Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów

i

Autor: Michał Pęczak Pracowania BOAA, oragnizatorzy- KNSA, fot. Michał Pęczak, ARCHIczwartek - Bałtyk, Poznań, kwiecień 2019

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów

2021-06-14 17:33

ARCHIczwartki to spotkania wiodących pracowni architektonicznych w kraju ze studentami, absolwentami i pasjonatami architektury. Podczas takich wydarzeń przedstawiciele biur opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach od kulis.

Zastanawiałeś się kiedyś czy studenci mają okazję poznać realia swojej branży jeszcze podczas studiowania? Chcesz poznać tajemnice największych pracowni architektonicznych w Polsce?

Wracając w czwartek po zajęciach do domu, wiesz, że dziś jest dokładnie ten dzień w miesiącu, w którym odbędzie się Archiczwartek. Wydarzenie organizowane przez Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. Oczywiście nie możesz się już doczekać, przecież to spotkania z osobami prowadzącymi prestiżowe pracownie architektoniczne z najróżniejszych zakątków Polski. Do tej pory mieliśmy zaszczyt gościć biura z Poznania, Wrocławia, Warszawy, Katowic, Opola, Łodzi i Koszalina. Każde studio projektowe ma za sobą bagaż doświadczeń i przygód związanych z tą branżą. Chętnie dzielą się z nami - studentami - historiami i inspiracjami. Opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach. Warto zastanowić się dzięki komu mamy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. To inicjatywna KNSA - najstarszego koła naukowego na wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Dzięki ich zaangażowaniu słuchacze mogą porozmawiać z  największymi miłośnikami architektury, z którymi łączą ich te same zainteresowania. Całość przebiega w swobodnej atmosferze. Często po wysłuchaniu prezentacji wywiązują się ciekawe dyskusje ukazujące realia tego zawodu, które studenci dopiero zaczną odkrywać. Goście posiadający bagaż projektów i realizacji zdradzają techniki podejścia do architektury, nawołują do niesztampowego projektowania, wskazując istotę przestrzeni, funkcji i estetyki.

Sale zawsze zapełnione są po brzegi studentami, absolwentami i miłośnikami architektury. Wchodząc do pomieszczenia na ostatnią chwilę zapewne nie zastaniesz już wolnych miejsc siedzących, mimo to z chęcią zostaniesz i wysłuchasz prezentacji. W trakcie przemowy, biura opowiadają o najróżniejszych realizacjach - tych, które były dla nich wyzwaniem, z których są dumni, do głowy nasuwa Ci się wiele pytań. W końcu nie często masz okazję dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda praca architekta za kulisami. Projektanci zawsze chętnie odpowiadają na wszelkie pytania. Czas ten bardzo szybko mija i niemalże zawsze ciężko zmieścić się w określonych ramach czasowych. Niekiedy członkowie koła rozmawiają z gośćmi jeszcze  chwilę dłużej.

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów

i

Autor: Archiwum Architektury Pracownia PL.architekci, organizatorzy- KNSA, fot. Katarzyna Ciesielska, ARCHIczwartek - SPOT, Poznań, marzec 2018

Na początku gromadziliśmy się w kawiarniach, restauracjach  tj. SPOT, Tequilarania przy kawce lub herbatce, często też przy lampce wina. Zawsze towarzyszyła temu kameralna atmosfera. Gdy wiadomość o kolejnym spotkaniu docierała do coraz większej liczby studentów, kawiarnie były już za małe. Od tamtej pory widywaliśmy się w  siedzibie SARP-u, Concordii Design. Do niedawna również w Bałtyku, który jest ikonicznym budynkiem w Poznaniu. Za dnia biurowiec, wieczorem centrum designu i zgromadzenia artystów. Pandemia zmusiła nas do zmiany formy ARCHIczwartków i obecnie do konferencji masz możliwość dołączenia ze swojego domu - online. Mimo braku osobistego kontaktu z gośćmi i uczestnikami, całość nie utraciła swojego charakteru, a nawet zyskała kilka pozytywów. Coraz więcej pracowni, dla których przeszkodą do wzięcia udziału w wydarzeniu była odległość i czas poświęcony na dojazd do Poznania, teraz z chęcią zgadzają się zaprezentować swoją pracę i projekty z własnych czterech ścian. Jest to również ułatwienie dla  studentów. Nie muszą pędzić już z wielką teczką tramwajem. Wystarczy, że usiądą przed komputerem, przygotują  coś dobrego do picia i wezmą notes. Teraz mogą nawet zaprosić znajomych z innych miast do dołączenia, co wcześniej nie było możliwe. Nasi członkowie dokładają wszelkich starań, aby plakaty reprezentujące daną pracownię zachęciły do udziału jak największe grono osób. Co więcej w każdym sezonie cechują się one odmienną oprawą graficzną, spersonalizowaną dla każdego gościa. Wydarzenie stało się tradycją koła, dlatego też chcielibyśmy uwiecznić jego historię na papierze w formie albumu, który przygotowujemy w wolnym czasie. Będzie ono zwieńczeniem wszystkich sezonów. W broszurze dowiesz się o naszych gościach oraz ich realizacjach. Dodatkowo poznasz nasze spojrzenie na architekturę i będziesz mógł wrócić wspomnieniami do minionych spotkań, w których miałeś okazję uczestniczyć. Dzisiaj mamy możliwość uczestniczyć już w 14-tym sezonie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim biurom architektonicznym, partnerom oraz słuchaczom. Dziękujemy sponsorom SARP Poznań, Concordia Design oraz Bałtyk, którzy wspierają naszą działalność. Mamy nadzieję  na dalszą współpracę i rozwój Archiczwartków.

ZAPISZ SIĘ