Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego

i

Autor: Archiwum Architektury Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława StrzemińskiegoAutor: Magdalena BiżekNazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w ŁodziWydział: Sztuk ProjektowychRok studiów: projekt wykonany na I roku studiów II stopnia (obecnie II rok II stopnia)Rok rozpoczęcia studiów: 2020Opieka naukowa: dr hab. Bartosz Hunger, prof. uczelni

Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego

2022-03-04 16:32

Projekt wnętrza klubu przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością Katarzyna Kobro i Władysław Strzemińskiego, którzy artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Założenie to było próbą połączenia ich wyjątkowej twórczości tak, aby stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie miasta przypominające o jego tożsamości.

Projekt wnętrza klubu przy ulicy Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością artystów ściśle związanych z tym właśnie miastem. Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński, choć byli para w życiu prywatnym, artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Obrazy Strzemińskiego zamykały się w swoich granicach – artysta zaznaczał w tekstach teoretycznych, że obraz to płaszczyzna zamknięta w konkretnych ramach i pozbawiona związku z otaczającą rzeczywistością. Kobro podkreślała dokładnie odwrotny charakter rzeźby mówiąc: „Rzeźba nie posiada żadnych granic naturalnych i z tego wynika wymaganie jej łączności z całą przestrzenią nieskończoną”. Te dwa światy zostały połączone poprzez nawiązanie elementami takimi jak bar i konstrukcje ścianek do rzeźb Kobro oraz wykorzystanie motywów zaczerpniętych z obrazu Strzemińskiego „Pejzaż miejski – park (Osiedle Montwiłła-Mireckiego)” do stworzenia elementów oświetlenia i lightboxu. Surowe wnętrze klubu miało finalnie stać się tłem dla delikatnych w swojej formie „powidoków” oraz prostych geometrycznych form, niejako wyciętych  z kompozycji przestrzennych Kobro.

ZAPISZ SIĘ