Architektura MuratorRealizacjeRemiza strażacka w Bosutowie

Remiza strażacka w Bosutowie

Nowa remiza strażacka w Bosutowie koło Krakowa powstała według koncepcji Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki. W nawiązaniu do funkcji, jaką będzie pełnić obiekt, architekci wykorzystali na elewacjach drewno opalane w technice yakisugi.

Remiza strażacka w Bosutowie
Remiza OSP w Bosutowie, proj. Autorska Pracownia Projektowa Manecki; fot. Piotr Król.
Remiza OSP w BosutowieBosutów, ul. Krakowska 20
AutorzyAutorska Pracownia Projektowa Manecki
Generalny wykonawcaPrzedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe WIKPOL
InwestorGmina Zielonki
Powierzchnia użytkowa372.0 m²
Data realizacji (koniec)2022
Koszt inwestycji3 239 380 zł

Na początku lipca uroczyście oddano do użytku niewielką remizę strażacką w Bosutowie w gminie Zielonki. Budynek o powierzchni zaledwie 372 m² powstał według koncepcji Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki. Do wykończenia elewacji architekci użyli desek opalanych w technice yakisugi, która nie tylko zwiększa trwałość drewna, ale też nadaje mu efektowny wygląd. Dla kontrastu z czarną fasadą wokół drzwi i okien zastosowano wykończenie w kolorze żółtym, które – jak tłumaczą autorzy – jest nawiązaniem do oznaczeń ostrzegawczych.

Uwagę zwraca też charakterystyczny dach remizy. Przy jego projektowaniu zastosowaliśmy pewien zabieg architektoniczny. Jest to dach odwrócony ze spadkiem do wewnątrz. Dzięki temu na poddaszu mogliśmy zaprojektować dużą salę, w której będą się odbywać spotkania i szkolenia – tłumaczy główny architekt Mateusz Manecki. Na piętrze zlokalizowano także pokoje biurowe, sanitariaty oraz magazyn, na parterze zaś  garaż dla pojazdów ratowniczych, warsztat, pralnię, szatnię oraz pomieszczenie dla dowódcy.

Nowy budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Bosutowie stanął przy ul. Krakowskiej, w pobliżu jednego z węzłów powstającej właśnie Północnej Obwodnicy Krakowa. Jego realizacja kosztowała 3 239 380 zł, z czego 370 tys. zł pochodziło z rezerwy budżetu państwa, a 80 tys. zł ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Remiza strażacka w Bosutowie
Remiza OSP w Bosutowie, proj. Autorska Pracownia Projektowa Manecki; fot. Piotr Król.

Tagi:
Centrum aktywności w Lubawie Nowy obiekt, nawiązując obrysem i usytuowaniem do skrzydeł dawnego zamku, ma za zadanie odpowiadać współczesnym potrzebom mieszkańców – o nowej realizacji Autorskiej Pracowni Architektury CAD Joanna Kabrońska.
Dom weselny Lubaszka pracowni MEEKO Architekci Malowniczy kontekst stał się pretekstem do stworzenia obiektu otwartego na naturę. Prezentujemy dom weselny – nową realizację pracowni MEEKO Architekci.  
Mediateka w Grodzisku Mazowieckim Bryła obiektu o przeszklonych elewacjach doskonale wtapia się w zieleń sąsiedniego parku. To jedno z naj-lepszych tego rodzaju rozwiązań przestrzennych, zrealizowanych w ostatnich latach w podwarszawskich miejscowościach – pisze Jerzy S. Majewski.
Program standaryzacji komend i komisariatów policji. Warszawski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na modelową koncepcję architektoniczną budynku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przy współudziale Oddziału Warszawskiego SARP ogłasza konkurs studialny na opracowanie modelu funkcjonalno-przestrzennego komendy i komisariatu policji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 marca
Budynek mieszkalny przy ul. Ślężnej BUDYNEK MIESZKALNY PRZY UL. ŚLĘŻNEJ NOMINACJA - WROCŁAWŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA 1989-1999
Budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Pułaskiego BUDYNEK MIESZKALNO-USŁUGOWY PRZY UL. PUŁASKIEGONOMINACJA - WROCŁAWŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA 1989-1999