Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba już otwarte

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe stacje metra na Woli oddano do użytku 4 kwietnia. Z uwagi na epidemię koronawirusa zrezygnowano z hucznego otwarcia połaczonego zjubileuszem 25-lecia warszawskiego metra; fot. Tomasz Żylski

Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba oraz Archinauci już otwarte

Otwarto trzy nowe stacje metra na warszawskiej Woli. Ich wystrój nawiązuje do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z przeszłością dzielnicy. Prezentujemy nowe stacje metra autorstwa Biura Projektów Kazimierski i Ryba oraz Archinauci.

Nazwa obiektu Nowe stacje metra na Woli
Adres obiektu C6 Księcia Janusza, C7 Młynów, C8 Płocka
Autorzy BP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci
Generalny wykonawca Gülermak
Inwestor Metro Warszawskie
Projekt 2012
Data realizacji (początek) 2016
Data realizacji (koniec) 2020
Koszt inwestycji 1 147 999 590 zł

Nowe stacje metra powstały według projektu wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez ratusz w 2012 roku. Zwyciężyło konsorcjum BP Metroprojekt oraz Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. Koncepcja obejmowała nieco ponad 5-kilometrowy tunel, biegnący od ronda Daszyńskiego do ulicy Górczewskiej w okolicy centrum handlowego Wola Park, oraz trzy nowe stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Nowe stacje metra, czyli historia Woli w trzech odsłonach

Za wystrój nowych stacji metra odpowiadają Biuro Projektów Kazimierski i Ryba oraz Archinauci. Architekci odnieśli się do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z dziejami Woli. Do przemysłowego dziedzictwa dzielnicy nawiązują wnętrza stacji Płocka. Na ścianach zatorowych pojawiły się tu miedziane okładziny z domieszkami kilku metali, które nadają im różne odcienie, a na sufitach dwa rodzaje paneli, których kompozycję oparto na geometrii układów scalonych, przywodzących na myśl dawne wolskie zakłady elektroniczne.

Aranżacja stacji Młynów nawiązuje z kolei do znajdującego się w pobliżu ośrodka Moczydło – kultowego kompleksu basenów z lat 60., który przeszedł ostatnio gruntowną modernizację. Dominuje tu biało-niebieska kolorystyka i motyw koła, pojawiający się zarówno w perforacji na ścianach, jak i w formie plafonów oświetleniowych czy siedzisk. Wystrój ostatniego przystanku, Księcia Janusza, przywoływać ma natomiast historię wolskiego rodu Ulrychów, właścicieli rozciągającego się niegdyś na zachód od stacji gospodarstwa ogrodniczego z rzadkimi odmianami drzew i krzewów. Ściany, sufit i słupy architekci pokryli tu biało-zielonymi panelami, odwzorowującymi zgeometryzowane formy roślinne.

Czytaj też: Warszawska linia średnicowa według Kuryłowicz & Associates |

Nowe stacje metra: otwarcie w cieniu koronawirusa

Z zewnątrz nowe stacje metra przypominają proste, przeszklone kioski na betonowych postumentach. Charakterystycznym elementem każdej z nich jest specjalnie zaprojektowany neon z nazwą przystanku. Podświetlane litery znajdują się na ścianach za torami i w strefach wejściowych, pełniąc funkcję dodatkowej identyfikacji wizualnej, podobnie jak kolorowe grafiki Wojciecha Fangora na stacjach centralnego odcinka. Koncepcję neonów opracował zespół architektów z Biura Projektów Kazimierski i Ryba oraz oraz pracowni Archinauci . Z uwagi na epidemię koronawirusa nie było hucznego otwarcia. Nowe stacje metra na wolskim odcinku uruchomiono 4 kwietnia 2020 roku. Budowany w tym samym czasie odcinek wschodni, według projektu firmy ILF Polska, oddano do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Zobacz film prezentujący trzy nowe stacje metra i umieszczoną poniżej galerię zdjęć.