Architektura MuratorRealizacjeWidok Towers w Warszawie

Widok Towers w Warszawie

Zakończyła się budowa Widok Towers w Warszawie według projektu Piotra Bujnowskiego i Martina Troethana. 95-metrowy budynek zastąpił dawną siedzibę Centrali Handlu Zagranicznego Universal o wysokości zaledwie 50 metrów.

Widok Towers w Warszawie
Widok Towers w Warszawie, proj. Piotr Bujnowski, Martin Troethan; fot. Szymon Polański/Polański Studio Fotografia
Widok Towers Warszawa, Aleje Jerozolimskie 44
AutorzyPiotr Bujnowski, Martin Troethan
Generalny wykonawcaEljako-Al
InwestorCommerz Real, S+B Gruppe
Powierzchnia użytkowa32600.0 m²
Projekt2014-2018
Data realizacji (koniec)2020

Widok Towers w Warszawie stanął w miejscu wyburzonego biurowca Centrali Handlu Zagranicznego Universal, który powstał w 1965 roku jako część założenia Ściany Wschodniej. 50-metrowy budynek zaprojektował zespół pod kierunkiem Jerzego Kowarskiego. Jeszcze w 2013 roku gmach stanowił część majątku spółki Metro-Projekt (wówczas w upadłości), którym dysponował syndyk. Na jego zlecenie pracownia JEMS Architekci przygotowywała kolejne analizy urbanistyczne, a wreszcie także projekt nowego budynku w miejscu Universalu o wysokości ok. 70 metrów. Koncepcja Jemsów przewidywała realizację dwóch wież i połączenie ich transparentnym łącznikiem – pełniącym funkcje lobby windowego na każdej kondygnacji biurowej. Podział bryły na dwie wieże wydaje się logicznym nawiązaniem do punktowców Ściany Wschodniej, a jednocześnie zapewni jej charakterystyczny i rozpoznawalny wyraz – tłumaczyli autorzy. Na podstawie projektu syndyk otrzymał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji, a następnie sprzedał działkę wraz z budynkiem.

Widok Towers: z widokiem na Warszawę

Nowy właściciel, S+B Gruppe, opracowanie koncepcji zlecił Piotrowi Bujnowskiemu (Bujnowski Architekci) i Martinowi Troethanowi (Büro Hoffman Architekten), których wspólnym dziełem jest m.in. warszawski biurowiec Zebra Tower („A-m” 08/2011). Architekci zaprojektowali budynek 95-metrowy, o powierzchni ponad 30 tys. m² (powierzchnia typowego piętra wynieść ma 1100 m²). Widok Towers ma 28 kondygnacji naziemnych i cztery podziemne, przy czym trzy pierwsze piętra zajmą sklepy, resztę – biura na wynajem. Na czwartym piętrze przewidziano 300-metrowy taras dostępny dla wszystkich użytkowników. W budynku znalazło się 8 wind szybkobieżnych, 158 miejsc parkingowych i wysokie na 15 metrów lobby. W projekcie Widok Towers wykorzystano fasadę elementową WICONA. Są tu dwa typy rozwiązań elewacyjnych, jeden to fasada bazowa, a drugi nosi nazwę Masstab. W elewacji bazowej występują dwa rodzaje jednostek rozmieszczonych naprzemiennie: zespoły z głębokimi profilami przeszklenia zewnętrznego, w których osadzony jest wąski ekran szklany, oraz zespoły z dużo mniej głębokimi profilami szklenia. Jednostki z głębokimi przeszkleniami mają wąskie klapy wentylacyjne ukryte za tymi szklanymi ekranami. Rozwiązanie elewacyjne musi dodatkowo kompensować dość duże ugięcia konstrukcji budynku – mówi Hubert Wiśniewski, dyrektor handlowy WICONA. Realizacja Widok Towers w Warszawie rozpoczęła się w 2017 roku, a zakończyła w roku 2020.

Budowa obiektu wyższego niż dawny Universal nie wszytskim przypadł do gustu. Przeciwnikiem realizacji był m.in. architekt Andrzej Kaliszewski, od początku pracujący w zespole Karpińskiego przy projektowaniu Ściany Wschodniej. Gabaryty wszystkich elementów założenia były przez profesora Karpińskiego dokładnie przemyślane, chodziło bowiem o to, by w sylwetę i skalę miasta wciągnąć monumentalny Pałac Kultury. Na przykład wysokość domów towarowych odnosiła się do czterech pawilonów, gdzie zlokalizowano m.in. teatry i Muzeum Techniki – mówił „A-m” w 2017 roku.

Widok Towers w Warszawie
Widok Towers w Warszawie, proj. Piotr Bujnowski, Martin Troethan; fot. Weronika Konior

Ściana Wschodnia – 45 lat później
Ściana Wschodnia – 45 lat później Andrzej i Barbara Kaliszewscy, współprojektanci założenia Ściany Wschodniej w Warszawie, o pierwotnej idei zespołu, stosowaniu forteli wobec PRL-owskich władz i kontrowersyjnej koncepcji budowy nowego wieżowca w miejscu Domu pod sedesami. Rozmowę ilustrują niepublikowane dotąd szkice Andrzeja Kaliszewskiego, prezentujące wstępne koncepcje założenia Ściany Wschodniej.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.
Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra Metro w Warszawie wydaje się tworem niezwykle młodym, ma jednak całkiem bogatą historię, zaś jego późna realizacja umożliwia  stosowanie najnowszych technologii i unikanie wadliwych rozwiązań starszych sieci. Prezentujemy krótką historię warszawskiego metra, od pierwszych pomysłów z XIX wieku do dziś.
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
Wszystkie rzeki Warszawy Jakie rzeki na przestrzeni dziejów płynęły przez Warszawę? Które z nich wciąż istnieją, tyle że ukryte głęboko pod ziemią? I czy jest sens, by dziś na powrót je odsłaniać? Między innymi na pytania starają się odpowiedzieć kuratorzy wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, którą do 29 maja można oglądać w stołecznym Muzeum Woli.