Architektura MuratorStudenciInternational VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury
Laureaci ostatniej edycji International VELUX Award: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas z  Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Konkurs International VELUX Award odbywa się od 2004 roku. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 10 tys. studentów z 800 uczelni z całego świata, w tym wielu Polaków. W ostatniej edycji laureatami Grand Prix zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas. Ich projekt, pod opieką naukową dr. Jerzego Wojewódki,  zwyciężył w kategorii „Badania nad światłem naturalnym” i pokonał ponad 580 innych zgłoszeń.

Czytaj też: Teatr światła - zwycięski projekt studentów z Polski w konkursie International VELUX Award 2020 |

Termin rejestracji do International VELUX Award 2022 upływa 1 kwietnia przyszłego roku, natomiast prace będzie można nadsyłać do 15 czerwca. Udział w międzynarodowym konkursie to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji i potem pracy nad projektami inspirowanymi światłem dziennym. Liczę na silną reprezentację Polski w tej jubileuszowej edycji – mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.

Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2022, studenci w pierwszej kolejności muszą się zarejestrować, podając imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. W tej edycji do wyboru mają dwa tematy: „Światło naturalne w budynkach” lub „Badania nad światłem naturalnym”.

Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2022 roku. W sierpniu 2022 roku jury wybierze zwycięzcę w każdym z pięciu regionów: z  Europy Zachodniej, z Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, z obu Ameryk, z Azji i Oceanii oraz z Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w Lizbonie w grudniu 2022 roku. Dopiero na tej podstawie sędziowie wyłonią laureatów w każdej z dwóch konkursowych kategorii. Więcej informacji na temat International VELUX Award 2022 oraz formularz rejestracyjny na stronie: www.daylightandarchitecture.com.

Konkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku Plac przed kultowym Cristalem przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu od niedawna nosi imię Czerwonych Gitar. Władze miasta ogłosiły właśnie konkurs studialny na nowe zagospodarowanie tej przestrzeni.
Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.