Architektura MuratorStudenciPoznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022

Do udziału w tegorocznej, polskiej edycji konkursu Roca One Day Design Challenge zarejestrowało się 400 młodych projektantów i architektów z całego kraju. Ich zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu zaledwie kilku godzin.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022
Laureaci konkursu Roca One Day Design Challenge 2022; fot. serwis prasowy

15 października 2022 roku odbyła się IV edycja konkursu Roca One Day Design Challenge, organizowanego przez firmę Roca. Młodzi projektanci i architekci stanęli przed wyzwaniem, zaprojektowania elementów konstrukcyjnych do montażu w szkolnej toalecie, z uwzględnieniem potrzeb i zachowań użytkowników w wieku od 14 do 18 lat. Zgłaszane mogły być zarówno projekty konkretnych rozwiązań (np. umywalka czy tolaeta), jak również ich kombinacje i zestawy elementów. Uczestnicy musieli przygotować projekty w ciągu zaledwie 7,5 godziny i umieścić je na stronie internetowej konkursu. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się kilka dni później, 28 października w siedzibie Roca Polska w Gliwicach.

Projekty oceniało jury w składzie: Jan Kochański, asystent w Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Radosław Achramowicz, kierownik Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci, prezeska SARP, Tomasz Pągowski, projektant i Joanna Dec-Galuk, dyrektor marketingu Roca Polska.

Najważniejszymi kryteriami, którymi kierowali się jurorzy przy ocenie były: oryginalność i kreatywność projektów, a także ich wykonalność, przejrzystość i oprawa graficzna prezentacji. Wszystkie prace musiały uwzględniać aspekty proekologiczne, zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Główną nagrodę Roca One Day Design Challenge 2022 i 1000 euro otrzymał Dzianis Pilipuk, projektant wzornictwa przemysłowego, za pracę „SAFESPACE”. Mając na względzie potrzeby młodzieży w wieku 14-18 lat uświadomiliśmy sobie, że kluczem do zwycięstwa jest prostota i łatwość zaadaptowania danego rozwiązania. Uwzględnienia pewnej prawdy czasu i miejsca, w którym będzie on wykorzystywany. Prostota jest kluczem, aby to się udało. Mieliśmy tutaj również do czynienia z dowcipnym podtekstem – że social media są w tym projekcie cały czas obecne, gdyż większość czynności można wykonać nogą, trzymając telefon ciągle w dłoni – uzasadniał wybór Tomasz Pągowski.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022
Pierwsza nagroda: „SAFESPACE”, autor: Dzianis Pilipuk
Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022
Pierwsza nagroda: „SAFESPACE”, autor: Dzianis Pilipuk

Drugą nagrodę, o wartości 700 euro, przyznano Mateuszowi Przystarzowi z Politechniki Wrocławskiej za projekt „MY WAVE”. Tutaj zainspirowała nas pewnego rodzaju koncepcja integracji w umywalkach. Mówimy o grupie docelowej 14-18 lat, czyli w zasadzie licealistach. Nie uciekniemy więc od technikaliów i kwestii social mediów, która jest „wszyta” w to młode pokolenie. Szanujemy to i szukamy do tego nowych form, adaptacji społecznej i pewnej przestrzeni, w której również social media znajdą się w łazienkach. Jak wiemy, młodzież nie wybiera wnętrz, lecz po prostu kieruje się tam, gdzie pojawia się idea przekazania czegoś tu i teraz – tłumaczył Tomasz Pągowski.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022
Druga nagroda: „MY WAVE”, autor: Mateusz Przystarz
Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022
Druga nagroda: „MY WAVE”, autor: Mateusz Przystarz

Trzecią nagrodę i 400 euro zdobyła natomiast Bogumiła Borek z Politechniki Krakowskiej za projekt „ROCA LOLIPOP”. Kluczem do tego projektu był pewien manifest społeczny i w tych kategoriach właśnie go traktujemy. Jest on na swój sposób bardzo ciekawy, zaintrygował nas i finalnie znalazł się na trzecim miejscu – skomentował Pągowski.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022
Trzecia nagroda: „ROCA LOLIPOP”, autorka: Bogumiła Borek
Poznaliśmy zwycięzców konkursu Roca One Day Design Challenge 2022
Trzecia nagroda: „ROCA LOLIPOP”, autorka: Bogumiła Borek
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.