Architektura MuratorRealizacjeOsiedlowa wieża widokowa

Osiedlowa wieża widokowa

Jednym z najnowszych projektów zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest wieża widokowa na Szachtach. Koncepcję obiektu opracowało biuro Toya Design.

Osiedlowa wieża widokowa
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu, proj. Toya Design; fot. dzięki uprzejmości pracowni
Wieża widokowa na SzachtachPoznań, ul. Ku Cegielni
AutorzyToya Design
Konstrukcjastudio K3
InstalacjeJolanta Śniedziewska (projekt instalacji elektrycznych), Przemysław Iwański (projekt monitoringu)
InwestorUrząd Miasta Poznania
Projekt (data)2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji1,3 mln zł

O budowie wieży w sąsiedztwie glinianek Glabisia i Rozlanego w południowej części miasta zdecydowali mieszkańcy, wybierając projekt w budżecie obywatelskim. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał następnie przetarg na opracowanie koncepcji obiektu, który wygrała pracownia Toya Design.

Koncepcja zakładała usytuowanie wieży w dwóch alternatywnych lokalizacjach. Po realizacji sesji zdjęciowej z drona oraz po przedstawieniu kilku wariantowych wizualizacji wybrana została propozycja najlepiej wpisująca się w kontekst miejsca. Obiekt oddany do użytku nie odbiega od pierwszych renderingów, co nie jest wcale tak częste – mówi Tomasz Wojtkowiak właściciel pracowni Toya Design.

Obiekt zaprojektowany został w konstrukcji stalowej na planie trójkąta równobocznego o boku 8 m. Trzon stanowią trzy stalowe słupy. Fundament osadzony jest na sześciu wierconych palach połączonych żelbetowym oczepem. Całkowita wysokość wieży wynosi 25,6 m, natomiast taras usytuowany jest 22 m nad ziemią. Konstrukcja trzonu oraz balustrady zostały obłożone deskami kompozytowymi.

Trójkątny układ funkcjonalny umożliwia wygodne korzystanie ze schodów, a 120 stopni w dwunastu biegach prowadzi na obszerny taras. Roztacza się stąd widok na panoramę miasta i dziką jak na środek aglomeracji przyrodę. Interesujący jest nie tylko krajobraz rozległych glinianek, ale także pozostałości wyrobisk gliny dawnej cegielni utworzonej dla potrzeb budowy twierdzy Poznań – dodaje Tomasz Wojtkowiak.

Wieża jest oświetlona, wyposażona w kamery monitoringu miejskiego, a otaczający teren został wybrukowany cegłą klinkierową.

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.
Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu W miejscu dzikiego parkingu na poznańskich Winiarach powstał apartamentowiec Piątkowska 133. Budynek, stanowiący w założeniu trawestację historycznej kamienicy, zaprojektowała lokalna pracownia Easst Architects.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2020 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2020 przyznana! W 22. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia CDF Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Żelazko u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2019 przyznana! W 21. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia NMS Architekci za projekt przebudowy oficyny w śródmieściu.
Dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wyniki konkursu Ogłoszono wyniki dwuetapowego konkursu na zagospodarowanie dziedzińca przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zwyciężyła młoda warszawska pracownia Aleksander Wadas Studio, pokonując 40 zespołów z całej Polski.