Architektura MuratorRealizacjeZespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach

Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach

Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.

Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach, proj. Grupa 5 Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Katowice w okresie międzywojennym znane były jako dynamicznie rozwijające się miasto, „drugie Chicago”, w którym stalowe konstrukcje wieżowców pięły się ku niebu. Zabytkowe już dzisiaj drapacze chmur znajdują się na turystycznym Szlaku Moderny, a współczesne Katowice kontynuują przedwojenną tradycję, stając się prawdziwą metropolią, w której nowoczesność styka się z historią. W rozbudowującej się miejskiej tkance coraz większą rangę zyskuje przestrzeń publiczna i dbałość o środowisko. W ten nurt wpisuje się zespół biurowy Face2Face Business Campus. Jest to inwestycja największego w Polsce dewelopera ECHO Investment, znajdująca się przy Trasie Średnicowej, w kwartale ulic Żelaznej, Chorzowskiej i Wilhelma Friedricha Grundmanna, w miejscu nieistniejącej już hali sportowej Huty Baildon. Twórcą koncepcji jest pracownia Grupa 5 Architekci, której zamierzeniem było zaprojektowanie w centrum Katowic budynków o uniwersalnej architekturze i wygodnej przestrzeni do pracy, ale też zintegrowanie ich z ogólnodostępną strefą relaksu, spotkań i sportu. Zespół Grupa 5 Architekci zaprosił do współpracy lokalną pracownię Małeccy Biuro Projektowe, z którą współpracowali już przy projekcie siedziby Wydziału Radia i Telewizji („A-m” 3/18). W Face2Face katowickie biuro jest autorem zagospodarowania terenu wraz z patio, wnętrza przestrzeni wspólnych w biurowcach i małej architektury. Prowadzili też nadzór techniczny w trakcie budowy.

Magazyn Bawełny: nowy projekt biura Grupa 5 Architekci na terenie łódzkiej Manufaktury Podczas targów Expo Real w Monachium firma A&A Holding zaprezentowała projekt adaptacji i przebudowy dawnego magazynu bawełny w historycznym kompleksie Izraela Poznańskiego w Łodzi. Koncepcję nowego obiektu biurowo-usługowego na terenie Manufaktury opracowało warszawskie studio Grupa 5 Architekci.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.