Architektura MuratorRealizacjeZespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA]

Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA]

Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.

Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group
Zespół biurowy Wave w Gdańsku, proj. medusa group; fot. archiwum pracowni
Zespół biurowy Wave, etap IGdańsk, al. Grunwaldzka 347
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaDawid Beil, Daria Cieślak, Krystian Szczepek, Piotr Gnacek, Anna Korzeniowska, Agata Marekwia, Zofia Adamus, Marcin Lech, Marta Präg, Seweryn Wróblewski, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar
Architektura krajobrazuKass – Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaIndustria Structure
InstalacjeCEgroup
Generalny wykonawcaSkanska S.A.
InwestorSkanska
Powierzchnia użytkowa24800.0 m²
Projekt (data)2017
Data realizacji (koniec)2020

Kompleks biurowy Wave zaplanowano w miejscu dawnego Centrostalu przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie, w sąsiedztwie centrum biznesowego Alchemia. Zespół oferuje ok. 48 tys. m² powierzchni na wynajem. W jego skład wchodzą dwa 14-kondygnacyjne obiekty, pod którymi przewidziano dwukondygnacyjny garaż, w tym 400 miejsc parkingowych na rowery. Projekt biurowców Wave to architektura zainspirowana rytmiczną kompozycją industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja, nie wprost, czerpie z matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Ogólnodostępna przestrzeń między budynkami nawiązywać ma do bałtyckiego, nabrzeżnego krajobrazu, gdzie wydmy interferują z morskimi falami, tworząc niepowtarzalny klimat – tłumaczy Przemo Łukasik, współautor obiektu z medusa group.

Wave w Gdańsku: 100% energii ze źródeł odnawialnych

Pierwszy z bydynków Wave w Gdańsku został oddany do użytku w lipcu 2020 roku, a ostatnio otrzymał certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum. Wave jest w 100% zasilany energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych. Niemal ¼ materiałów, z których powstał, zawierało elementy pochodzące z recyklingu, a prawie połowę dostarczyły lokalne firmy i dostawcy. – Wykorzystywaliśmy też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do konstrukcji Wave posiadało certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. A jeśli chodzi o odzysk odpadów, był on na poziomie ponad 98% – podsumowuje Adam Targowski, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska, która jest inwestorem obiektu. Biurowiec ubiega się także o certyfikat WELL Core&Shell. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka.

Czytaj też: Piotr Lorens architektem miasta Gdańska |

WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy. Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom uwzględniającym potrzeby osób o różnym stopniu aktywności i w różnym wieku, gdańska inwestycja zaprojektowana jest zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i spełnia wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”.

Czytaj też: Osiedle Wilania: nowa realizacja medusa group na warszawskim Wilanowie |

Wave jest pierwszym projektem spółki Skanska w Gdańsku. Rozpoczynając swoją obecność na trójmiejskim rynku, Skanska chce aktywnie włączyć się w rozwój centrum biznesowego w Gdańsku Oliwie, ale także w odnowienie ważnych dla mieszkańców miejsc. We współpracy z Inicjatywą Miasto, deweloper wspiera rewitalizację ul. Schopenchauera przy Parku Oliwskim. W ramach projektu zostanie utworzony woonerf, pojawi się mała architektura, a także nastąpi odświeżenie elewacji budynków – czytamy w informacji prasowej. System identyfkacji wizualnej w budynkach zaprojektowała Joanna Sowula Katańska.

Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.