Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół biurowy Wave w Gdańsku, proj. medusa group; fot. archiwum pracowni

Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA]

2021-03-23 12:22

Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.

Nazwa obiektuZespół biurowy Wave, etap I
Adres obiektuGdańsk, al. Grunwaldzka 347
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaDawid Beil, Daria Cieślak, Krystian Szczepek, Piotr Gnacek, Anna Korzeniowska, Agata Marekwia, Zofia Adamus, Marcin Lech, Marta Präg, Seweryn Wróblewski, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar
Architektura krajobrazuKass – Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaIndustria Structure
InstalacjeCEgroup
Generalny wykonawcaSkanska S.A.
InwestorSkanska
Powierzchnia użytkowa24800.0 m²
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2020

Kompleks biurowy Wave zaplanowano w miejscu dawnego Centrostalu przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie, w sąsiedztwie centrum biznesowego Alchemia. Zespół oferuje ok. 48 tys. m² powierzchni na wynajem. W jego skład wchodzą dwa 14-kondygnacyjne obiekty, pod którymi przewidziano dwukondygnacyjny garaż, w tym 400 miejsc parkingowych na rowery. Projekt biurowców Wave to architektura zainspirowana rytmiczną kompozycją industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja, nie wprost, czerpie z matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Ogólnodostępna przestrzeń między budynkami nawiązywać ma do bałtyckiego, nabrzeżnego krajobrazu, gdzie wydmy interferują z morskimi falami, tworząc niepowtarzalny klimat – tłumaczy Przemo Łukasik, współautor obiektu z medusa group.

Wave w Gdańsku: 100% energii ze źródeł odnawialnych

Pierwszy z bydynków Wave w Gdańsku został oddany do użytku w lipcu 2020 roku, a ostatnio otrzymał certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum. Wave jest w 100% zasilany energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych. Niemal ¼ materiałów, z których powstał, zawierało elementy pochodzące z recyklingu, a prawie połowę dostarczyły lokalne firmy i dostawcy. – Wykorzystywaliśmy też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do konstrukcji Wave posiadało certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. A jeśli chodzi o odzysk odpadów, był on na poziomie ponad 98% – podsumowuje Adam Targowski, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska, która jest inwestorem obiektu. Biurowiec ubiega się także o certyfikat WELL Core&Shell. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka.

Czytaj też: Piotr Lorens architektem miasta Gdańska |

WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy. Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom uwzględniającym potrzeby osób o różnym stopniu aktywności i w różnym wieku, gdańska inwestycja zaprojektowana jest zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i spełnia wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”.

Czytaj też: Osiedle Wilania: nowa realizacja medusa group na warszawskim Wilanowie |

Wave jest pierwszym projektem spółki Skanska w Gdańsku. Rozpoczynając swoją obecność na trójmiejskim rynku, Skanska chce aktywnie włączyć się w rozwój centrum biznesowego w Gdańsku Oliwie, ale także w odnowienie ważnych dla mieszkańców miejsc. We współpracy z Inicjatywą Miasto, deweloper wspiera rewitalizację ul. Schopenchauera przy Parku Oliwskim. W ramach projektu zostanie utworzony woonerf, pojawi się mała architektura, a także nastąpi odświeżenie elewacji budynków – czytamy w informacji prasowej. System identyfkacji wizualnej w budynkach zaprojektowała Joanna Sowula Katańska.

ZAPISZ SIĘ