Architektura MuratorRealizacjePort Praski w Warszawie

Port Praski w Warszawie

Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze – pisze o Porcie Praskim Łukasz Pancewicz.

Port Praski w Warszawie
Port Praski w Warszawie, proj. APA Wojciechowski Architekci i Maciej Kuryłowicz – Architekci; fot. Marcin Czechowicz

W dużych projektach miejskich często bywa tak, że liczne dyskusje o możliwej przyszłości terenu ostatecznie kończy projekt architekta. Zbudowane kwartały zaczyna obrastać zwykłe życie, a echa wcześniejszych koncepcji, konkursów i debat ustępują rozmowom o codziennych radościach i problemach mieszkańców. Pod tym względem Port Praski jest dzisiaj dzielnicą w połowie drogi. Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze. Apartamentowce powstają wraz z ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi i zielenią. Znaczna część terenów nie jest jednak jeszcze zabudowana.

Dyskusje o urbanistyce Portu Praskiego toczą się od międzywojnia, połączenie brzegów Wisły postulował w 1934 roku Juliusz Nagórski. Po wojnie teren ten stał się portem rzecznym, jednak już w latach 50., w projekcie Gabriela Rekwirowicza i Teresy Tyszyńskiej, pojawiły się pierwsze propozycje zabudowy w pasie Wybrzeża Szczecińskiego. W latach 70. Bogusław Chyliński i Jerzy Skrzypczak z zespołem zaproponowali śmiałą wizję wysokościowców liczących 150 m. Od lat 60. Port Praski tracił swoją rolę jako przestrzeń portowa, a rosły ambicje projektantów i inwestorów widzących ten teren jako nowe city prawobrzeżnej Warszawy. Koncepcja wyłoniona w konkursie SARP z 1994 roku (proj. P. Trębacz, T. Gamdzyk, J. Styk, K. Tulkowska, B. Adamek) wskazywała na możliwość budowy przestrzeni miejskiej wraz z nowymi powiązaniami z lewym brzegiem. Kulminacją tych pomysłów była wizja zespołu Jana Rutkiewicza z końca lat 90., w myśl której na pirsach portowych miał stanąć las wieżowców i dzielnica na miarę londyńskiego City. Koncepcje towarzyszyły dialogowi z inwestorem. W ramach porozumienia publiczno-prywatnego spółka Elektrim wsparła realizację Trasy Świętokrzyskiej w zamian za grunt, na którym miała powstać nowa dzielnica.

Tagi:
Będzie nowe muzeum TVP. Stalowa elipsoida projektu PIG Architekci Muzeum TVP powstać ma tuż obok tzw. wieży Babel Czesława Bieleckiego. Projekt architektoniczno-budowlany opracowało biuro PIG Architekci.
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.
Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.