Architektura MuratorRealizacjeWERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM)

WERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM)

WERK 12 w Monachium autorstwa MVRDV i N-V-O Nuyken von Oefele Architekten otrzymało prestiżową DAM Preis 2021. Zdaniem jurorów realizacja odpowiada na pytania nie tylko o projektowanie w czasach pandemii, ale i potem, w epoce „nowej normalności”. Prezentujemy najnowsze zdjęcia budynku.

WERK 12 projektu MVRDV i N-V-O z DAM Preis 2021
WERK 12 w Monachium, proj. MVRDV & N-V-O Nuyken von Oefele Architekten; fot. Ossip van Duivenbode, MVRDV
WERK 12Monachium, Speicherstraße 20
AutorzyMVRDV, architekci Jacob van Rijs, Fokke Moerel
Współpraca autorskaN-V-O Nuyken von Oefele Architekten
Zespół projektowyMarkus Nagler, Roy Sieljes, Jonathan Schuster, Sven Thorissen
InwestorOTEC GmbH & Co. KG
Powierzchnia użytkowa7700.0 m²
Data realizacji (początek)2014
Data realizacji (koniec)2019

WERK 12 ma do przekazania coś ważnego: budynek może być elastyczny, uniwersalny, wytrzymały, otwarty, wyrafinowany, a jednocześnie wesoły – stwierdzili jurorzy. Powstał na terenie dawnych zakładów spożywczych Pfanni w pobliżu monachijskiego dworca Ostbahnhof. Od kilku lat ten poprzemysłowy obszar przeradza się w eksperymentalną dzielnicę miejską Werksviertel. WERK 12 stoi na jej centralnym placu (pod nazwą Knödelplatz - plac Knedlowy). Latem 2020 roku, w czasie pandemicznych obostrzeń, szerokie, trzymetrowe zewnętrzne tarasy budynku pozwalały na swobodne korzystanie z przestrzeni zewnętrznej. Chowane ekrany przeciwsłoneczne na krawędziach tarasów zapewniały z kolei cień.

Czytaj też: Tainan Spring: zabawa w ruinach |

Projekt opiera się na koncepcji pięciu platform o podwójnych piętrach z niezależną komunikacją wyprowadzoną na zewnątrz. Umożliwia to elastyczne wykorzystanie przestrzeni. Galerie i podwójne piętra o wysokości 5,5 m pozwalają na swobodne wprowadzanie nowych funkcji i najemców. Głównym jest studio fitness dysponujące powierzchnią ponad 4500 m² na trzech poziomach wraz z basenem. Na parterze znajdują się liczne punkty gastronomiczne. Na najwyższym piętrze ma siedzibę grupa badawcza Audi mobility, ale planowany jest także bar.

WERK 12 jak pawilon na EXPO 2000

Projektując ten budynek, holenderskie biuro MVRDV czerpało ze znakomitego wczesnego okresu własnej twórczości. Pawilon Holandii na EXPO 2000 w Hanowerze ich autorstwa wywarł na inwestorze WERK12 tak wielkie wrażenie za sprawą swej elastyczności i otwartości, że na początku prosił Jacoba van Rijsa z MVRDV o przeniesienie go do Monachium. Pawilon z EXPO 2000 został przetransportowany do Monachium, ale w nowej, odmiennej, miejskiej formie. Jest odważny, efektowny i otwarty na najśmielsze zastosowania. To dzieło architektury kryje w sobie ogromny potencjał na przyszłość – uzasadniali werdykt jurorzy. Wszystkie nominowane do nagrody budynki są prezentowane corocznie w wydawnictwie Architekturführer Deutschland (DOM Publishers, już w sprzedaży). Można je też przeglądać w internecie pod adresem www.dam-preis.de.

Blok Ilot Queyries / Bordeaux Budynek realizuje założenia planu miejscowego – maksymalnie wypełnia działkę, zachowując jednocześnie kameralność i odpowiednie doświetlenie. O apartamentowcu Ilot Queyries w Bordeaux według projektu MVRDV pisze Wiktor Kowalski.
Tainan Spring: zabawa w ruinach Dalekowschodnie Tainan nosi przydomek miasta-Feniksa – wiele razy w swojej historii upadało, by znów się odrodzić. Pracownia MVRDV, dając drugie życie ruinom tamtejszego centrum handlowego, pokazuje, jak ducha odnowy wykorzystać w architekturze.
Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje Concordia Design we Wrocławiu została oficjalnie otwarta. Budynek budzi jednak w mieście wiele emocji. Część aktywistów wciąż przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne, część krytykuje projekt holenderskiej pracowni MVRDV za odtwórczość i nieuszanowanie kontekstu. Zanim przekonacie się na własne oczy, jak jest naprawdę, zobaczcie zdjęcia i film Juliusza Sokołowskiego.
Concordia Design – wrocławska realizacja MVRDV [NOWE WIZUALIZACJE] Firma Pro Design zaprezentowała kolejne wizualizacje wrocławskiego projektu pracowni MVRDV. W rozbudowanej kamienicy na Wyspie Słodowej powstanie m.in. przestrzeń coworkingową i konferencyjna, a także inkubator dla młodych firm z sektora ICT. Concordia Hub – wiemy, jak będzie wyglądać wrocławska realizacja MVRDV!
MVRD projektują we Wrocławiu! O tej inwestycji mówiło się od dawna. Dziś znamy wreszcie jej głównych autorów. Rozbudowę historycznej kamienicy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu zaprojektuje holenderska pracownia MVRDV we współpracy z Q2 Studio.
Centrum biurowe Fabryczna Na terenie Nowego Centrum Łodzi do 2020 roku stanąć ma zespół biurowo-usługowy projektu MVRDV.