Architektura MuratorRealizacjeWnętrza Nowej Pomarańczarni projektu WWAA

Wnętrza Nowej Pomarańczarni projektu WWAA

Warszawska pracownia WWAA zaprojektowała wnętrza Nowej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Jednym z zadań projektowych było połączenie różnych funkcji budynku: palmiarni i restauracji Belvedere. Nowym elementem organizującym przestrzeń jest perforowana konstrukcja ze stali kortenowskiej, która tworzy szkielet dla bujnej roślinności.

Restauracja Belvedere, WWAA
Restauracja Belvedere, WWAA. Fot. Rafał Kłos
Restauracja BelvedereNowa Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich, Warszawa
Współpraca autorskaMateusz Morski, Małgorzata Niedzielska, Michał Bartnicki
Zespół projektowyBoris Kudlička, Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Jolanta Szybiak, Dorota Wilczyńska
InwestorBelvedere
Projekt (data)2012
Data realizacji (koniec)2014

Ważnym zadaniem projektowym było odnalezienie relacji pomiędzy kilkoma funkcjami w jednej przestrzeni Nowej Pomarańczarni. We wnętrzach 160-letniego budynku w Łazienkach Królewskich znajduje się palmiarnia ze zbiorem egzotycznych roślin oraz restauracja Belvedere.

Podstawowym elementem organizującym wnętrze jest perforowana konstrukcja ze stali kortenowskiej, która tworzy szkielet dla pnączy. Zielona ściana stanowi tło dla egzotycznych drzew oraz kryje w sobie kameralne balkony – “gniazda”. Antresole pośród koron drzew tworzą ciekawą relację pomiędzy nową tkanką architektoniczną a zielenią. Te szczególne miejsca otwierają perspektywę widokową na wętrze oraz stanowią unikalny punkt obserwacyjny na zrewitalizowany ogród Łazienek Królewskich przez okna typu porte-fenêtre. Zastosowany ornament jest minimalistyczną interpretacją naturalnych form roślinnych, w relacji z żywą zielenią stała się swoistą instalacją w przestrzeni oranżerii.

Restauracja Belvedere, WWAA
Restauracja Belvedere, WWAA. Fot. Rafał Kłos

Główne pomieszczenie oranżerii podzielono na trzy poziomy. Pierwszym z nich jest poziom posadzki, stanowiący jednocześnie główny ciąg komunikacyjny obiektu. Wyłożenie posadzki w dwóch odcieniach szarości tworzy imitację ogrodowej ścieżki. Drugim poziomem jest podest, wyniesiony w stosunku do posadzki o ok 50 cm, stanowi integralne połączenie z barem, szatnią, toaletami oraz całym zapleczem gastronomicznym.

W sercu wnętrza restauracji znajduje się wykonany z białego korianu bar. Na jego froncie powtórzony został minimalistyczny detal stalowej konstrukcji. Tuż zza baru wyłania się porośnięta gęstym mchem ściana. Zestawienie białego korianu, rdzewiejącej stali i wyposażenia tworzy kompozycję zróżnicowanych odcieni i faktur, która wraz z porastającą ją roślinnością nabiera rzeźbiarskich walorów.

Przestrzeń holu wejściowego i szatni w foyer wyłożono lustrzanymi taflami oraz różnymi rodzajami egzotycznego drewna w formie cienkich sprasowanych plastrów. Zabieg ten nadał wnętrzu niecodziennego charakteru poprzez multiplikację refleksów światła i kory rozmaitych drzew. Kompozycyjnie natomiast stworzył geometryczny kontrast wobec organicznych detali w przestrzeni oranżerii.

„Architekt wnętrz” nr 2/2020. Pobierz bezpłatny PDF! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Architekt wnętrz” prezentujemy nową przestrzeń publiczną w Tainan na Tajwanie projektu MVRDV, będącą połączeniem miejskiego placu, plaży i basenu, a także biura sieci Second Home w Los Angeles, które wskazują kierunek, w jakim być może już wkrótce podążać będą twórcy postpandemicznych miejsc pracy. Ponadto podsumowujemy ostatnią edycję Łódź Design Festival i publikujemy wywiad z Krzysztofem Toczydłowskim z TTA studio, a w ABC Specjalisty – innowacyjne przestrzenie sklepowe, akustyka pomieszczeń służących edukacji, ekologiczne toalety i łazienki w budynkach publicznych oraz przegląd najnowszych produktów wykończeniowych i dekoracyjnych.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Wyniki konkursu City Meble Znamy wyniki konkursu dla młodych projektantów organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy.
Koronawirus a architektura wnętrz – raport OKK! PR W jakim stopniu koronawirus uderzył w branżę wnętrzarską? Agencja OKK! PR przeprowadziła rozmowy z designerami i architektami wnętrz. Koronawirus a architektura wnętrz: raport.
Nadleśnictwo Dretyń od nowa: wnętrza Nadleśnictwa Dretyń projektu LOFFT Architektura Siedziba Nadleśnictwa Dretyń przeszła ostatnio spektakularną metamorfozę. Za projekt wnętrz tej niewielkiej placówki na Pomorzu odpowiada lokalna pracownia LOFFT Architektura Małgorzaty Hendrych-Lubińskiej.
Antalis Interior Design Award 2019: wyniki konkursu na projekty i realizacje wnętrzarskie Znamy zwycięzców konkursu Antalis Interior Design Award. Wśród laureatów z całej Europy znalazły się dwie pracownie z Polski.