Architektura MuratorRealizacjeStrefy spotkań projektu Jakuba Szczęsnego w trzech polskich miastach

Strefy spotkań projektu Jakuba Szczęsnego w trzech polskich miastach

W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy mającej aktywizować lokalne społeczności. Obiekty stanęły w tym roku w trzech polskich miastach: w Szczecinie, Rzeszowie i Kielcach.

Strefy spotkań projektu Jakuba Szczęsnego w trzech polskich miastach
Przestrzeń w Rzeszowie, proj. Jakub Szczęsny

LECHSTARTER to ogólnopolski program grantowy organizowany przez markę Lech Premium we współpracy z łódzką fundacją Urban Forms. W ramach przedsięwzięcia realizowane są oddolne inicjatywy, których celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznych, integracja lokalnych społeczności bądź tworzenie nowych miejsc i atrakcji dla mieszkańców. Od 2016 roku dzięki konkursowi udało się zrealizować kilkadziesiąt tego typu inicjatyw, w tym wielokrotnie opisywany na naszych łamach Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie.

Strefy spotkań projektu Jakuba Szczęsnego w trzech polskich miastach
Przestrzeń w Kielcach, proj. Jakub Szczęsny

W tym roku program LECHSTARTER zmienił nieco formułę. Zamiast głosować na konkretne pomysły różnych organizacji i stowarzyszeń, można było wybrać lokalizacje modułowych stref spotkań projektu pracowni SZCZ Jakuba Szczęsnego. Zwyciężyły Szczecin, Rzeszów i Kielce. Stalowe, sześcienne konstrukcje, z których składają się obiekty, oparto na module 3 × 3 metry. Ich funkcje określają dodatkowe elementy, jak ekrany do projekcji filmów, tablice do rysowania, nylonowe liny pod pnącza czy podwieszane platformy, które można zamontować na różnych wysokościach, by pełniły rolę ław, stołów lub barowej lady. Leszek od lat zmienia polskie miasta, angażując do działania lokalne społeczności. W tym roku, dzięki współpracy Jakuba Szczęsnego, Filipa Springera, piętnastu fundacji i tysięcy głosujących, zbudowaliśmy trzy oryginalne Przestrzenie. Sposób ich wykorzystania zostawiliśmy w rękach współpracujących organizacji, które mogą realizować tam spotkania, wystawy, warsztaty i wiele innych inicjatyw – mówi Karolina Król, Junior Brand Manager marki Lech Premium.

Centrum Implant / Warszawa Implant to niecodzienne centrum wielofunkcyjne powstające na warszawskiej Woli. Ze względu na czasowy charakter najmu działki inwestorzy postanowili zbudować obiekt ze 168 kontenerów, które można będzie rozebrać i przenieść. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Jakub Szczęsny z pracowi SZCZ.
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego – modułowa strefa spotkań w Twoim mieście! W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy aktywizującej lokalne społeczności. O tym, gdzie obiekty zostaną zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy!
Plac zabaw w Astanie projektu Jakuba Szczęsnego Kisho Kurokawa, Norman Foster, Bjarke Ingels. Do nazwisk słynnych architektów tworzących nową stolicę Kazachstanu możemy teraz dodać polskie. Jakub Szczęsny zaprojektował w Astanie to, czego mieszkańcom najbardziej brakuje – wielofunkcyjną przestrzeń, którą lokalna społeczność może wykorzystywać według uznania.
Dom nad Ruczajem - nowy projekt Jakuba Szczęsnego Znany z projektów architektury eksperymentalnej Jakub Szczęsny tym razem stawia na modne formy znane z modernistycznych willi. Jego najnowsza realizacja luksusową rezydencją będzie jednak tylko z nazwy. W rzeczywistości projekt ma zwrócić uwagę na sytuację Rawy w Katowicach.
Dom Kereta - konstrukcja najwęższego domu Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.
Coal Heart Mother - instalacja Jakuba Szczęsnego na festiwalu Gorzkie Żale Od 10 lutego na tarasach na wschód od Zamku Ujazdowskiego w Warszawie będzie można oglądać nietypową instalację. „Coal Heart Mother” to koksownik w formie gotyckiej kapliczki, zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego dla Festiwalu Gorzkie Żale.