Architektura MuratorRealizacjePracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla

Pracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla

W połowie lat 70. opuszczona fabryka cementu pod Barceloną została przekształcona w pracownię i dom własny katalońskiego architekta Ricardo Bofilla. To niezwykłe miejsce, będące połączeniem betonowego kolosa i romantycznej ruiny.

Pracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla
Dzięki uprzejmości pracowni Ricardo Bofill Taller Arquitectura

Siedziba pracowni, a jednocześnie prywatna rezydencja Ricardo Bofilla mieści się w dawnej fabryce cementu w Sant Just Desvern, około 10 km od centrum Barcelony. Ricardo Bofill natknął się na nią w 1973 roku, w czasie podróży, w którą udał się gdy wyrzucono go ze Szkoły Architektury Uniwersytetu w Barcelonie. Poprzemysłowy kompleks z przełomu XIX i XX wieku składał się z ponad 30 silosów, podziemnych galerii oraz ogromnych maszynowni.

Przystosowanie do nowych funkcji zajęło dwa lata. Pierwszym etapem było wyburzenie części konstrukcji, aby uwidocznić ukryte elementy, które nabrały cech rzeźbiarskich. Jak mówi projektant, „La Fabrica” przekracza estetyczne tendencje: brutalizm łączy z romantyczną wizją bezużytecznych konstrukcji, które pełnią funkcję w estetycznej kompozycji.

Po oczyszczeniu z cementu i zasadzeniu roślinności, rozpoczęły się prace adaptacyjne. Osiem silosów przekształcono w biura, pracownię modeli, bibliotekę, salę projekcyjną oraz ogromną przestrzeń określaną mianem „Katedry”, służącą organizacji wystaw, koncertów i innym funkcjom kulturalnym. W ogrodzie otaczającym pracownię zasadzono m.in. eukaliptusy, palmy, drzewa oliwne i cyprysy.

Pracownia Ricardo Bofill powstała w 1963 roku. W „La Fabrica” pracuje zespół profesjonalistów z około 20 krajów, reprezentujących różne dziedziny, m.in. architekturę, urbanistykę, grafikę, ekonomię, socjologię. Biuro ma na swoim koncie ponad 1000 projektów w 40 krajach. Powstałe w latach 60 i 70-tych realizacje, odwołujące się do tradycyjnej architektury katalońskiej, często uznaje się za przykłady krytycznego regionalizmu, który stanowił odejście od unifikującego modernizmu.

Ricardo Bofill: kataloński architekt, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu. Autor takich budynków jak: Institut Nacional d‘Educació de Catalunya, Teatre Nacional de Catalunya, Saint Quentin czy budynków mieszkalnych Antygona, Muralla Roja i La Fábrica, dom własny architekta.

Tagi:
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.