Architektura MuratorRealizacjeWnętrza Nowej Pomarańczarni projektu WWAA

Wnętrza Nowej Pomarańczarni projektu WWAA

Warszawska pracownia WWAA zaprojektowała wnętrza Nowej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Jednym z zadań projektowych było połączenie różnych funkcji budynku: palmiarni i restauracji Belvedere. Nowym elementem organizującym przestrzeń jest perforowana konstrukcja ze stali kortenowskiej, która tworzy szkielet dla bujnej roślinności.

Restauracja Belvedere, WWAA
Restauracja Belvedere, WWAA. Fot. Rafał Kłos
Restauracja BelvedereNowa Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich, Warszawa
Współpraca autorskaMateusz Morski, Małgorzata Niedzielska, Michał Bartnicki
Zespół projektowyBoris Kudlička, Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Jolanta Szybiak, Dorota Wilczyńska
InwestorBelvedere
Projekt (data)2012
Data realizacji (koniec)2014

Ważnym zadaniem projektowym było odnalezienie relacji pomiędzy kilkoma funkcjami w jednej przestrzeni Nowej Pomarańczarni. We wnętrzach 160-letniego budynku w Łazienkach Królewskich znajduje się palmiarnia ze zbiorem egzotycznych roślin oraz restauracja Belvedere.

Podstawowym elementem organizującym wnętrze jest perforowana konstrukcja ze stali kortenowskiej, która tworzy szkielet dla pnączy. Zielona ściana stanowi tło dla egzotycznych drzew oraz kryje w sobie kameralne balkony – “gniazda”. Antresole pośród koron drzew tworzą ciekawą relację pomiędzy nową tkanką architektoniczną a zielenią. Te szczególne miejsca otwierają perspektywę widokową na wętrze oraz stanowią unikalny punkt obserwacyjny na zrewitalizowany ogród Łazienek Królewskich przez okna typu porte-fenêtre. Zastosowany ornament jest minimalistyczną interpretacją naturalnych form roślinnych, w relacji z żywą zielenią stała się swoistą instalacją w przestrzeni oranżerii.

Restauracja Belvedere, WWAA
Restauracja Belvedere, WWAA. Fot. Rafał Kłos

Główne pomieszczenie oranżerii podzielono na trzy poziomy. Pierwszym z nich jest poziom posadzki, stanowiący jednocześnie główny ciąg komunikacyjny obiektu. Wyłożenie posadzki w dwóch odcieniach szarości tworzy imitację ogrodowej ścieżki. Drugim poziomem jest podest, wyniesiony w stosunku do posadzki o ok 50 cm, stanowi integralne połączenie z barem, szatnią, toaletami oraz całym zapleczem gastronomicznym.

W sercu wnętrza restauracji znajduje się wykonany z białego korianu bar. Na jego froncie powtórzony został minimalistyczny detal stalowej konstrukcji. Tuż zza baru wyłania się porośnięta gęstym mchem ściana. Zestawienie białego korianu, rdzewiejącej stali i wyposażenia tworzy kompozycję zróżnicowanych odcieni i faktur, która wraz z porastającą ją roślinnością nabiera rzeźbiarskich walorów.

Przestrzeń holu wejściowego i szatni w foyer wyłożono lustrzanymi taflami oraz różnymi rodzajami egzotycznego drewna w formie cienkich sprasowanych plastrów. Zabieg ten nadał wnętrzu niecodziennego charakteru poprzez multiplikację refleksów światła i kory rozmaitych drzew. Kompozycyjnie natomiast stworzył geometryczny kontrast wobec organicznych detali w przestrzeni oranżerii.

Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.