Pracownia artystki / Warszawa

i

Autor: Archiwum Architektury Pracownia Moniki Sosnowskiej; fot. Juliusz Sokołowski

Pracownia artystki / Warszawa

2021-01-29 1:18

Największy atut projektu atelier artystki sztuk wizualnych Moniki Sosnowskiej to szczerość. Budynek jest tym, czym miał być – warsztatem. O nowej realizacji Architecture Club pisze Zygmunt Borawski.

Nazwa obiektuAtelier Moniki Sosnowskiej
Adres obiektuWarszawa
AutorzyArchitecture Club, architekci Karolina Sławecka, Paweł Krzemiński
Architektura krajobrazuMarta Tomasiak
KonstrukcjaDaniel Przybyłek
InstalacjeTranssolar, Matthias Schuler, Kristyna Dvorakova, Peter Zatko
Powierzchnia terenu700.0 m²
Powierzchnia zabudowy180.0 m²
Powierzchnia użytkowa160.0 m²
Kubatura760.0 m³
Projekt2015-2017
Data realizacji (koniec)2020

Nowe studio rzeźbiarki Moniki Sosnowskiej, jednej z najbardziej znanych na świece polskich artystek, zostało zaprojektowane przez młodych architektów z biura Architecture Club – Pawła Krzemińskiego i Karolinę Sławecką. To budynek w swych założeniach dosyć rudymentarny, jednak za jego elementarnością kryje się sporo wyrafinowanych subtelności, które powodują, że całość ani na chwilę nie staje się banalna.

Studio umiejscowiono na warszawskim Targówku, w bezpośrednim sąsiedztwie domu artystki, który kilka lat temu wybudowano według projektu Piotra Brzozy i Marcina Kwietowicza (publikacja „A-m” 7/2010). Budynki reprezentują dwa podejścia, które trochę się od siebie różnią, ale w których, po głębszej analizie, zauważyć można sporo podobieństw. Obydwa założenia czerpią w szczery, ale przewrotny sposób z lokalnego kontekstu. Rozbicie domu na mniejsze parterowe bryły było bardzo zgrabnym ukłonem w stronę lokalnego układu przestrzennego, charakteryzującego się niską, sfragmentaryzowaną zabudową. Z kolei estetyka studia zdaje się nawiązywać do przemysłowego rodowodu kwartału, w którym napotkać można sporo warsztatów samochodowych i mikrozakładów.

Czytaj też: Dom z pracownią artysty w Wesołej |

KUP DOSTĘP