Architektura MuratorStudenciDarmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan

Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan

Jak wygląda nauczanie projektowania architektonicznego i historii architektury na wiodących uczelniach w USA. Pięć najciekawszych, darmowych kursów on-line: MIT, Yale, Ohio State University i University of Michigan.

Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan
Profesor Diana Kleiner, historyk sztuki prowadząca na Yale University m.in. zajęcia z architektury starożytnego Rzymu. Cykl jej wykładów dostępny jest bezpłatnie na stronie uczelni; fot. © Open Yale Courses

Coraz więcej uczelni i ośrodków naukowych na świecie publikuje na swoich stronach darmowe kursy i wideowykłady. To świetny sposób, aby poznać metody nauczania na zagranicznych wydziałach, zobaczyć, jak radzą sobie studenci z innych kręgów kulturowych i wysłuchać uznanych autorytetów w danej dziedzinie. Wybraliśmy pięć najciekawszych kursów dostępnych na stronach renomowanych amerykańskich uczelni: kilkadziesiąt godzin audio- i wideowykładów.

Massachusetts Institute of Technology

Przedmiot: Projektowanie w krajobrazie

Prowadzący: prof. Jan Wampler

Tematem zajęć jest nauka umiejętności potrzebnych do projektowania w krajobrazie. Poprzez analizę ukształtowania terenu i klimatu wybranej lokalizacji, a następnie tworzenie rysunków i modeli studenci uczą się budować odpowiednią relację pomiędzy architekturą i światem przyrody. Jednym z zaprezentowanych zadań jest projekt i realizacja jednoosobowych schronisk dla bezdomnych. Studenci mają zaledwie 50 dolarów i pięć dni, by z przetworzonych materiałów znalezionych w okolicy szkoły zbudować mobilne obiekty, które zapewniłyby bezdomnym schronienie.

Yale University

Przedmiot: Architektura rzymska

Prowadzący: prof. Diana E. E. Kleiner

W trakcie kursu studenci mają okazję poznać najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie architektury, inżynierii i urbanistyki starożytnego Rzymu. Szczególny nacisk położony jest przy tym na historię Rzymu, Pompei i środkowych Włoch, ale zajęcia stanowią także przegląd realizacji, które powstały na terenie dzisiejszej Francji, Hiszpanii, Niemiec, Turcji czy Afryki Północnej. Kurs składa się z 23 wykładów, którym towarzyszą fimy zamieszczone na YouTube

Ohio State University

Przedmiot: Historia architektury

Prowadzący: Jacqueline J. Gargus

Kurs skierowany jest do studentów architektury i kierunków pokrewnych, a na celu ma zaznajomienie ich z najważniejszymi wydarzeniami z historii architektury od czasów najdawniejszych po wiek XIX. Prowadząca nie podaje gotowych tez, stara się raczej zapewnić wgląd w strukturę formalną i przedstawić wyzwania technologiczne, jakie pojawiały się w środowisku zbudowanym na przestrzeni dziejów. Dąży do opracowania strategii, które pomogłyby młodym architektom docenić bogactwo świata materialnego oraz zrozumieć polityczne i społeczne konsekwencje każdej architektonicznej ingerencji.

Massachusetts Institute of Technology

Przedmiot: Teoria kształtowania przestrzeni miejskiej

Prowadzący: prof. Julian Beinart

W skład kursu wchodzi 26 wykładów poświęconych różnym teoriom kształtowania osiedli ludzkich. Na podstawie wybranych przykładów prowadzący analizuje początki nowoczesnego miasta i kolejne koncepcje organizacji przestrzeni, które pojawiały się wraz z transformacją miasta dziewiętnastowiecznego.

Czytaj też: Architektura: studia w Polsce. Jak wyglądają, jak się dostać, gdzie najlepiej studiować architekturę |

University of Michigan

Przedmiot: Struktury

Prowadzący: prof. Peter von Buelow

Kurs obejmuje podstawowe zasady elastycznego zachowania takich materiałów jak drewno, stal, beton czy kompozyty. Prowadzący porównuje ich właściwości i zastosowania, wyjaśnia zasady działania sił naprężeń i odkształceń elementów poddawanych ścinaniu czy skręcaniu, a także tłumaczy, jak zapewnić stabilność konstrukcji.

Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
20 opowieści z wnętrza Dzisiejsze mikroapartmenty, lofty lat 70., nieformalne aranżacje lat 60., wypełnione sprzętami gospodarstwa domowego wnętrza lat 50., a także pierwsze otwarte, przenikające się przestrzenie z lat 20. Wystawą Home Stories. 100 Years, 20 Visionary Interiors Vitra Design Museum rozpoczyna dyskusję o prywatnych wnętrzach mieszkalnych ostatniego stulecia.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Końce i nowe początki architektury Prawie 60 lat podsumowało ArchitekturZentrum Wien wystawą i międzynarodowym kongresem pod hasłem Na końcu: Architektura. Podróże w czasie 1959-2019. Była to ostatnia inicjatywa dyrektora wiedeńskiej instytucji – Dietmara Steinera, który z końcem roku 2016 odszedł na emeryturę. Jakie punkty zwrotne wyznacza zatem znaczący krytyk architektury i jedno z bardziej liczących się na świecie architektonicznych centrów? Jak rysuje się przyszłość tej dziedziny wobec dzisiejszego globalnego kryzysu? I czy powinniśmy czekać na jej ostateczny koniec, czy może jednak na kolejny nowy początek – zastanawia się Agnieszka Skolimowska.