Winnica Lahofer na Morawach

i

Autor: Archiwum Architektury Winnica Lahofer w Znjomo na Morawach, proj. CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers; fot. Alex Shoots Buildings

Winnica Lahofer na Morawach

2021-05-14 18:45

Winnica Lahofer to kolejna siedziba jednego z największych producentów wina na terenie Czech i Moraw. Za realizację obiektu odpowiada pracownia CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers.

W ostatnich latach tradycja winiarska Czech i Moraw przeżywa ponowny rozkwit, czego doskonałym przykładem może być nowa inwestycja firmy Lahofer, trzeciego największego producenta win na Morawach. Ukończony w 2020 roku budynek winiarni Lahofer w mieście Znjomo zaprojektowała pracownia CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 3842 m² i składa się z trzech połączonych ze sobą obiektów. Mieści m.in. strefę przetwórstwa i dystrybucji win oraz przestrzeń ogólnodostępną z amfiteatrem usytuowanym na dachu. Dzięki modułowej konstrukcji, nawiązującej do rzędów winorośli, budynek udało się wkomponować w pofalowany krajobraz.

Warto dodać, że w projekcie zastosowano systemy okienno–drzwiowe i ściany słupowo–ryglowych polskiej firmy ALUPROF. – Kształt słupów i rygli w systemie MB-SR50N pozwolił na budowę nowoczesnej fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału. Zapewnił jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji, a także ułatwił harmonijne połączenie poszczególnych biur z częścią dla zwiedzających, optycznie powiększając przestrzeń. Natomiast system okienno–drzwiowy MB-86SI zastosowany m.in. w reprezentacyjnej części budynku, dzięki wysokiej wytrzymałości profili umożliwił wykonanie okien o dużych gabarytach. Dzięki nim budynek stał się integralnym elementem otaczającej natury – tworząc efekt „otwartej przestrzeni” – mówi mówi Tomáš Buček, Project Business Manager ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o. Winnica Lahofer na Morawach została nominowana  do UE Mies van der Rohe Award 2022.

ZAPISZ SIĘ