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP zaprasza na dyskusję Eko-aktywna przestrzeń miejska.