Architektura MuratorRealizacjePerfekcja dźwięku – o projekcie NFM we Wrocławiu Dariusz Gryta

Perfekcja dźwięku – o projekcie NFM we Wrocławiu Dariusz Gryta

Pustka powietrzna wokół głównej konstrukcji każdej z sal, oddylatowanej całkowicie poprzez komory akustyczne od stref komunikacji, zapewnia absolutną izolację na dźwięki dochodzące z zewnątrz. Te żelbetowe skrzynie oparte są na indywidualnie projektowanych wibroizolatorach z naturalnego kauczuku, czyli specjalnych przekładkach, które zapewniają niemal absolutną izolację wnętrz od wpływu drgań występujących w budynku, a także tych, które budynek przenosi z zewnątrz, z przestrzeni miasta – pisze Dariusz Gryta, architekt prowadzący realizację obiektu.

NFM
Sala czarna o powierzchni 230 m2 usytuowana na poziomie -3. Dzięki mobilnym elementom widowni może liczyć od 100 do 200 miejsc. W niej odbywają się koncerty jazzowe, muzyki współczesnej, rozrywkowej i tzw. muzyki świata. Wszystkie trzy sale kameralne zostały zaprojektowane jako uniwersalne, z płaskimi podłogami. Fot. Juliusz Sokołowski

Konstrukcję głównej sali koncertowej i dwóch sal kameralnych wykonano w oparciu o zasadę „box in box” – sale o ciężkiej konstrukcji żelbetowej stanowią zamknięte kubatury umieszczone wewnątrz kolejnych „żelbetowych pudeł”. Pustka powietrzna wokół głównej konstrukcji każdej z sal, oddylatowanej całkowicie poprzez komory akustyczne od stref komunikacji, zapewnia absolutną izolację na dźwięki dochodzące z zewnątrz. Te żelbetowe skrzynie oparte są na indywidualnie projektowanych wibroizolatorach z naturalnego kauczuku, czyli specjalnych przekładkach, które zapewniają niemal absolutną izolację wnętrz od wpływu drgań występujących w budynku, a także tych, które budynek przenosi z zewnątrz, z przestrzeni miasta. Przestrzenie sal zostały zaprojektowane i wykonane ze szczególną dbałością o wysoką jakość widowisk realizowanych na żywo. Wśród najważniejszych rozwiązań należy wymienić system canopy – składający się z szeregu ciężkich, ruchomych reflektorów akustycznych umieszczonych przede wszystkim nad sceną, ale obejmujących również znaczną część widowni. Położenie każdego elementu jest regulowane niezależnie.

NFM
Komory akustyczne zapewniają regulację nagłośnienia, czystości i siły dźwięku oraz czasu trwania jego odbicia zależnie od rodzaju koncertu. Fot. Juliusz Sokołowski

Canopy ma zasadniczy wpływ na ustalenie właściwej równowagi muzycznej między sekcjami orkiestry oraz między orkiestrą a solistą, zapewniając odpowiednią głośność i czystość dźwięku, a przy tym jest wykorzystywany do montażu oświetlenia. Istotnym rozwiązaniem są też komory akustyczne. To one zapewniają regulację nagłośnienia, czystości i siły dźwięku oraz czasu trwania jego odbicia zależnie od wykonywanego przedstawienia. Na uwagę zasługuje ponadto stanowisko kontroli mikserskiej – ruchome, montowane w razie potrzeby w miejscu części foteli na głównym poziomie widowni, a także systemy nagłośnienia, oświetlenia, ekranu i sztucznego horyzontu zamocowane na linach z napędem – rozwiązania dopełniające podstawowe mechanizmy głównej sali koncertowej, umożliwiające zwiększenie różnorodności prezentacji estradowych i innych pożądanych funkcji. W zakresie instalacji wewnętrznych najciekawsze wydają się komory rozprężne wentylacji mechanicznej, tzw. plena, które zmniejszają do minimum prędkość powietrza nawiewanego poprzez nogi krzeseł do sali koncertowej, a wyłożone materiałem pochłaniającym dźwięk powodują, że przepływ ogromnych ilości powietrza jest po prostu niesłyszalny.

Autor: Dariusz Gryta
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates We Wrocławiu powstanie kolejny prywatny akademik. Jak zapowiadają projektanci z Kuryłowicz & Associates będzie jednak inny niż wszystkie, skrojony na miarę potrzeb współczesnego studenta.
Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.