Oliva Koncept / Gdańsk

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół mieszkaniowy Oliva Koncept w Gdańsku, proj. Arch-Deco; fot. Nate Cook

Oliva Koncept / Gdańsk

2021-11-25 13:09

Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.

Trójmiasto ze względu na bogate i różnorodne ukształtowanie terenu – od pasa nadmorskiego po wzniesienia wzgórz morenowych w części pokrytych parkami krajobrazowymi – stanowi niezwykle atrakcyjne miejsce do mieszkania. Ta różnorodność krajobrazu stanowi jednocześnie spore wyzwanie dla architektów świadomych tego potencjału, którzy, tworząc nowe siedliska mieszkaniowe, starają się w projektach nawiązać do kontekstu miejsca i wyeksponować naturalne wartości danej lokalizacji.

Tak też się stało w wypadku powstałego niedawno osiedla Oliva Koncept w Gdańsku autorstwa firmy Arch-Deco. Już na pierwszy rzut oka widać, że lokalizacja terenu wybranego pod tę inwestycję jest obszarem wymagającym – osadzonym na dnie obniżenia rozcinającego Wzgórze Pachołek, górującego nad Starą Oliwą od Wzgórza Kawowego, na którym rozciąga się teren Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Jest to obszar wciśnięty klinem między północno-wschodnie zbocze a ulicę Spacerową – jedną z kilku dróg dojazdowych do obwodnicy Trójmiasta. Jednocześnie jest to lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie bogactwa natury i historycznej części Oliwy z Archikatedrą Oliwską w jej sercu.

KUP DOSTĘP