Architektura MuratorRealizacjeOrientarium / Łódź

Orientarium / Łódź

Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.

Orientarium / Łódź
Orientarium w łódzkim zoo, proj. Szlachcic Architekci; fot. Maciej Lulko

Kontakty ludzi ze zwierzętami z innych krain mają swoją długą historię. Jak piszą Joanna Gellner i Mariusz Boczar w książce Architektura i zwierzęta, aż od starożytności poprzez formułę zwierzyńców i menażerii wiodła ona do ogrodów zoologicznych, które we współczesnej formie (…) zaczęły powstawać na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to posiadanie dzikich zwierząt było przede wszystkim domeną władców oraz przedstawicieli bogatej arystokracji (…), a po rewolucji francuskiej zaczęły natomiast służyć nauce, edukacji i jednocześnie rozrywce. W XIX wieku coraz bardziej powszedniały, stając się zwykłymi kolekcjami zwierząt, w których nie zawsze brano pod uwagę ich dobrostan.

Obcowanie ze zwierzętami z innych rejonów globu w różnych formułach – za pierwszy ogród zoologiczny uważa się menażerię powstałą w 1752 roku w Schonnbrunnie – przechodziło różne metamorfozy, a proces prowadzący do współczesnych form zoo rozpoczął się dość wcześnie w XX wieku. Już bowiem w 1907 roku Carl Hagenbeck założył w Hamburgu Tierpark Hagenbeck, gdzie kraty i ogrodzenia zostały zastąpione systemem fos i wykopów. W tendencji umieszczania zwierząt w jak najbardziej naturalnym krajobrazie mocny akcent stanowi Woodland Park Zoo w Seattle z lat 70. XX wieku, gdzie David Hancocks utworzył pierwszą tzw. immersyjną ekspozycję. Miała ona z kolei swoją genezę w utworzonym w Paryżu po rewolucji, a rozwijanym w XIX wieku Jardin des Plantes, gdzie typ angielskiego ogrodu połączono z menażerią egzotycznych zwierząt, co w tym okresie znajdowało naśladowców m.in. w Londynie czy Amsterdamie.

Tagi:
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci Wkrótce rozpocznie się modernizacja najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Projekt przebudowy historycznych obiektów w Chocianowicach opracowało biuro Rysy Architekci.
Manu Park w Łodzi projektu Design Lab Group Manu Park w Łodzi zaoferuje 142 mieszkania i 10 lokali usługowych. Budynek u zbiegu ulic Ogrodowej i Nowomiejskiej w samym centrum miasta zaprojektowała lokalna pracownia Design Lab Group.
Showroom Indigo Nails projektu Reform Architekt [GALERIA] Dawnej była tu przędzalnia bawełny, dziś powstają kosmetyki do stylizacji paznokci. Prezentujemy nową aranżację siedziby Indigo Nails w Łodzi autorstwa lokalnej pracowni Reform Architekt.
Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.
Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi Brama Miasta została oddana do użytku. Za projekt dwóch budynków na głównej osi Nowego Centrum Łodzi odpowiada śląska pracownia medusa group