Architektura MuratorRealizacjeRemont dworca kolejowego w Radomiu zakończony. Miał trwać sześć miesięcy, dworzec oddano do użytku po dwóch latach

Remont dworca kolejowego w Radomiu zakończony. Miał trwać sześć miesięcy, dworzec oddano do użytku po dwóch latach

Jak wygląda dworzec kolejowy w Radomiu po modernizacji? Czy warto było czekać tak długo?  Zobacz galerię zdjęć!  

Dworzec kolejowy w Radomiu po remoncie i moderniazacji. Wnętrze. Fot. materiały prasowe PKP

Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego w Radomiu. W ramach prac przeprowadzono remont elewacji dworca, fasada nie będzie już biała, ale pokryta jasnożółtym tynkiem. Odnowiono kamienną okładzinę na poziomie parteru, zdejmując pokrywającą ją warstwę brązowej farby. Nocą dworzec jest iluminowany - działa już sytem oświetlenia obiektu. Wymieniono instalacje i stolarkę okienną. Okna i drzwi odtworzone zostały zgodnie z wymogami konserwatorskimi – są drewniane i mają taką samą konstrukcję i podziały jak pierwowzory. Uporządkowano również plac przed budynkiem.
Nie zachowało się historyczne wyposażenie dworca; obiekt został częściowo spalony w 1915 roku, później zmieniły go kolejne przebudowy. O współczesnym wyglądzie obiektu zadecydowała modernizacja sprzed 20 lat. Kompleksowy remont przeprowadzono w latach 1989-1992 według projektu Jerzego Bortkiewicza. Wystrój wnętrza zaprojektowali Kazimierz i Zbigniew Muszyńscy; dominują lastriko i szary marmur. Po zakończonej w 2013 roku modernizacji zmieniły się m.in. sufity – miejsce profilowanej blachy zajęły standardowe sufity podwieszane.  

Historia dworca w Radomiu

Budynek dworca powstał jako jeden z obiektów na trasie przemysłowej Iwangorodzko-Dąbrowskiej Linii Kolejowej. Historyzujący budynek dworca wzniesiono według projektu ucznia Henryka Marconiego - Adolfa Schimmelpfenniga, architekta odpowiedzialnego m.in. za budowę dworca Łódź Fabryczna i dworca kolejowego w Koluszkach, a także neogotyckich kościołów.
Modernizacja dworca trwała przeszło dwa lata; według pierwotnych założeń zakończyć miały się wiosną 2012 roku, jednak opóźnienie prac a następnie zmiana wykonawcy sprawiły, że ostatecznie budynek oddano do użytku z końcem lipca 2013 roku – z 19 miesiącami opóźnienia. Prace w  budynku dworca w Radomiu przeprowadzono według projektu pracowni Metropolis.
Koszt inwestycji wyniósł 13 mln zł, pierwotne zakładana wysokość budżetu wynosiła 9,5 mln zł.

Dworzec Roku 2020 – wybieramy najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa trzecia edycja konkursu „Dworzec Roku 2020”, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Po pierwszym głosowaniu oraz przeprowadzonych audytach organizatorzy wybrali 10 finalistów, teraz głos mają użytkownicy.
Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.
Dworzec Centrum w Sopocie Budynek odpowiada najnowszym trendom wznoszenia śródmiejskich dworców. Jest to zarazem pierwsza inwestycja w Europie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z unijnego programu zwrotnego Jessica – pisze Daniel Załuski.
Węzeł transportowy w Słupsku Konkurs na opracowanie koncepcji węzła i otaczających terenów wygrali Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz oraz Michał Poziemski.
AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka Łukasz Wojciechowski recenzuje książkę AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wydana nakładem Centrum Architektury publikacja przedstawia nie tylko historię Dworca Centralnego i innych dworców kolejowych, ale też problemy projektantów i użytkowników
PKP zmarnuje sześć miliardów złotych? Czy 29 miesięcy opóźnienia to w PKP norma? NIK straszy możliwością utraty unijnych funduszy przyznanych na inwestycje kolejowe. Zmienia się powoli wizerunek kolei, trwa modernizacja kolejnych dworców kolejowych, tymczasem spółka zarządzająca torami spółka PKP PLK notuje coraz większe straty, a na nowo wyremontowane dworce nie dojedziemy szybciej