Architektura MuratorStudenciDarmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan

Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan

Jak wygląda nauczanie projektowania architektonicznego i historii architektury na wiodących uczelniach w USA. Pięć najciekawszych, darmowych kursów on-line: MIT, Yale, Ohio State University i University of Michigan.

Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan
Profesor Diana Kleiner, historyk sztuki prowadząca na Yale University m.in. zajęcia z architektury starożytnego Rzymu. Cykl jej wykładów dostępny jest bezpłatnie na stronie uczelni; fot. © Open Yale Courses

Coraz więcej uczelni i ośrodków naukowych na świecie publikuje na swoich stronach darmowe kursy i wideowykłady. To świetny sposób, aby poznać metody nauczania na zagranicznych wydziałach, zobaczyć, jak radzą sobie studenci z innych kręgów kulturowych i wysłuchać uznanych autorytetów w danej dziedzinie. Wybraliśmy pięć najciekawszych kursów dostępnych na stronach renomowanych amerykańskich uczelni: kilkadziesiąt godzin audio- i wideowykładów.

Massachusetts Institute of Technology

Przedmiot: Projektowanie w krajobrazie

Prowadzący: prof. Jan Wampler

Tematem zajęć jest nauka umiejętności potrzebnych do projektowania w krajobrazie. Poprzez analizę ukształtowania terenu i klimatu wybranej lokalizacji, a następnie tworzenie rysunków i modeli studenci uczą się budować odpowiednią relację pomiędzy architekturą i światem przyrody. Jednym z zaprezentowanych zadań jest projekt i realizacja jednoosobowych schronisk dla bezdomnych. Studenci mają zaledwie 50 dolarów i pięć dni, by z przetworzonych materiałów znalezionych w okolicy szkoły zbudować mobilne obiekty, które zapewniłyby bezdomnym schronienie.

Yale University

Przedmiot: Architektura rzymska

Prowadzący: prof. Diana E. E. Kleiner

W trakcie kursu studenci mają okazję poznać najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie architektury, inżynierii i urbanistyki starożytnego Rzymu. Szczególny nacisk położony jest przy tym na historię Rzymu, Pompei i środkowych Włoch, ale zajęcia stanowią także przegląd realizacji, które powstały na terenie dzisiejszej Francji, Hiszpanii, Niemiec, Turcji czy Afryki Północnej. Kurs składa się z 23 wykładów, którym towarzyszą fimy zamieszczone na YouTube

Ohio State University

Przedmiot: Historia architektury

Prowadzący: Jacqueline J. Gargus

Kurs skierowany jest do studentów architektury i kierunków pokrewnych, a na celu ma zaznajomienie ich z najważniejszymi wydarzeniami z historii architektury od czasów najdawniejszych po wiek XIX. Prowadząca nie podaje gotowych tez, stara się raczej zapewnić wgląd w strukturę formalną i przedstawić wyzwania technologiczne, jakie pojawiały się w środowisku zbudowanym na przestrzeni dziejów. Dąży do opracowania strategii, które pomogłyby młodym architektom docenić bogactwo świata materialnego oraz zrozumieć polityczne i społeczne konsekwencje każdej architektonicznej ingerencji.

Massachusetts Institute of Technology

Przedmiot: Teoria kształtowania przestrzeni miejskiej

Prowadzący: prof. Julian Beinart

W skład kursu wchodzi 26 wykładów poświęconych różnym teoriom kształtowania osiedli ludzkich. Na podstawie wybranych przykładów prowadzący analizuje początki nowoczesnego miasta i kolejne koncepcje organizacji przestrzeni, które pojawiały się wraz z transformacją miasta dziewiętnastowiecznego.

Czytaj też: Architektura: studia w Polsce. Jak wyglądają, jak się dostać, gdzie najlepiej studiować architekturę |

University of Michigan

Przedmiot: Struktury

Prowadzący: prof. Peter von Buelow

Kurs obejmuje podstawowe zasady elastycznego zachowania takich materiałów jak drewno, stal, beton czy kompozyty. Prowadzący porównuje ich właściwości i zastosowania, wyjaśnia zasady działania sił naprężeń i odkształceń elementów poddawanych ścinaniu czy skręcaniu, a także tłumaczy, jak zapewnić stabilność konstrukcji.

Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
20 opowieści z wnętrza Dzisiejsze mikroapartmenty, lofty lat 70., nieformalne aranżacje lat 60., wypełnione sprzętami gospodarstwa domowego wnętrza lat 50., a także pierwsze otwarte, przenikające się przestrzenie z lat 20. Wystawą Home Stories. 100 Years, 20 Visionary Interiors Vitra Design Museum rozpoczyna dyskusję o prywatnych wnętrzach mieszkalnych ostatniego stulecia.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Końce i nowe początki architektury Prawie 60 lat podsumowało ArchitekturZentrum Wien wystawą i międzynarodowym kongresem pod hasłem Na końcu: Architektura. Podróże w czasie 1959-2019. Była to ostatnia inicjatywa dyrektora wiedeńskiej instytucji – Dietmara Steinera, który z końcem roku 2016 odszedł na emeryturę. Jakie punkty zwrotne wyznacza zatem znaczący krytyk architektury i jedno z bardziej liczących się na świecie architektonicznych centrów? Jak rysuje się przyszłość tej dziedziny wobec dzisiejszego globalnego kryzysu? I czy powinniśmy czekać na jej ostateczny koniec, czy może jednak na kolejny nowy początek – zastanawia się Agnieszka Skolimowska.
Cykl architektoniczny: Mister Warszawy 50 lat później Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na cykl wykładów młodych krytyków i historyków architektury o najważniejszych zjawiskach w architekturze i wzornictwie PRL-u. Przyjrzymy się ówczesnym warunkom powstawania architektury oraz paradoksom związanym z socjalistycznym „wytwarzaniem przestrzeni”.