Oranżeria w barokowym ogrodzie

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Hampus Berndtson

Oranżeria w barokowym ogrodzie

2015-07-27 11:48

Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.

Oranżeria powstała w ogrodach galerii Gl. Holtegaard około 20 km na północ od Kopenhagi. Autorami projektu są Kim Lenschow, Søren Pihlmann and Mikael Stenström, których koncepcję wybrano w ramach konkursu architektonicznego na tymczasowy pawilon w barokowym ogrodzie. Łącznie napłynęło 107 propozycji, opracowanych przez architektów, artystów, architektów krajobrazu, inżynierów. Nagrodzono cztery koncepcje, w przeciągu trzech lat zrealizowane zostaną jeszcze dwie.

Projekt jest reinterpretacją barokowego kościoła San Carlo alle Quattro Fontane w Rzymie Francesco Borrominiego, który posłużył się podstawowymi figurami geometrycznymi, takimi jak koło i owal, aby stworzyć dynamiczną przestrzeń. Punktem wyjścia dla duńskich architektów był fragment planu kościoła. Do realizacji obiektu wykorzystano stalową konstrukcję oraz folię stosowaną do zabezpieczania np. samochodów i łodzi.

Oranżerię można oglądać do 2017 roku.