Siedziba firmy  Prime Construction w Szczecinie

i

Autor: Archiwum Architektury Siedziba firmy Prime Construction w Szczecinie, proj. Orłowski, Szymański-Architekci; fot. Andrzej Golc

Siedziba firmy Prime Construction w Szczecinie

Budynek wydaje się prosty i oczywisty w swoich rozwiązaniach. Całość sprawia wrażenie, że jest dokładnie tak, jak powinno być – o projekcie pracowni Orłowski, Szymański-Architekci pisze Marek Sietnicki.

Siedziba firmy Prime Construction zlokalizowana jest na obrzeżach Szczecina na skrajnej działce otwierającej się na pola i tereny zielone. Mieści część biurową oraz magazyn. Budynek wydaje się być prosty i oczywisty w swoich rozwiązaniach. Całość sprawia wrażenie, że jest dokładnie tak, jak powinno być i tylko przychodzi natrętne pytanie, czemu tak nie wyglądają budynki wokoło? Kluczowa wydaje się decyzja o rozbiciu archetypowej już dziś, narzucanej planem bryły biurowca zespolonego z halą magazynową. Zamiast przeskalowanej w kontekście otoczenia zwartej hali powstała dynamicznie zrównoważona kompozycja brył. W warstwie formalnej, a właściwe tektonicznej, mamy budynek składający się z betonowej bazy magazynu, na której oparte są wspornikowo trzy bloki skrzydeł biurowych połączone spinającym je korytarzem, tworząc dwa dziedzińce-tarasy na poziomie pierwszego piętra.

KUP DOSTĘP