Architektura MuratorRealizacjePrzestrzeń dla handlujących i mieszkańców – o projekcie Zieleniaka Paweł Majkusiak i Marcin Zaremba

Przestrzeń dla handlujących i mieszkańców – o projekcie Zieleniaka Paweł Majkusiak i Marcin Zaremba

Hala Zieleniak według naszej koncepcji stanowić miała formę umożliwiającą scalenie otaczających ją światów. Zrealizowany plac targowy, z zewnętrznymi miejscami handlowymi i okalającą go pergolą, został zaprojektowany jako część wspólna, dostępna zarówno dla kupców, jak i mieszkańców pobliskich bloków. W ten sposób powstała przestrzeń publiczna, otwarta 24 godziny na dobę.

Hala Zieleniak
Na elewacjach zastosowano ryflowane, betonowe płyty; fot. Juliusz Sokołowski
Hala targowa ZieleniakWarszawa, ul. Grójecka
AutorzyJEMS Architekci, architekci Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Maciej Rydz, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Anna Świderska, Marcin Zaremba
Współpraca autorskaarchitekci Mariusz Olszewski, Maria Styś, Marta Świątek-Piziorska
Architektura wnętrzJEMS Architekci
Architektura krajobrazuRS Architektura Krajobrazu, Dorota Rudawa, Patryk Zaręba
KonstrukcjaLGL, Adam Grabowski, Jolanta Kordalska- -Lenarczyk, Janusz Lenarczyk
Generalny wykonawcaJP Contracting, (etap I – konstrukcja), Alfa-Bet Polska (etap II – pozostałe prace)
InwestorZarząd Mienia m.st. Warszawy
Powierzchnia terenu6614.0 m²
Powierzchnia zabudowy3143.0 m²
Powierzchnia użytkowa2140.0 m²
Powierzchnia całkowita nadziemna3773 m2
Kubatura nadziemna15 868 m3
Projekt konkursowy2009
Projekt (data)2012-2014
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji21 000 000 PLN

Budynek hali targowej Zieleniak został zrealizowany na obszarze, który jeszcze przed wojną służył funkcji handlowej. Rozrastające się targowisko z czasem wymknęło się jednak spod kontroli. Różnorodne w swojej formie i kolorze pawilony szczęki zaczęły „rozlewać się” po całym terenie, mocno zaznaczając obecność w przestrzeni.

Miejsce pełne bazarowego życia w godzinach porannych i popołudniowych, mimo swoich wad, przyciągało tłumy ludzi, z drugiej strony na koniec dnia stawało się puste i milczące, niejako odcinając się niewidzialnym parawanem od otaczającego go „żywego miasta”, a zarazem będąc czymś w rodzaju tajnej sekcji na mapie, do której nikt nie ma dostępu. Najbliższe sąsiedztwo projektowanego obiektu, dwa blaszane pawilony hal Banacha, mocno kontrastuje ze znajdującym się nieopodal budynkiem Archiwum Akt Nowych projektu Bohdana Pniewskiego z 1956 roku i blokami osiedla mieszkaniowego spółdzielni Rakowiec.

Hala Zieleniak
Południowa elewacja z wejściami do budynku i pomieszczeniami technicznymi; fot. Juliusz Sokołowski

Hala Zieleniak według naszej koncepcji stanowić miała formę umożliwiającą scalenie otaczających ją światów. Zrealizowany plac targowy, z zewnętrznymi miejscami handlowymi i okalającą go pergolą, został zaprojektowany jako część wspólna, dostępna zarówno dla kupców, jak i mieszkańców pobliskich bloków. W ten sposób powstała przestrzeń publiczna, otwarta 24 godziny na dobę.

Uporządkowana, z elementami małej architektury i zieleni, dobrze oświetlona, stanie się miejscem spotkań, placem do gry w piłkę, ale umożliwiającym także organizowanie koncertów czy osiedlowych festynów.

Przestrzenność założenia, z licznymi podcieniami, szerokimi przejściami, przy mocno przeszklonych elewacjach, bez wątpienia pozwoliła zintegrować to miejsce z otoczeniem.

Hala Zieleniak
Projekt neonu autorstwa pracowni 370 Studio, który został wybrany w plebiscycie przez mieszkańców; fot. Juliusz Sokołowski

 

Na elewacjach użyliśmy prefabrykatów betonowych z pionowym kanelowaniem, dzięki któremu zieleń będzie piąć się po ścianach pawilonu i pergoli. Struktura paneli, wykonanych z szarego cementu, miała na celu harmonijne zintegrowanie budynku z sąsiadującym gmachem Archiwum Akt Nowych, a ich odcień miał uspokajać kolorystyczną kakofonię śmietankowo-owocowych elewacji bloków osiedla Rakowiec.

Również monochromatyczne wnętrze, w którym dominuje betonowa powierzchnia ścian, sufitów i posadzek, zaprojektowane zostało jako tło dla mającego się tu odbywać „koncertu kolorów”, tak charakterystycznego dla każdego targowiska.

Osiedle Ursynów #22 projektu JEMS Architekci Na warszawskim Ursynowie powstanie budynek mieszkalny z 11-piętrową dominantą projektu biura JEMS Architekci. Inwestycja pod nazwą Osiedle Ursynów #22 ma się zakończyć w 2024 roku.
Dobiega końca realizacja ambasady RP w Berlinie według projektu Jemsów Na budynku ambasady RP w Berlinie zawisła wiecha. Obiekt według projektu biura JEMS Architekci ma zacząć działać za rok. Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy reprezentacyjnej Unter den Linden.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.