Architektura MuratorStudenciInternational VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury
Laureaci ostatniej edycji International VELUX Award: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas z  Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Konkurs International VELUX Award odbywa się od 2004 roku. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 10 tys. studentów z 800 uczelni z całego świata, w tym wielu Polaków. W ostatniej edycji laureatami Grand Prix zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas. Ich projekt, pod opieką naukową dr. Jerzego Wojewódki,  zwyciężył w kategorii „Badania nad światłem naturalnym” i pokonał ponad 580 innych zgłoszeń.

Czytaj też: Teatr światła - zwycięski projekt studentów z Polski w konkursie International VELUX Award 2020 |

Termin rejestracji do International VELUX Award 2022 upływa 1 kwietnia przyszłego roku, natomiast prace będzie można nadsyłać do 15 czerwca. Udział w międzynarodowym konkursie to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji i potem pracy nad projektami inspirowanymi światłem dziennym. Liczę na silną reprezentację Polski w tej jubileuszowej edycji – mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.

Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2022, studenci w pierwszej kolejności muszą się zarejestrować, podając imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. W tej edycji do wyboru mają dwa tematy: „Światło naturalne w budynkach” lub „Badania nad światłem naturalnym”.

Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2022 roku. W sierpniu 2022 roku jury wybierze zwycięzcę w każdym z pięciu regionów: z  Europy Zachodniej, z Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, z obu Ameryk, z Azji i Oceanii oraz z Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w Lizbonie w grudniu 2022 roku. Dopiero na tej podstawie sędziowie wyłonią laureatów w każdej z dwóch konkursowych kategorii. Więcej informacji na temat International VELUX Award 2022 oraz formularz rejestracyjny na stronie: www.daylightandarchitecture.com.

Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022 W międzynarodowym konkursie eVolo Skyscraper 2022 po raz kolejny doceniono zespół z Polski. Za koncepcję wieżowca New Spring oferującego ekologiczne uprawy Michał Spólnik i Marcin Kitala zdobyli trzecią nagrodę.
Wyniki konkursu na projekt rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego we wsi Góra Świętej Anny. Zwyciężyło wrocławskie biuro P2PA, proponując usytuowanie nowych przestrzeni częściowo pod ziemią, częściowo w prostopadłościennych bryłach wkomponowanych w krajobraz.
Sześcioro studentów z Polski w finale Saint-Gobain Architecture Students Contest Finał Saint-Gobain Architecture Students Contest po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Nasz kraj reprezentować będą trzy dwuosobowe zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej.