Architektura MuratorRealizacjePark Chrobrego w Gliwicach

Park Chrobrego w Gliwicach

Realizacja wpisuje się w formułę projektowania holistycznego, które pozwala zachować walory przyrodnicze i krajobrazowe czy historyczne – o nowym projekcie biur visio architects and consultants i 44STO pisze Piotr Bujas.

Park Chrobrego w Gliwicach
Park Chrobrego w Gliwicach, proj. visio architects and consultants, 44STO; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Park ChrobregoGliwice, ul. Akademicka
Autorzyvisio architects and consultants, 44STO; architekci Rafał Schurma, Rafał Topór, architektki krajobrazu Marta Gocek, Ewa Twardoch
KonstrukcjaVA Construction, Adrian Kucypera
Generalny wykonawcaPRUiM Gliwice
InwestorMZUK – Miejski Zarząd Usług Komunalnych
Powierzchnia terenu100000.0 m²
Projekt2016-2017
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji7,8 mln zł

Park Chrobrego to największe tego typu założenie w Gliwicach. Jego budowę rozpoczęto w latach 90. XIX wieku na terenach dawnych zakładów odlewniczych i huty szkła (Kaiser Wilhelm Park). Stanowi jeden z czterech parków usytuowanych wokół koncentrycznej struktury miasta, jego XIX- i XX-wiecznej rozbudowy i nowych kwartałów okalających średniowieczny rdzeń „starego miasta”. Ten układ odróżnia Gliwice od innych miast konurbacji, powstających (często organicznie) wraz z rozwojem przemysłu. Krajobrazowe założenie zostało ukończone w latach 1913-1915 i połączone z torem kajakowym oraz kąpieliskiem, stając się jednym z najważniejszych terenów rekreacyjnych miasta. Od północy ograniczony jest rzeką Kłodnicą i przedzielony na dwie części kanałem ulgi. Sąsiaduje z kampusem Politechniki Śląskiej. Współcześnie znalazł się pomiędzy dwiema newralgicznymi arteriami tranzytowymi (przede wszystkim Trasą Średnicową), łączącymi Gliwice z Zabrzem, Rudą Śląską i Halembą. Założenie parku zachowane było w dobrym stanie, wraz z cennym starodrzewiem. Było jednak zbyt słabo utrzymane i urządzone, aby móc przyciągać mieszkańców jako miejsce rekreacji.

Tagi:
Autor: Piotr Bujas
Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach Rozpoczęła się realizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach według projektu Studia BB Architekci. W ramach założenia powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.
Rozbudowa liceum im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach W projekcie nowego obiektu Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach architekci z ARP Manecki postawili na prostotę i minimalizm, nawiązując do pobliskiej zabudowy i charakteru miasta.
Biuro The Software House w Gliwicach Architekci, adaptując wnętrza zabytkowego budynku poczty na pomieszczenia biurowe, wykreowali przestrzeń, która spełniając światowe standardy pracy nie zatraca specyficznego klimatu małej firmy.
Gliwickie Dni Dziedzictwa 2018: architektura willi i rezydencji miejskich W ramach odbywających się już po raz szesnasty Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaplanowano cykl spacerów architektonicznych po rezydencjach i willach miejskich. To niepowtarzalna okazja, by zwiedzić 23, w większości niedostępne na co dzień gliwickie obiekty. Patronem wydarzenia jest „Architektura-murator”.
Cykl wykładów o architekturze: Gliwice na ich drodze Muzeum w Gliwicach zaprasza na cykl wykładów poświęconych architekturze i urbanistyce Gliwic, twórczości działających w mieście projektantów i budowniczych
X Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2012. Szlak drewnianych kościołów na Śląsku Dziesiąta edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, zaplanowana na 15 i 16 września, to świetna okazja do poznania sakralnych zabytków ziemi gliwickiej. Oprócz wycieczek szlakiem drewnianych  kościołów, w programie znalazły się m.in. pokazy tradycyjnej ciesiołki i rzeźby w drewnie, wykłady, wystawy...