Architektura MuratorRealizacjeOsiedlowa wieża widokowa

Osiedlowa wieża widokowa

Jednym z najnowszych projektów zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest wieża widokowa na Szachtach. Koncepcję obiektu opracowało biuro Toya Design.

Osiedlowa wieża widokowa
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu, proj. Toya Design; fot. dzięki uprzejmości pracowni
Wieża widokowa na SzachtachPoznań, ul. Ku Cegielni
AutorzyToya Design
Konstrukcjastudio K3
InstalacjeJolanta Śniedziewska (projekt instalacji elektrycznych), Przemysław Iwański (projekt monitoringu)
InwestorUrząd Miasta Poznania
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji1,3 mln zł

O budowie wieży w sąsiedztwie glinianek Glabisia i Rozlanego w południowej części miasta zdecydowali mieszkańcy, wybierając projekt w budżecie obywatelskim. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał następnie przetarg na opracowanie koncepcji obiektu, który wygrała pracownia Toya Design.

Koncepcja zakładała usytuowanie wieży w dwóch alternatywnych lokalizacjach. Po realizacji sesji zdjęciowej z drona oraz po przedstawieniu kilku wariantowych wizualizacji wybrana została propozycja najlepiej wpisująca się w kontekst miejsca. Obiekt oddany do użytku nie odbiega od pierwszych renderingów, co nie jest wcale tak częste – mówi Tomasz Wojtkowiak właściciel pracowni Toya Design.

Obiekt zaprojektowany został w konstrukcji stalowej na planie trójkąta równobocznego o boku 8 m. Trzon stanowią trzy stalowe słupy. Fundament osadzony jest na sześciu wierconych palach połączonych żelbetowym oczepem. Całkowita wysokość wieży wynosi 25,6 m, natomiast taras usytuowany jest 22 m nad ziemią. Konstrukcja trzonu oraz balustrady zostały obłożone deskami kompozytowymi.

Trójkątny układ funkcjonalny umożliwia wygodne korzystanie ze schodów, a 120 stopni w dwunastu biegach prowadzi na obszerny taras. Roztacza się stąd widok na panoramę miasta i dziką jak na środek aglomeracji przyrodę. Interesujący jest nie tylko krajobraz rozległych glinianek, ale także pozostałości wyrobisk gliny dawnej cegielni utworzonej dla potrzeb budowy twierdzy Poznań – dodaje Tomasz Wojtkowiak.

Wieża jest oświetlona, wyposażona w kamery monitoringu miejskiego, a otaczający teren został wybrukowany cegłą klinkierową.

Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.
Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci Teren dawnych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Do 2028 roku firma Cordia zbuduje tu duże osiedle. W pierwszym etapie powstanie 6-piętrowy budynek z dominantą podkreślającą przyszłą oś całego założenia.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Nowy Strzeszyn / Poznań Układ istniejącego na działce brzozowego gaju zdefiniował meandry gęstej, nastawionej na sąsiedztwo urbanistyki tego poznańskiego osiedla. O Nowym Strzeszynie według projektu biura Insomia pisze Agnieszka Rumież.
Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Vilda Moderne w Poznaniu projektu Lab 3 Architekci Siedmiopiętrowy budynek Vilda Moderne  uzupełni pierzeję u szczytu zabytkowych schodów Czarneckiego łączących Dolną i Górną Wildę w Poznaniu. Obiekt zaprojektowała lokalna pracownia Lab 3 Architekci.