Architektura MuratorStudenciInternational VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury

Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.

International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury
Laureaci ostatniej edycji International VELUX Award: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas z  Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Konkurs International VELUX Award odbywa się od 2004 roku. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 10 tys. studentów z 800 uczelni z całego świata, w tym wielu Polaków. W ostatniej edycji laureatami Grand Prix zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas. Ich projekt, pod opieką naukową dr. Jerzego Wojewódki,  zwyciężył w kategorii „Badania nad światłem naturalnym” i pokonał ponad 580 innych zgłoszeń.

Czytaj też: Teatr światła - zwycięski projekt studentów z Polski w konkursie International VELUX Award 2020 |

Termin rejestracji do International VELUX Award 2022 upływa 1 kwietnia przyszłego roku, natomiast prace będzie można nadsyłać do 15 czerwca. Udział w międzynarodowym konkursie to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji i potem pracy nad projektami inspirowanymi światłem dziennym. Liczę na silną reprezentację Polski w tej jubileuszowej edycji – mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.

Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2022, studenci w pierwszej kolejności muszą się zarejestrować, podając imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. W tej edycji do wyboru mają dwa tematy: „Światło naturalne w budynkach” lub „Badania nad światłem naturalnym”.

Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2022 roku. W sierpniu 2022 roku jury wybierze zwycięzcę w każdym z pięciu regionów: z  Europy Zachodniej, z Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, z obu Ameryk, z Azji i Oceanii oraz z Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w Lizbonie w grudniu 2022 roku. Dopiero na tej podstawie sędziowie wyłonią laureatów w każdej z dwóch konkursowych kategorii. Więcej informacji na temat International VELUX Award 2022 oraz formularz rejestracyjny na stronie: www.daylightandarchitecture.com.

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
2031 NOW_our cities in 10 years: międzynarodowy konkurs dla studentów architektury Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt miast przyszłości 2031 NOW_our cities in 10 years. Pula nagród wynosi 11 tys. euro.
Konkurs na zagospodarowania brzegów jeziora Guzianka Duża w Rucianem-Nidzie Gmina Ruciane-Nida przy udziale olsztyńskiego oddziału SARP ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania brzegów jeziora Guzianka Duża. Składanie wniosków do 22 listopada.