Mapungubwe Interpretation Center

i

Autor: Archiwum Architektury

Światowy Festiwal Architektury w Barcelonie - zwycięzcy 2009

2009-11-18 1:00

Mapungubwe Interpretation Centre w Południowej Afryce autorstwa Peter Rich Architects zdobył tytuł World Building of the Year 2009.

Nazwa obiektuMapungubwe Interpretation Centre - World Building of the Year 2009
Adres obiektuRepublika Południowej Afryki (RPA)
AutorzyPeter Rich Archtects (Johannesburg)

Superjury (z Kengo Kuma, Raphael Viñoly, Farshid Moussavi) przyznało World Building of the Year 2009 - Mapungubwe Interpretation Centre w Południowej Afryce, projektu Peter Rich Archtects (Johannesburg). Budowa centrum była wyzwaniem nie tylko z punktu widzenia polityczno-społecznego i kulturowego, ale także odpowiedzią na urbanistyczne problemy regionu. Geometryczne sklepienia o zaokrąglonych krawędziach wykonane z lokalnego materiału wpisują się w miejscowy koloryt. Centrum nie tylko formą nawiązuje do afrykańskiego stylu przypominając o dziedzictwie, lecz stało się fundamentem socjalnego programu. W proces powstawania kompleksu zaangażowano lokalnych mieszkańców.

Już po raz drugi miesięcznik "ARCHITEKTURA-murator" został partnerem medialnym The World Architecture Festival - Convencions Internacional de Barcelona (CCIB) - dorocznego wydarzenia dla architektów na całym świecie. Podczas festiwalu przyznane zostały architektoniczne nagrody Prix de Barcelona za najlepsze realizacje w 45 kategoriach, w tym trzech nowych: Future Projects, Interiors and Fit-out, Structural Design. 272 budynków z 67 różnych krajów walczło o tytuł World Building of the Year 2009.

Założeniem pomysłodawców festiwalu jest stworzenie dorocznej szansy porównania i zestawienia projektów. WAF stanowi również okazję do wymiany pomysłów i dobrych praktyk. W tym roku tematyczne wystawy skoncentrowane są na wartości dodanej do projektu, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego budownictwa, gospodarki i ekologii. Do rywalizacji o trofeum 2. edycji mógł stanąć każdy budynek na świecie, którego budowa zakończyła się między 1 stycznia 2008 roku, a 20 czerwca 2009.

Dom Bezpieczny (SAFE HOUSE) autorstwa Roberta Koniecznego trafił na finałową listę najlepszych realizacji świata World Architecture Festival. Przypomnijmy, że rok temu zakwalifikowany do nagrody w kategorii House, Private house został Dom Aatrialny - KWK Promes. W kategorii Future Project dotyczącej tematów niezrealizowanych, znalazła się krakowska pracownia Ingarden & Ewy Architekci z budynkiem Centrum Kongresowego.

Podczas World Architecture Festival (WAF) przyznane zostały architektoniczne nagrody za najlepsze realizacje w 45 kategoriach.

Lista uczestników oraz nagrodzone prace on-line na witrynie internetowej WAF - http://www.worldarchitecturefestival.com.