Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach, proj. Grupa 5 Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach

2022-05-27 13:01

Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.

Katowice w okresie międzywojennym znane były jako dynamicznie rozwijające się miasto, „drugie Chicago”, w którym stalowe konstrukcje wieżowców pięły się ku niebu. Zabytkowe już dzisiaj drapacze chmur znajdują się na turystycznym Szlaku Moderny, a współczesne Katowice kontynuują przedwojenną tradycję, stając się prawdziwą metropolią, w której nowoczesność styka się z historią. W rozbudowującej się miejskiej tkance coraz większą rangę zyskuje przestrzeń publiczna i dbałość o środowisko. W ten nurt wpisuje się zespół biurowy Face2Face Business Campus. Jest to inwestycja największego w Polsce dewelopera ECHO Investment, znajdująca się przy Trasie Średnicowej, w kwartale ulic Żelaznej, Chorzowskiej i Wilhelma Friedricha Grundmanna, w miejscu nieistniejącej już hali sportowej Huty Baildon. Twórcą koncepcji jest pracownia Grupa 5 Architekci, której zamierzeniem było zaprojektowanie w centrum Katowic budynków o uniwersalnej architekturze i wygodnej przestrzeni do pracy, ale też zintegrowanie ich z ogólnodostępną strefą relaksu, spotkań i sportu. Zespół Grupa 5 Architekci zaprosił do współpracy lokalną pracownię Małeccy Biuro Projektowe, z którą współpracowali już przy projekcie siedziby Wydziału Radia i Telewizji („A-m” 3/18). W Face2Face katowickie biuro jest autorem zagospodarowania terenu wraz z patio, wnętrza przestrzeni wspólnych w biurowcach i małej architektury. Prowadzili też nadzór techniczny w trakcie budowy.

KUP DOSTĘP