Architektura MuratorRealizacjeOsiedlowa wieża widokowa

Osiedlowa wieża widokowa

Jednym z najnowszych projektów zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest wieża widokowa na Szachtach. Koncepcję obiektu opracowało biuro Toya Design.

Osiedlowa wieża widokowa
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu, proj. Toya Design; fot. dzięki uprzejmości pracowni
Wieża widokowa na SzachtachPoznań, ul. Ku Cegielni
AutorzyToya Design
Konstrukcjastudio K3
InstalacjeJolanta Śniedziewska (projekt instalacji elektrycznych), Przemysław Iwański (projekt monitoringu)
InwestorUrząd Miasta Poznania
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji1,3 mln zł

O budowie wieży w sąsiedztwie glinianek Glabisia i Rozlanego w południowej części miasta zdecydowali mieszkańcy, wybierając projekt w budżecie obywatelskim. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał następnie przetarg na opracowanie koncepcji obiektu, który wygrała pracownia Toya Design.

Koncepcja zakładała usytuowanie wieży w dwóch alternatywnych lokalizacjach. Po realizacji sesji zdjęciowej z drona oraz po przedstawieniu kilku wariantowych wizualizacji wybrana została propozycja najlepiej wpisująca się w kontekst miejsca. Obiekt oddany do użytku nie odbiega od pierwszych renderingów, co nie jest wcale tak częste – mówi Tomasz Wojtkowiak właściciel pracowni Toya Design.

Obiekt zaprojektowany został w konstrukcji stalowej na planie trójkąta równobocznego o boku 8 m. Trzon stanowią trzy stalowe słupy. Fundament osadzony jest na sześciu wierconych palach połączonych żelbetowym oczepem. Całkowita wysokość wieży wynosi 25,6 m, natomiast taras usytuowany jest 22 m nad ziemią. Konstrukcja trzonu oraz balustrady zostały obłożone deskami kompozytowymi.

Trójkątny układ funkcjonalny umożliwia wygodne korzystanie ze schodów, a 120 stopni w dwunastu biegach prowadzi na obszerny taras. Roztacza się stąd widok na panoramę miasta i dziką jak na środek aglomeracji przyrodę. Interesujący jest nie tylko krajobraz rozległych glinianek, ale także pozostałości wyrobisk gliny dawnej cegielni utworzonej dla potrzeb budowy twierdzy Poznań – dodaje Tomasz Wojtkowiak.

Wieża jest oświetlona, wyposażona w kamery monitoringu miejskiego, a otaczający teren został wybrukowany cegłą klinkierową.

Modernizacja rynku Łazarskiego w Poznaniu To przykład eleganckiej metamorfozy, w której zamęt dawnego rynku rozmył się w modnym kostiumie i nowoczesnym spojrzeniu na targowisko – o projekcie Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata pisze Piotr Marciniak.
Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego W przebudowanej Starej Papierni w Poznaniu jeszcze w tym roku powstać ma nowa prototypownia Uniwersytetu Artystycznego. Studenci będą mogli realizować tam m.in. modele mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.
Dom pomocy społecznej w Poznaniu To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak.
Palazzo in fortezza, czyli apartamentowiec Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu Trwa realizacja apartamentowca Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu. Budynek o cechach architektury obronnej, jednak z zielnymi tarasami na dachu zaprojektowała lokalna pracownia MODO Architektura.
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.