Architektura Śląska

Zakończyła się modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu

2023-11-24 14:35

Zabytkowy budynek Opery Śląskiej w Bytomiu po zakończonym właśnie wielkim remoncie dysponuje jedną z najnowocześniejszych scen operowych w Polsce. W ramach prac obiekt został też rozbudowany, a historyczne elementy odtworzono lub poddano konserwacji.

Spis treści

  1. Wielki remont opery w Bytomiu
  2. Najnowocześniejsza scena operowa
Modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu
Autorzy: Studio Quattro
Inwestor: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Generalny wykonawca: Alstal Grupa Budowlana
Powierzchnia użytkowa: 6000 m²
Realizacja: 2023
Koszt inwestycji: 63 000 000 PLN

Wielki remont opery w Bytomiu

Budynek Opery Śląskiej, zrealizowany w 1901 roku według projektu berlińskiego achitekta Aleksandera Böhma, poddano ostatnio gruntownemu remontowi. Przebudowano scenę, widownię oraz zascenie. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym, a w miejsce stalowego łącznika między Operą i Filharmonią powstał nowy, w konstrukcji żelbetowo-murowej. Prace, według projektu Studia Quattro Hanny Kramarczyk-Leśniak, przeprowadziła firma Atlstal. W ramach inwestycji zrealizowano czterokondygnacyjny, żelbetowy szyb windowy, za pomocą mikropali wzmocniono fundamenty i wykonano termomodernizację całego obiektu. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał też nowy dach nad magazynem scenicznym. Łączna wartość inwestycji to blisko 63 mln zł. Środki te pochodziły z budżetu województwa śląskiego oraz funduszy unijnych.

Najnowocześniejsza scena operowa

Po modernizacji Opera Śląska ma jedną z najbardziej zaawansowanych scen w Polsce, o powierzchni blisko 220 m². Dzięki inwestycji orkiestron powiększył się o 32 m². Zainstalowano system wirtualnej akustyki, na którą składają się 64 głośniki. Obrotowa scena, o powierzchni 50 m², może utrzymać aż 110 ton dekoracji. Nad sceną zainstalowano 26 sztankietów, których nośność wynosi... 6,5 tony.

Na widowni oraz w korytarzach foyer odtworzono elementy sztukatorskie oraz złocenia, do których wykorzystano cztery tysiące płatków. Rewitalizacji podlegał także żyrandol, który był zamontowany tuż nad widownią. Prace nad jego odnowieniem trwały półtorej miesiąca, a odnowie podlegało 2715 kryształów. Jak wylicza Atlstal, do pomalowania wszystkich powierzchni wykorzystano blisko pięć tysięcy litrów farby, zainstalowano nowy system przeciwpożarowy, który składa się z 388 czujek, a na podłogach ułożono ponad 700 m2 nowych wykładzin. Remont gmachu Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczął się w styczniu 2022 roku, a zakończył w październiku 2023 roku.