Architektura MuratorStudenciInternational VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury
Laureaci ostatniej edycji International VELUX Award: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas z  Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Konkurs International VELUX Award odbywa się od 2004 roku. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 10 tys. studentów z 800 uczelni z całego świata, w tym wielu Polaków. W ostatniej edycji laureatami Grand Prix zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas. Ich projekt, pod opieką naukową dr. Jerzego Wojewódki,  zwyciężył w kategorii „Badania nad światłem naturalnym” i pokonał ponad 580 innych zgłoszeń.

Czytaj też: Teatr światła - zwycięski projekt studentów z Polski w konkursie International VELUX Award 2020 |

Termin rejestracji do International VELUX Award 2022 upływa 1 kwietnia przyszłego roku, natomiast prace będzie można nadsyłać do 15 czerwca. Udział w międzynarodowym konkursie to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji i potem pracy nad projektami inspirowanymi światłem dziennym. Liczę na silną reprezentację Polski w tej jubileuszowej edycji – mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.

Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2022, studenci w pierwszej kolejności muszą się zarejestrować, podając imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. W tej edycji do wyboru mają dwa tematy: „Światło naturalne w budynkach” lub „Badania nad światłem naturalnym”.

Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2022 roku. W sierpniu 2022 roku jury wybierze zwycięzcę w każdym z pięciu regionów: z  Europy Zachodniej, z Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, z obu Ameryk, z Azji i Oceanii oraz z Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w Lizbonie w grudniu 2022 roku. Dopiero na tej podstawie sędziowie wyłonią laureatów w każdej z dwóch konkursowych kategorii. Więcej informacji na temat International VELUX Award 2022 oraz formularz rejestracyjny na stronie: www.daylightandarchitecture.com.

Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca