Architektura MuratorStudenciArchitecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi

Prezentujemy wyniki tegorocznej edycji Architecture Student Contest. Po raz pierwszy w historii uczestnicy musieli się zmierzyć z przestrzenią usytuowaną w Polsce, a konkretnie na warszawskiej Pradze. Wśród zwycięzców są reprezentanci Politechniki Śląskiej.

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Chain of Change, proj. Marty Stewart, Kalle Oiva, Uniwersytet w Oulu; I nagroda

Konkurs Architecture Student Contest organizowany jest od 2004 roku przez Saint-Gobain. W każdej edycji zadanie dotyczy innej, wybranej lokalizacji na terenie jednego z miast na świecie. W tym roku po raz pierwszy w historii uczestnicy musieli się zmierzyć z przestrzenią usytuowaną w Polsce, a konkretnie na warszawskiej Pradze. Zadanie polega na rewitalizacji działki leżącej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia, poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ul. Berka Joselewicza, a także komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Proponowane rozwiązania muszą być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030 – czytamy w założeniach.

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Wręczenie I nagrody podczas uroczystej gali Architecture Student Contest 2022 w Warszawie; fot.Kateryna Reshetniak

W międzynarodowym jury zasiedli: Catriona Brady (dyrektor ds. strategii i rozwoju World Green Building Council), Catherine Chevillot (prezes Cité de l’Architecture et du Patrimoine), José Luis Cortés Delgado (przewodniczący Międzynarodowej Unii Architektów), Pascal Eveillard (dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju biznesu Saint-Gobain), Gabriel Golumbeanu (menedżer ds. rynków i promowania zrównoważonego rozwoju, Saint-Gobain Rumunia), Jacek Grunt-Mejer (pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji), Michał Kurtyka (przewodniczący COP24, były minister klimatu i środowiska RP), Karolina Zdrodowska (dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego urzędu m.st. Warszawy), Przemo Łukasik (architekt, właściciel pracowni Medusa Group).

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Jury konkursu tegorocznej edycji Architecture Student Contest; fot. Saint-Gobain

Przy ocenie projektów jury zwracało uwagę przede wszystkim na ich pozytywny wpływ na ludzi i planetę oraz energooszczędność. W konkursie wzięło udział kilkuset studentów z ponad 220 uczelni z 32 krajów. Wyniki zostały ogłoszone 9 czerwca podczas uroczystej gali w Warszawie. Byłem pod wrażeniem wysokiej jakości projektów, które zostały zaprezentowane przez studentów w tym roku. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod względem integracji wyzwań środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców – mówił Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain, ogłaszając lauraetów. W konkursie przyznano pięć nagród. Warto zauważyć, że to już nie po raz pierwszy Polacy pracujący pod opieką dr. inż. arch. Andrzeja Dudy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej znajdują się wśród międzynarodowych zwycięzców. Żywym dowodem na to są Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, laureatki edycji 2019/2020 z finałem w Mediolanie.

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Polscy laureaci Architecture Student Contest 2022 – Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa z opiekunem dr. inż. arch. Andrzejem Dudą; fot. Saint-Gobain

I nagroda: Chain of Change

Uzasadnienie: Jury jednogłośnie doceniło projekt o bardzo wysokiej jakości architektonicznej, technicznej, środowiskowej i społecznej. Ta niezwykle oryginalna architektura jest jednocześnie wyjątkowo dobrze zintegrowana z najbliższym otoczeniem. Dzięki kontrastowi między fasadami oferuje zdumiewające bogactwo perspektyw. Układ budynków sprzyja kształtowaniu się prawdziwej społeczności studenckiej. Wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej zostało dobrze wkomponowane w wysoce energooszczędny i okrągły budynek. Proponowana renowacja starej fabryki pozwala zachować autentyczny charakter historycznego dziedzictwa miasta.

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Nazwa projektu: Chain of Change
Autorzy: Marty Stewart, Kalle Oiva
Opiekun: Petri Aarnio
Państwo: Finlandia
Uczelnia: Uniwersytet w Oulu

II nagroda i nagroda studencka: Rust Green

Uzasadnienie: Projekt ten, doskonale wkomponowany w otoczenie, tworzy bardzo szczególną, oryginalną i ciepłą atmosferę dzięki materiałom wybranym zarówno na elewacje zewnętrzne, jak i do wnętrz. Projekt zachowuje ludzką skalę i szczególnie dobrze odpowiada na potrzeby wszystkich odbiorców, nie tylko użytkowników budynków, lecz także mieszkańców okolicy. Wyróżnia się równowagą pomiędzy elementami budowlanymi i naturalnymi oraz inteligentnym uwzględnieniem aspektów środowiskowych.

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Nazwa projektu: Rust Green
Autorzy: Edgars Plocins, Rojs Rozentāls
Opiekun: Edgars Bondars
Państwo: Łotwa
Uczelnia: Politechnika w Rydze

III nagroda: Botanic Frame

Uzasadnienie: Projekt ten bardzo dobrze integruje się z otoczeniem, zarówno pod względem estetycznym, jak i dzięki fizycznej otwartości na sąsiedztwo. Zaprojektowany z myślą o ułatwieniu życia społeczności studenckiej, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć sportowych, projekt umożliwia łatwy dostęp ze wszystkich stron do atrakcyjnego zielonego parku, z oryginalnymi rozwiązaniami zmniejszającymi zanieczyszczenie powietrza.

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Nazwa projektu: Botanic Frame
Autorzy: Grzegorz Staroń, Grzegorz Środa
Opiekun: Andrzej Duda
Państwo: Polska
Uczelnia: Politechnika Śląska w Gliwicach

Nagroda specjalna: Econtainer Student Living

Uzasadnienie: Jury szczególnie doceniło narrację, jaką stworzyli uczniowie wokół swojego projektu, dostrzegając interesujący związek między historią Polski, cyrkularnością i lokalizacją projektu. Projekt ma bardzo szczególną estetykę, a jednocześnie dobrze integruje się z otoczeniem, zwłaszcza dzięki łatwej komunikacji z i do miejsca realizacji.

Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi
Nazwa projektu: Econtainer Student Living
Autorzy: Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky, Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso
Opiekun: Gerardo Velazquez Flores
Państwo: Meksyk
Uczelnia: Uniwersytet Iberoamericana z Miasta Meksyk
Sześcioro studentów z Polski w finale Saint-Gobain Architecture Students Contest Finał Saint-Gobain Architecture Students Contest po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Nasz kraj reprezentować będą trzy dwuosobowe zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej.
Multi Comfort Student Contest 2019: studentki Politechniki Śląskiej zwyciężczyniami międzynarodowego konkursu Spośród 2200 kandydatów z całego świata projekt „Co.Living” Anny Toborek i Joanny Machery otrzymał 1. miejsce w konkursie Saint-Gobain w Mediolanie
Architektura Betonowa 2022: kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową z wykorzystaniem betonu Poznaliśmy wyniki 23. edycji konkursu Architektura Betonowa na najlepszą pracę dyplomową, w której wykorzystano beton. Wśród laureatów absolwenci wydziałów architektury Politechniki Śląskiej, Warszawskiej i Krakowskiej.
Roca One Day Design Challenge: IV edycja konkursu dla młodych architektów Już 15 października powraca międzynarodowy konkurs dla młodych zdolnych projektantów. Tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” po raz kolejny odbędzie się w formule on-line. Zadaniem uczestników będzie stworzenie oryginalnych i innowacyjnych produktów związanych z przestrzenią łazienkową w ciągu zaledwie jednego dnia. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.
Wyniki konkursu studenckiego na zagospodarowanie rynku w Kazimierzu Biskupim Politechnika Poznańska we współpracy z gminą Kazimierz Biskupi zorganizowała konkurs dla studentów wydziału architektury na zagospodarowanie rynku i terenów wokół zbiornika w Kozarzewku. Wyniki mają zostać wykorzystane przy pracach związanych z modernizacją tych przestrzeni.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Tereny przy Roosevelta w Poznaniu: konkurs studencki Miasto Poznań zaprasza do udziału w konkursie studenckim na zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta. Pula nagród wynosi 20 tys. zł.
Doroczna Polsko-Niemiecka Nagroda Integracyjna BDA – SARP 2021: wyniki Poznaliśmy laureatów Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia.