Pałac Jabłonowskich

i

Autor: Wikipedia Pałac Jabłonowskich

To była potężna inwestycja z lat 90. Pałac Jabłonowskich - atrapa czy zręczna rekonstrukcja? Odbudowa w sercu Warszawy

2025-04-30 11:00

To była potężna inwestycja i największa historyczna rekonstrukcja w Warszawie po odbudowie Zamku Królewskiego. Na Placu Teatralnym znów stanął Pałac Jabłonowskich - dokładniej - jego kopia. Rekonstrukcja trwała w latach 90. XX wieku. Dziś Pałac Jabłonowskich to luksusowy biurowiec, siedziba banków i firm doradczych. Czy ta rekonstrukcja budziła kontrowersje? Oczywiście. Bo front pałacu i jego tył to zupełnie różne budynki, bo styropian i plastikowe okna. Czy przeważyły opinie, że tę część Warszawy należy odwzorował dokładnie? Tak. Realizacja zdobyła nagrodę sponsora w konkursie Życie w Architekturze.

Spis treści

  1. Budynek projektu Jakuba Fontany i Domenico Merliniego przy Senatorskiej
  2. Archiwalne zdjęcia Placu Teatralnego i Pałacu Jabłonowskich
  3. Odbudowa obiektów przy Placu Teatralnym w Warszawie. Lata 90.
  4. Citi Handlowy w Pałacu Jabłonowskich. Wnętrza
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie

Budynek projektu Jakuba Fontany i Domenico Merliniego przy Senatorskiej

Zbudowany w latach 1773-1785 dla Antoniego Jabłonowskiego przy Senatorskiej 18 w Warszawie według projektu Jakuba Fontany i Domenico Merliniego budynek miał skomplikowane losy i zmieniał się - był przebudowywany, by dopasować się do aktualnych trendów w architekturze. Był przez jakiś czas nawet Ratuszem Miejskim. Niestety, po II wojnie zupełnie przestał istnieć - został zbombardowany i zburzony. W 1952 roku rozebrano ruiny. W 1964 roku postawiono w jego miejscu pomnik Bohaterów Warszawy - Nike. I tak było aż do lat 90. XX wieku, kiedy to zapadła decyzja: Odbudujemy Plac Teatralny i pałac Jabłonowskich. I to się udało, choć do dziś dyskutuje się o sposobie tej rekonstrukcji. Dziś to jeden z bardziej luksusowych biurowców w Warszawie. Mają tu swą siedzibę m.in. banki i firmy doradcze.

A tuż po odbudowie, w II edycji konkursu Życie w Architekturze ten budynek zdobył nagrodę partnera konkursu, firmy Olivetti, dla najlepszej rekonstrukcji-modernizacji. To był rok 1998, a nagrody przyznawaliśmy za lata 1996 - 1997.

Pałac przy placu Teatralnym to dzieło architektów: Jerzego Czyża, Leszka Klajnerta, Janusza Matyjaszkiewicza, Marka Różańskiego, Macieja Szwedzińskiego.

Archiwalne zdjęcia Placu Teatralnego i Pałacu Jabłonowskich

Zobacz zdjęcia i czytaj dalej.

Konkurs Życie w Architekturze został ogłoszony w styczniu 1995 roku z inicjatywy redaktor naczelnej „Architektury-murator” Ewy P. Porębskiej. Był pierwszą na tak dużą skalę próbą podsumowania i oceny dorobku architektonicznego miasta po roku 1989. Dotychczas odbyło się 9 edycji, w których rywalizowało ponad 3000 budynków. W 2025 - kolejna edycja konkursu, a my przypominamy realizacje, które wygrały pierwsze edycje lub zdobyły wyróżnienia.

Odbudowa obiektów przy Placu Teatralnym w Warszawie. Lata 90.

Decyzja o odbudowie pierzei Placu teatralnego zapadła na przełomie 1989/1990 roku. Sama odbudowa trwała w latach 1995–1997. Podczas odbudowy zrekonstruowano i odbudowano fasadę Pałacu, a cały budynek zyskał funkcję wysokiej klasy biurowca. To co widzimy dziś, do kopia dawnej budowli. Odbudowę poprzedziły wykopaliska archeologiczne. Po odbudowie Zamku Królewskiego w latach 70. była to największa historyczna rekonstrukcja w Warszawie. 

Co ciekawe, podczas tych prac trzeba było przenieść pomnik Nike, który stanął tu w latach 60. - został przesunięty w pobliże Trasy W-Z.

Prócz Pałacu przy Placu Teatralnym odbudowano:

  • kościół św. Andrzeja (obecnie św. Alberta) jest kościołem środowisk twórczych)
  • wybudowano budynek biurowy, którego elewacja odtwarza przedwojenną narożną kamienicę
  • Kopię fasady przedwojennej kamienicy Mikulskich

Jaki jest Pałac Jabłonowskich po odbudowie? Budynek zrealizowano w formie żelbetowej, fasada została zrekonstruowana według stanu sprzed roku 1936. Pozostałe elewacje pałacu są współczesne i tak wyglądają. W czasie odbudowy wydobyto fragmenty wyposażenia pałacu, które wyeksponowano w bramie przy wieży. Przy okazji odbudowy wieży uwidoczniono zarys studni. Autorem projektu rekonstrukcji był Lech Klajnert.

Zobacz też:

Citi Handlowy w Pałacu Jabłonowskich. Wnętrza

Zobacz też:

Rezydencje magnackie Warszawy. 31 najwybitniejszych pałaców w stolicy

Architektura-murator. Podcast 30/30
Czesław Bielecki. Architektura déjà vu
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 1:31:24
Loaded: 0.00%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 1:31:24
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    • default, selected
    Reklama
    Architektura Murator Google News