Architektura MuratorRealizacjePracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla

Pracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla

W połowie lat 70. opuszczona fabryka cementu pod Barceloną została przekształcona w pracownię i dom własny katalońskiego architekta Ricardo Bofilla. To niezwykłe miejsce, będące połączeniem betonowego kolosa i romantycznej ruiny.

Pracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla
Dzięki uprzejmości pracowni Ricardo Bofill Taller Arquitectura

Siedziba pracowni, a jednocześnie prywatna rezydencja Ricardo Bofilla mieści się w dawnej fabryce cementu w Sant Just Desvern, około 10 km od centrum Barcelony. Ricardo Bofill natknął się na nią w 1973 roku, w czasie podróży, w którą udał się gdy wyrzucono go ze Szkoły Architektury Uniwersytetu w Barcelonie. Poprzemysłowy kompleks z przełomu XIX i XX wieku składał się z ponad 30 silosów, podziemnych galerii oraz ogromnych maszynowni.

Przystosowanie do nowych funkcji zajęło dwa lata. Pierwszym etapem było wyburzenie części konstrukcji, aby uwidocznić ukryte elementy, które nabrały cech rzeźbiarskich. Jak mówi projektant, „La Fabrica” przekracza estetyczne tendencje: brutalizm łączy z romantyczną wizją bezużytecznych konstrukcji, które pełnią funkcję w estetycznej kompozycji.

Po oczyszczeniu z cementu i zasadzeniu roślinności, rozpoczęły się prace adaptacyjne. Osiem silosów przekształcono w biura, pracownię modeli, bibliotekę, salę projekcyjną oraz ogromną przestrzeń określaną mianem „Katedry”, służącą organizacji wystaw, koncertów i innym funkcjom kulturalnym. W ogrodzie otaczającym pracownię zasadzono m.in. eukaliptusy, palmy, drzewa oliwne i cyprysy.

Pracownia Ricardo Bofill powstała w 1963 roku. W „La Fabrica” pracuje zespół profesjonalistów z około 20 krajów, reprezentujących różne dziedziny, m.in. architekturę, urbanistykę, grafikę, ekonomię, socjologię. Biuro ma na swoim koncie ponad 1000 projektów w 40 krajach. Powstałe w latach 60 i 70-tych realizacje, odwołujące się do tradycyjnej architektury katalońskiej, często uznaje się za przykłady krytycznego regionalizmu, który stanowił odejście od unifikującego modernizmu.

Ricardo Bofill: kataloński architekt, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu. Autor takich budynków jak: Institut Nacional d‘Educació de Catalunya, Teatre Nacional de Catalunya, Saint Quentin czy budynków mieszkalnych Antygona, Muralla Roja i La Fábrica, dom własny architekta.

Tagi:
Nie żyje architekt Marek Niklewicz W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Tarcza antykryzysowa w architekturze: jak architekci oceniają pomoc w ramach tarczy antykryzysowej Czy tarcza antykryzysowa pomoże architektom? W kilka tygodni od wprowadzenia specustawy pytamy o jej konsekwencje: z jakich rozwiązań  zamierzają skorzystać duże, a z jakich małe pracownie architektoniczne i w jaki sposób epidemia koronawirusa wpływa dziś na sytuację finansową architektów [APA Wojciechowski, BBGK, WXCA, ARE, Lewicki, Łatak, xystudio, menthol, A2P2].
Najlepsi młodzi architekci: Polacy na liście Europe 40 Under 40 Polacy po raz kolejny w gronie najlepszych młodych architektów Europy! Na liście European Centre for Architecture Art Design i Chicago Athenaeum wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku: Anna Paszkowska-Grudziąż, Jakub Cieślik i Łukasz Skorek.
W wieku 77 lat zmarł profesor Wojciech Kosiński 9 kwietnia 2020 roku zmarł profesor Wojciech Kosiński, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, pasjonat architektury, wychowawca i mentor kilku pokoleń krakowskich architektów.
Nastroje architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych Aż 38% badanych architektów przewiduje spadek popytu na usługi w 2020 roku, a 30% sądzi, że popyt będzie na takim samym poziomie jak w zeszłym roku. Publikujemy wyniki raportu BCMM „Nastroje architektów 2020”.