Architektura MuratorRealizacjeOsiedlowa wieża widokowa

Osiedlowa wieża widokowa

Jednym z najnowszych projektów zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest wieża widokowa na Szachtach. Koncepcję obiektu opracowało biuro Toya Design.

Osiedlowa wieża widokowa
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu, proj. Toya Design; fot. dzięki uprzejmości pracowni
Wieża widokowa na SzachtachPoznań, ul. Ku Cegielni
AutorzyToya Design
Konstrukcjastudio K3
InstalacjeJolanta Śniedziewska (projekt instalacji elektrycznych), Przemysław Iwański (projekt monitoringu)
InwestorUrząd Miasta Poznania
Projekt (data)2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji1,3 mln zł

O budowie wieży w sąsiedztwie glinianek Glabisia i Rozlanego w południowej części miasta zdecydowali mieszkańcy, wybierając projekt w budżecie obywatelskim. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał następnie przetarg na opracowanie koncepcji obiektu, który wygrała pracownia Toya Design.

Koncepcja zakładała usytuowanie wieży w dwóch alternatywnych lokalizacjach. Po realizacji sesji zdjęciowej z drona oraz po przedstawieniu kilku wariantowych wizualizacji wybrana została propozycja najlepiej wpisująca się w kontekst miejsca. Obiekt oddany do użytku nie odbiega od pierwszych renderingów, co nie jest wcale tak częste – mówi Tomasz Wojtkowiak właściciel pracowni Toya Design.

Obiekt zaprojektowany został w konstrukcji stalowej na planie trójkąta równobocznego o boku 8 m. Trzon stanowią trzy stalowe słupy. Fundament osadzony jest na sześciu wierconych palach połączonych żelbetowym oczepem. Całkowita wysokość wieży wynosi 25,6 m, natomiast taras usytuowany jest 22 m nad ziemią. Konstrukcja trzonu oraz balustrady zostały obłożone deskami kompozytowymi.

Trójkątny układ funkcjonalny umożliwia wygodne korzystanie ze schodów, a 120 stopni w dwunastu biegach prowadzi na obszerny taras. Roztacza się stąd widok na panoramę miasta i dziką jak na środek aglomeracji przyrodę. Interesujący jest nie tylko krajobraz rozległych glinianek, ale także pozostałości wyrobisk gliny dawnej cegielni utworzonej dla potrzeb budowy twierdzy Poznań – dodaje Tomasz Wojtkowiak.

Wieża jest oświetlona, wyposażona w kamery monitoringu miejskiego, a otaczający teren został wybrukowany cegłą klinkierową.

Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE Dobiega końca przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu według konkursowego projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata. Nad przyszłym targowiskiem montowany jest dach z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek z folii ETFE.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Biuro SUD Architekt Polska zwyciężyło w konkursie na wielofunkcyjny zespół w Poznaniu Na terenie dawnych koszar ułańskich na poznańskim Łazarzu powstanie nowy zespół mieszkaniowo-biurowy. W zamkniętym konkursie inwestorskim na projekt założenia zwyciężyła pracownia SUD Architekt Polska.
Polski Teatr Tańca / Poznań W starej kamienicy zbudowano relacje nie tylko pomiędzy aktorami, widzami i przestrzenią, lecz także starą oraz nową architekturą. O realizacji Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego pisze Maciej Siuda.
Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.