Architektura MuratorRealizacjeSeafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza

Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza

Inspiracją dla dwupiętrowej restauracji Seafood Station w Warszawie były targi rybne z różnych zakątków świata. Projekt aranżacji wnętrza opracował architekt Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.

Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza
Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie, proj. Sikora Wnętrza; fot. Yassen Hristov
Seafood Station Restaurant & Oyster BarWarszawa, Aleje Jerozolimskie 93
AutorzySikora Wnętrza, architekt wnętrz Jan Sikora, MRV Architekci, architekt Wojciech Augustyniak
Powierzchnia użytkowa300.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Seafood Station Restaurant & Oyster Bar zajmuje dwa piętra biurowca Nowogrodzka Square, zrealizowanego w 2018 roku według projektu studia HRA Architekci. Ten kameralny obiekt, uzupełniający pierzeję historycznej zabudowy w Alejach Jerozolimskich, zdobył Grand Prix w 5. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Czytaj też: Nowogrodzka Square z Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy |

Jak przystało na tak prestiżowy adres, nowo otwarta restauracja również zwraca uwagę oryginalną aranżacją. Lokal dysponuje powierzchnią ponad 300 m². Projektanci zaproponowali tu odważną interpretację stylu industrialnego. O charakterze wnętrza decydują w dużej mierze masywne, stalowe dwuteowniki i biegnące pod sufitem odsłonięte instalacje. Loftowy klimat podkreśla też stalowa konstrukcja prowadzących na piętro schodów wraz z balustradą z metalowej siatki oraz oświetlenie baru wykonane z długich rur o okrągłym przekroju. Te utrzymane w głębokiej czerni elementy wystroju kontrastują z klasycznymi białymi płytkami na posadzce i niektórych ścianach, stanowiącymi dalekie echo hal sprzedażowych na targach rybnych.

Uzupełnieniem całości są drewniane wykończenia, niewielkie kawiarniane stoliki o marmurowych blatach, tapicerowane kanapy i liczne dekoracje z motywami marynistycznymi. Warszawski Seafood Station to wnętrze oparte o mocne kontrasty. Z jednej strony to surowość portowych hal rybnych, a z drugiej elegancja francuskiej kawiarni. Szukałem równowagi między tymi dwoma światami, które z pozoru się nie stykają. Wyjątkiem są tutaj secesyjne portowe hale rybne, które widziałem np. w Manaus w Brazylii czy w Indiach: tam takie połączenie wydaje się oczywiste i ciągle piękne. Ten lokal stanowi naszą wizytówkę w centrum Warszawy – przyznaje autor projektu Jan Sikora.

Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza
Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie, proj. Sikora Wnętrza; fot. Yassen Hristov
Restauracja Under w Norwegii Najciekawsze zagadnienie techniczne restauracji Under: zanurzona w morzu monolityczna, 34-metrowa, betonowa konstrukcja z charakterystycznym, panoramicznym oknem z akrylu o szerokości 10,8 metra doświetlającym wnętrze restauracji.
Co zobaczyć i gdzie zjeść w Gdyni? Kulinarny przewodnik Gdynię można zwiedzać na kilka sposobów. Oprócz szlaku architektury modernistycznej, w mieście powstał też Szlak Kulinarny, który obejmuje aktualnie około 40 lokali, ale wciąż powiększa się o kolejne miejsca.
NINE's. Restaurant & Sports Bar: lokal Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich Na początku października w Browarach Warszawskich otwarto NINE's. Restaurant & Sports Bar: nowy koncept gastronomiczny należący do Roberta Lewandowskiego i jego wspólników. Projekt wnętrza opracowało Studio 370.
FUTU SUSHI w nowym wydaniu – realizacja pracowni 74studio Restauracja FUTU SUSHI funkcjonuje w Białymstoku już od dziesięciu lat. Jej wykonane ponad dekadę temu wnętrze zostało zmodernizowane według projektu pracowni 74studio.
Drink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW Goście centrum sportowo-rekreacyjnego Fala Park w Wolsztynie mogą od tego roku korzystać z nowego drink-baru. Oczekiwany przez inwestora klubowy klimat architekci osiągnęli, wieszając na ścianach i suficie kompozycje łańcuchów w kolorze zgaszonego złota.
Restauracja Paprotna w Rybniku: śląski minimalizm według pracowni MOJO Architekci z pracowni MOJO stanęli przed wyzwaniem całkowitej metamorfozy jednego z lokali gastronomicznych w Rybniku. W nawiązaniu do nazwiska właścicieli, zaproponowali autorskie elementy wykończenia wykorzystujące motywy roślinne.
Restauracja The ASH w Troisdorf-Spich Restaurację The ASH w Troisdorf-Spich zaprojektowano jako prototyp. Podobne w charakterze lokale z amerykańską kuchnią, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 20., realizowane są obecnie w całych Niemczech.
Restauracja Opasły Tom w Warszawie Architekci nawiązali do dobrych tradycji polskiego rzemiosła i architektury wnętrz z PRL-u. zaaranżowaną przez nich przestrzeń charakteryzuje elegancka surowość proporcji kontrastująca z wyrafinowaniem detalu – pisze Adam Orlewicz.