Sąd Rejonowy w Siedlcach. Wykorzystanie betonu architektonicznego w realizacji
2018-03-150:06Materiał sponsorowany
Czy ten artykuł był ciekawy? Podziel się nim!
Głównym celem autorów projektu budynku Sądu Rejonowego w Siedlcach, pracowni HRA Architekci, było stworzenie monumentalnego obiektu, który jednoznacznie kojarzyłby się z władzą sądowniczą, pozostając jednocześnie przyjazny użytkownikom. Zgodnie z założeniami pracy konkursowej przewidziano pozostawienie wielu odkrytych elementów żelbetowych. W trakcie realizacji projektu przyjęto zasadę ich formalnego podziału na wewnętrzne, które zostały wylane na placu budowy, oraz zewnętrzne - prefabrykowane.
Zarówno prefabrykowane okładziny fasadowe, jak i betony wylewane na miejscu, zostały wykonane z wykorzystaniem matryc firmy RECKLI, która specjalizuje się w kreowaniu dowolnych struktur na powierzchni betonu. W przypadku prefabrykatów matryce służą jako wkładki do form, przy betonach monolitycznych przykleja je się do szalunków.
System RECKLI składający się z matryc i, między innymi, specjalnego środka rozdzielczego pomaga uzyskać najlepszą jakość betonu architektonicznego. Same matryce można używać wielokrotnie. Mogą być one dostarczane bez jakichkolwiek połączeń nawet w formacie 10x4 m. Dzięki temu można uzyskać duże powierzchnie betonów licowych bez widocznych podziałów, które często pojawiają się przy odciskaniu betonu ze sklejek szalunkowych.