Architektura MuratorRealizacjeZespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA]

Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA]

Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.

Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group
Zespół biurowy Wave w Gdańsku, proj. medusa group; fot. archiwum pracowni
Zespół biurowy Wave, etap IGdańsk, al. Grunwaldzka 347
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaDawid Beil, Daria Cieślak, Krystian Szczepek, Piotr Gnacek, Anna Korzeniowska, Agata Marekwia, Zofia Adamus, Marcin Lech, Marta Präg, Seweryn Wróblewski, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar
Architektura krajobrazuKass – Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaIndustria Structure
InstalacjeCEgroup
Generalny wykonawcaSkanska S.A.
InwestorSkanska
Powierzchnia użytkowa24800.0 m²
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2020

Kompleks biurowy Wave zaplanowano w miejscu dawnego Centrostalu przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie, w sąsiedztwie centrum biznesowego Alchemia. Zespół oferuje ok. 48 tys. m² powierzchni na wynajem. W jego skład wchodzą dwa 14-kondygnacyjne obiekty, pod którymi przewidziano dwukondygnacyjny garaż, w tym 400 miejsc parkingowych na rowery. Projekt biurowców Wave to architektura zainspirowana rytmiczną kompozycją industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja, nie wprost, czerpie z matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Ogólnodostępna przestrzeń między budynkami nawiązywać ma do bałtyckiego, nabrzeżnego krajobrazu, gdzie wydmy interferują z morskimi falami, tworząc niepowtarzalny klimat – tłumaczy Przemo Łukasik, współautor obiektu z medusa group.

Wave w Gdańsku: 100% energii ze źródeł odnawialnych

Pierwszy z bydynków Wave w Gdańsku został oddany do użytku w lipcu 2020 roku, a ostatnio otrzymał certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum. Wave jest w 100% zasilany energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych. Niemal ¼ materiałów, z których powstał, zawierało elementy pochodzące z recyklingu, a prawie połowę dostarczyły lokalne firmy i dostawcy. – Wykorzystywaliśmy też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do konstrukcji Wave posiadało certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. A jeśli chodzi o odzysk odpadów, był on na poziomie ponad 98% – podsumowuje Adam Targowski, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska, która jest inwestorem obiektu. Biurowiec ubiega się także o certyfikat WELL Core&Shell. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka.

Czytaj też: Piotr Lorens architektem miasta Gdańska |

WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy. Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom uwzględniającym potrzeby osób o różnym stopniu aktywności i w różnym wieku, gdańska inwestycja zaprojektowana jest zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i spełnia wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”.

Czytaj też: Osiedle Wilania: nowa realizacja medusa group na warszawskim Wilanowie |

Wave jest pierwszym projektem spółki Skanska w Gdańsku. Rozpoczynając swoją obecność na trójmiejskim rynku, Skanska chce aktywnie włączyć się w rozwój centrum biznesowego w Gdańsku Oliwie, ale także w odnowienie ważnych dla mieszkańców miejsc. We współpracy z Inicjatywą Miasto, deweloper wspiera rewitalizację ul. Schopenchauera przy Parku Oliwskim. W ramach projektu zostanie utworzony woonerf, pojawi się mała architektura, a także nastąpi odświeżenie elewacji budynków – czytamy w informacji prasowej. System identyfkacji wizualnej w budynkach zaprojektowała Joanna Sowula Katańska.

Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.