Architektura MuratorRealizacjeWidok Towers w Warszawie

Widok Towers w Warszawie

Zakończyła się budowa Widok Towers w Warszawie według projektu Piotra Bujnowskiego i Martina Troethana. 95-metrowy budynek zastąpił dawną siedzibę Centrali Handlu Zagranicznego Universal o wysokości zaledwie 50 metrów.

Widok Towers w Warszawie
Widok Towers w Warszawie, proj. Piotr Bujnowski, Martin Troethan; fot. Szymon Polański/Polański Studio Fotografia
Widok Towers Warszawa, Aleje Jerozolimskie 44
AutorzyPiotr Bujnowski, Martin Troethan
Generalny wykonawcaEljako-Al
InwestorCommerz Real, S+B Gruppe
Powierzchnia użytkowa32600.0 m²
Projekt2014-2018
Data realizacji (koniec)2020

Widok Towers w Warszawie stanął w miejscu wyburzonego biurowca Centrali Handlu Zagranicznego Universal, który powstał w 1965 roku jako część założenia Ściany Wschodniej. 50-metrowy budynek zaprojektował zespół pod kierunkiem Jerzego Kowarskiego. Jeszcze w 2013 roku gmach stanowił część majątku spółki Metro-Projekt (wówczas w upadłości), którym dysponował syndyk. Na jego zlecenie pracownia JEMS Architekci przygotowywała kolejne analizy urbanistyczne, a wreszcie także projekt nowego budynku w miejscu Universalu o wysokości ok. 70 metrów. Koncepcja Jemsów przewidywała realizację dwóch wież i połączenie ich transparentnym łącznikiem – pełniącym funkcje lobby windowego na każdej kondygnacji biurowej. Podział bryły na dwie wieże wydaje się logicznym nawiązaniem do punktowców Ściany Wschodniej, a jednocześnie zapewni jej charakterystyczny i rozpoznawalny wyraz – tłumaczyli autorzy. Na podstawie projektu syndyk otrzymał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji, a następnie sprzedał działkę wraz z budynkiem.

Widok Towers: z widokiem na Warszawę

Nowy właściciel, S+B Gruppe, opracowanie koncepcji zlecił Piotrowi Bujnowskiemu (Bujnowski Architekci) i Martinowi Troethanowi (Büro Hoffman Architekten), których wspólnym dziełem jest m.in. warszawski biurowiec Zebra Tower („A-m” 08/2011). Architekci zaprojektowali budynek 95-metrowy, o powierzchni ponad 30 tys. m² (powierzchnia typowego piętra wynieść ma 1100 m²). Widok Towers ma 28 kondygnacji naziemnych i cztery podziemne, przy czym trzy pierwsze piętra zajmą sklepy, resztę – biura na wynajem. Na czwartym piętrze przewidziano 300-metrowy taras dostępny dla wszystkich użytkowników. W budynku znalazło się 8 wind szybkobieżnych, 158 miejsc parkingowych i wysokie na 15 metrów lobby. W projekcie Widok Towers wykorzystano fasadę elementową WICONA. Są tu dwa typy rozwiązań elewacyjnych, jeden to fasada bazowa, a drugi nosi nazwę Masstab. W elewacji bazowej występują dwa rodzaje jednostek rozmieszczonych naprzemiennie: zespoły z głębokimi profilami przeszklenia zewnętrznego, w których osadzony jest wąski ekran szklany, oraz zespoły z dużo mniej głębokimi profilami szklenia. Jednostki z głębokimi przeszkleniami mają wąskie klapy wentylacyjne ukryte za tymi szklanymi ekranami. Rozwiązanie elewacyjne musi dodatkowo kompensować dość duże ugięcia konstrukcji budynku – mówi Hubert Wiśniewski, dyrektor handlowy WICONA. Realizacja Widok Towers w Warszawie rozpoczęła się w 2017 roku, a zakończyła w roku 2020.

Budowa obiektu wyższego niż dawny Universal nie wszytskim przypadł do gustu. Przeciwnikiem realizacji był m.in. architekt Andrzej Kaliszewski, od początku pracujący w zespole Karpińskiego przy projektowaniu Ściany Wschodniej. Gabaryty wszystkich elementów założenia były przez profesora Karpińskiego dokładnie przemyślane, chodziło bowiem o to, by w sylwetę i skalę miasta wciągnąć monumentalny Pałac Kultury. Na przykład wysokość domów towarowych odnosiła się do czterech pawilonów, gdzie zlokalizowano m.in. teatry i Muzeum Techniki – mówił „A-m” w 2017 roku.

Widok Towers w Warszawie
Widok Towers w Warszawie, proj. Piotr Bujnowski, Martin Troethan; fot. Weronika Konior

Ściana Wschodnia – 45 lat później
Ściana Wschodnia – 45 lat później Andrzej i Barbara Kaliszewscy, współprojektanci założenia Ściany Wschodniej w Warszawie, o pierwotnej idei zespołu, stosowaniu forteli wobec PRL-owskich władz i kontrowersyjnej koncepcji budowy nowego wieżowca w miejscu Domu pod sedesami. Rozmowę ilustrują niepublikowane dotąd szkice Andrzeja Kaliszewskiego, prezentujące wstępne koncepcje założenia Ściany Wschodniej.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.