Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Torsten Seidel

Tysiące metalowych kwiatów. Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

2016-10-13 15:26

W centrum stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstaje ogród XXI wieku, będący połączeniem natury i nowych technologii. Najważniejszym elementem założenia jest Pawilon Motyli z ekspozycją liczącą 500 tropikalnych, uskrzydlonych owadów. Projekt architektoniczny założenia oraz poszczególnych obiektów opracowała niemiecka pracownia 3deluxe.

Noor Island to wyspa na lagunie w samym centrum stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szardży. Jeszcze do niedawna był to zaniedbany kawałek lądu dostępny jedynie drogą wodną. Teraz na powierzchni 230 m2 urządzono park tematyczny, a samą wyspę połączono z lądem mostem o długości 100 metrów. Projekt zainicjowany przez austriackiego artystę André Hellera realizowany jest przez państwową fimrę Shurooq - Sharjah Investment and Development Authority według projektu niemieckiej pracowni 3deluxe. Intencją autorów było stworzenie ogrodu XXI wieku, będącego połączeniem natury i technologii.

Najważniejszym elementem założenia jest Pawilon Motyli, obiekt o powierzchni 230 m2, który oprócz lepidopterium mieści kawiarnię i sklep. Całkowicie przeszklony główny korpus budynku opiera się na stalowej konstrukcji. Przed nadmiernym nasłonecznieniem osłania go ażurowy dach składający się z około 4000 aluminiowych kwiatów. Ornamentalna powierzchnia chroni wnętrze przed przegrzaniem, jednocześnie filtrując światło i rzucając cienie na białe elementy wyposażenia. Falujący, kwiatowy „dywan” to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny z daleka element budynku, który przyniósł mu nominację do nagrody Światowego Festiwalu Architektury. Wewnątrz lepidopterium stworzono sztuczny ekosystem przypominający warunki klimatyczne panujące w lasach deszczowych. Temperatura wynosi około 26 stopni Celsjusza, a same motyle przywożone są dwa razy w tygodniu z Malezji.

W niedalekiej odległości od Pawilonu Motyli zaprojektowano mniejszy obiekt przeznaczony do wypoczynku na świeżym powietrzu. Forma Pawilonu Literatury nawiązuje do typowych namiotów Beduinów, a jego wnętrze może pomieścić jednocześnie 40 osób. Pod zadaszeniem umieszczono regał z książkami oraz ekran do projekcji filmów.

Noor Island to przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców i pracowników okolicznych wieżowców. To prawdziwa wyspa sztuczności, gdzie natura służy do stworzenia efektownego spektaklu. Teren wokół pawilonów zagospodarowano roślinnością typową dla gorącego klimatu – drzewami palmowymi, kaktusami i sukulentami. Po zmierzchu obydwa pawilony rozświetlają tysiące pulsujących, ledowych lamp.