Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole na wydmach

Przedszkole na wydmach

Projekt przedszkola Råå Forskola powstał w duńskiej pracowni Dorte Mandrup Arkitekter. Budynek zlokalizowano nad samym morzem, po szwedzkiej stronie cieśniny Sund, która oddziela dwa skandynawskie kraje.

Przedszkole na wydmach
Przedszkole Råå Forskola w Szwecji, projekt: Dorte Mandrup Arkitekter. Fot. Adam Mørk
Przedszkole Råå ForskolaKustgatan 1 252 70 Råå, Sweden
AutorzyDorte Mandrup Arkitekter
Architektura krajobrazuMarklaget AB
KonstrukcjaTyréns AB
InwestorMiasto Helsingborg
Powierzchnia525 m²

Projekt powstawał od 2008 roku w ścisłym dialogu w przyszłymi użytkownikami. Budynek zlokalizowano niemalże na samej plaży, pomiędzy istniejącym budynkiem szkoły a morzem. Obiekt wpisano w otaczający krajobraz za pomocą pochyłych dachów, odwołujących się do piaszczystych wydm i niewielkich rybackich domów. Duże przeszklenia fasady i dachu zapewniają widok na morze, jak również dostęp światła dziennego przez cały rok.

Budynek użytkowany jest przez cztery grupy dzieci, zajmujące oddzielne pokoje. Każda z wydzielonych wewnątrz przestrzeni zaznaczona jest szczytem w fasadzie na zewnątrz. Pomiędzy salami umieszczono przestrzenie wspólne.

O jednorodności wnętrz decyduje jasnozielona podłoga oraz meble wykonane ze sklejki. Budynek połączono z istniejącą szkołą za pomocą łącznika, w którym zaprojektowano garderobę. Plac zabaw zlokalizowano w miejscu chronionym od wiatru, a od strony plaży zasadzono roślinność typową dla pobliskich wydm.

Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Norweskie tradycje - muzeum w Romsdal Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.
Nadmorskie schroniska w Danii Łącznie 50 drewnianych kabin oddano do użytku turystów odwiedzających południową Danię. Projekt powstał w pracowni LUMO Architects.
Most - muzeum w Norwegii Pracownia Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek łączący funkcje przestrzeni ekspozycyjnej i mostu. Obiekt powstanie w otoczeniu malowniczego krajobrazu na terenie parku rzeźby około 50 km na północ od Oslo.
Zespół sportowy w Hellerup w Danii Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.
Oranżeria w barokowym ogrodzie Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.