Architektura MuratorRealizacjePracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla

Pracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla

W połowie lat 70. opuszczona fabryka cementu pod Barceloną została przekształcona w pracownię i dom własny katalońskiego architekta Ricardo Bofilla. To niezwykłe miejsce, będące połączeniem betonowego kolosa i romantycznej ruiny.

Pracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla
Dzięki uprzejmości pracowni Ricardo Bofill Taller Arquitectura

Siedziba pracowni, a jednocześnie prywatna rezydencja Ricardo Bofilla mieści się w dawnej fabryce cementu w Sant Just Desvern, około 10 km od centrum Barcelony. Ricardo Bofill natknął się na nią w 1973 roku, w czasie podróży, w którą udał się gdy wyrzucono go ze Szkoły Architektury Uniwersytetu w Barcelonie. Poprzemysłowy kompleks z przełomu XIX i XX wieku składał się z ponad 30 silosów, podziemnych galerii oraz ogromnych maszynowni.

Przystosowanie do nowych funkcji zajęło dwa lata. Pierwszym etapem było wyburzenie części konstrukcji, aby uwidocznić ukryte elementy, które nabrały cech rzeźbiarskich. Jak mówi projektant, „La Fabrica” przekracza estetyczne tendencje: brutalizm łączy z romantyczną wizją bezużytecznych konstrukcji, które pełnią funkcję w estetycznej kompozycji.

Po oczyszczeniu z cementu i zasadzeniu roślinności, rozpoczęły się prace adaptacyjne. Osiem silosów przekształcono w biura, pracownię modeli, bibliotekę, salę projekcyjną oraz ogromną przestrzeń określaną mianem „Katedry”, służącą organizacji wystaw, koncertów i innym funkcjom kulturalnym. W ogrodzie otaczającym pracownię zasadzono m.in. eukaliptusy, palmy, drzewa oliwne i cyprysy.

Pracownia Ricardo Bofill powstała w 1963 roku. W „La Fabrica” pracuje zespół profesjonalistów z około 20 krajów, reprezentujących różne dziedziny, m.in. architekturę, urbanistykę, grafikę, ekonomię, socjologię. Biuro ma na swoim koncie ponad 1000 projektów w 40 krajach. Powstałe w latach 60 i 70-tych realizacje, odwołujące się do tradycyjnej architektury katalońskiej, często uznaje się za przykłady krytycznego regionalizmu, który stanowił odejście od unifikującego modernizmu.

Ricardo Bofill: kataloński architekt, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu. Autor takich budynków jak: Institut Nacional d‘Educació de Catalunya, Teatre Nacional de Catalunya, Saint Quentin czy budynków mieszkalnych Antygona, Muralla Roja i La Fábrica, dom własny architekta.

Tagi:
Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie.
Polscy architekci dla uchodźców W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.
Maciej Zuber o ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, cyfryzacji oraz ładzie przestrzennym Ład przestrzenny należy do wszystkich, ale jeśli zabraknie rozsądku, czeka nas urbanistyczny nieład
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.