fotka z /zdjecia/B1_Hungerburgbahn_Zumtobel_big.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Oświetlenie pod górę. Kolej górska w Innsbrucku

2008-02-27 1:00

Nowoczesne rozwiązanie oświetlenia oraz niecodzienna forma ukończonej niedawno liniowej kolei górskiej w Innsbrucku to kolejny architektoniczny majstersztyk autorstwa Zahy Hadid.

Nazwa obiektuHungerburg kolej linowa
Adres obiektuInnsbruck
AutorzyZaha Hadid Architekci, Londyn
InstalacjeProjekt oświetlenia: Zaha Hadid Architekci, Londyn Rozwiązanie oświetlenia: Zumtobel Oświetlenie GmbH, Dornbirn
Generalny wykonawcaMalojer Baumanagement, Innsbruck
Inwestor Nordpark Errichtungs- und Betriebs GmbH
Data realizacji (koniec)2007

Nowa kolej linowa przewozi pasażerów prosto z centrum Innsbrucka do stacji Hungerburg i dalej na wysokość ponad 2200 metrów skąd roztacza się panoramiczny widok Alp. Kolej stała się nowym punktem orientacyjnym, na mapie miasta. Projekt z góry zdeterminowany był sytuacją narzuconą przez środowisko. W efekcie powstał obiekt, który wpisuje się w alpejski krajobraz. Architektoniczny projekt czterech kolejnych stacji jest spójny. Wyszukana bryła dachu na kształt muszli, płynnie zmienia formę. Charakterystyczne pofałdowania oraz zakrzywienia, przekrywają wejście. Plastyczna struktura wsparta jest na betonowych cokołach. Lekką konstrukcję przekrywa termiczna, szklana powłoka, pomalowana wewnątrz na biało. Wieczorem stacja zamienia się w pokaz iluminacyjny. Celowym efektem jest rozświetlony system poręcz zaopatrzony w diody elektroluminescencyjne.