Architektura MuratorRealizacjeWnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486

Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486

W projekcie wnętrza architekci połączyli elementy na pozór do siebie nie pasujące, tworząc niepowtarzalną kompozycję materiałów, kolorów oraz form. Realizacja zdobyła nagrodę za najlepszy projekt wnętrzarski w tegorocznym konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.

Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486
Wnętrze domu w Katowicach, proj. 8486; fot. Bartosz Dworski
Wnętrze domu w Katowicach
Autorzybiuro projektowe 8486, architekci Anna Struska, Henryk Struski
Powierzchnia użytkowa180.0 m²
Projekt (data)2018-2019
Data realizacji (początek)2019
Data realizacji (koniec)2020

Zadanie, jakie postawiono przed pracownią 8486 to gruntowna przebudowa domu kostki z lat 70. Architekci nie tylko pogłębili parter i wyburzyli część ścian, ale również powiększyli przestrzeń o jednokondygnacyjną bryłę o powierzchni 38 m², w której zamontowano świetlik stropowy. Pierwotnie parter miał wysokość 2,2 m. Znajdowały się tu wyłącznie pomieszczenia techniczne, w tym garaż. Zdecydowaliśmy się przeznaczyć go w całości na strefę dzienną z bezpośrednim wyjście na ogród. Na tym etapie najtrudniejsze było rozwiązanie kwestii związanej z różnicą poziomów. Ostatecznie strefa wejścia pozostała na pierwotnej wysokości, a do nowo projektowanej przestrzeni wprowadzono dwa stopnie – tłumaczą autorzy. Parter zaprojektowali w nowym, otwartym układzie, łącząc salon ze strefą jadalni oraz kuchni.

Architekci opracowali też nową aranżację całego wnętrza. Od wejścia przykuwa wzrok charakterystyczny boks meblowy w kolorze butelkowej zieleni. Ukryto w nim zespół pomieszczeń pomocniczych – mniejszą łazienkę, kotłownię i spiżarnię. Jednocześnie, w zieloną ścianę wkomponowano garderobę, zabudowę mebli kuchennych, szafę oraz regał salonu.

Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486
Wnętrze domu w Katowicach, proj. 8486; fot. Bartosz Dworski

W kuchni uwagę zwraca wyspa w złotym kolorze oraz wykonany na zamówienie, według autorskiego projektu architektów, stalowy okap w odcieniu jasnego różu. Efektownie prezentują się na tle białej posadzki i ściany pokrytej kwadratowymi płytkami ceramicznymi o wymiarze 10 na 10 cm. Całość uzupełniają tu minimalistyczne czarne akcenty w postaci liniowej oprawy oświetleniowej, kratki wentylacyjnej czy baterii.

Wiele z zaprojektowanych we wnętrzu elementów zostało wykonanych ze stali. Górny bieg schodów powstał z blachy, dolny ma formę postumentu z otwartymi półkami. Pochwyty zrobiono z kolei z płaskowników, a regał w salonie – podobnie jak dolny bieg schodów –z blach stalowych o grubości 2 mm.

Jadalnię usytuowano przy wyjściu na taras, z widokiem wprost na ogród. Ciekawostką jest wymiar stołu w relacji do świetlika. Oba elementy mają tożsame gabaryty – 100 x 200 cm.

Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486
Wnętrze domu w Katowicach, proj. 8486; fot. Bartosz Dworski

Architekci wykorzystali w projekcie także elementy pierwotnego domu. Zachowali skośnie usytuowaną ścianę przy drzwiach wejściowych. Po skuciu tynków pozostawili też odkrytą cegłę i strop z pustaków Akerman. Jak mówią, zależało im bowiem na zaznaczeniu różnicy między istniejącą a nowo powstałą częścią domu.

Wiele uwagi poświecili ponadto na aranżację łazienek. Choć każda zaprojektowana została w nieco odmiennym stylu, w obu wykorzystano nawiązania do wystroju głównych pomieszczeń domu, by wymienić tylko okrągłe lustra tej samej średnicy co dekoracyjny motyw na jednej ze ścian przy schodach, stalowe stelaże pod umywalki czy odcienie różu i złota na okładzinach ściennych. Realizacja zdobyła główną nagrodę w kategorii projekt wnętrz w ostatniej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Nagrodę przyznano za plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy – uzasadniali sędziowie.

Czytaj też: Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu |

Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486
Wnętrze domu w Katowicach, proj. 8486; fot. Bartosz Dworski
Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Jak mieszka polski architekt? Miejsca zamieszkania architektów z zaciekawieniem opisujemy od lat. Dzięki nim niczym w soczewce można obserwować style, mody, osobowości, postawy. Jak dziś mieszka polski architekt? Dwanaście nieprezentowanych dotąd domów i mieszkań projektantów różnych generacji. I wniosek, że kiedy polski architekt staje się sam dla siebie klientem, potrafi aranżować przestrzeń prosto i niebanalnie.
Autor: Piotr Prus
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.
Nowoczesna kuchnia: nowe trendy i rozwiązania dla nowoczesnej kuchni na 2022 rok Jak wygląda nowoczesna kuchnia w 2022 roku? Z pewnością jest otwarta na salon lub jadalnię. Dominują więc szlachetne materiały, odporne na zabrudzenia i upływ czasu. Na rynku znajdziemy coraz więcej kompleksowych rozwiązań, umożliwiających stworzenie eleganckiej, monolitycznej zabudowy kuchennej w tym samym odcieniu co blaty, obrzeża i inne elementy wykończenia.
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza Inspiracją dla dwupiętrowej restauracji Seafood Station w Warszawie były targi rybne z różnych zakątków świata. Projekt aranżacji wnętrza opracował architekt Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.