Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieNagroda BDA-SARP 2016 – wyniki konkursu

Nagroda BDA-SARP 2016 – wyniki konkursu

Prezentujemy wyniki dorocznej polsko-niemieckiej nagrody integracyjnej BDA-SARP, której rozstrzygnięcie odbyło się 19 czerwca w Berlinie. Nagrodę główną ex aequo otrzymał student WA PWr Wojciech Cebula.

Nagroda BDA-SARP
I nagroda ex aequo; autor: arch. Wojciech Cebula

Tegoroczny Finał 14 edycji Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP wraz z towarzyszącymi mu warsztatami odbył się w dniach 17-20 czerwca br. w Berlinie. Tematem warsztatów, powadzonych przez arch. Matta Cęckiewicza z BDA, była rewitalizacja obszaru dawnej fabryki lodu, mieszczącej się przy Kopenicker Strasse w Berlinie. Przed każdą z czterech polsko-niemieckich grup postawiono zadanie wymagające spojrzenia na zagadnienie z innej perspektywy. Dzięki warsztatom możliwe jest podtrzymywanie dialogu i wymiany doświadczeń, koncepcji i idei pomiędzy młodymi architektami z Polski i Niemiec. Efekty ich wspólnej pracy zostały zaprezentowane w Niemieckim Centrum Architektury oraz skomentowane przez jurorów.

Nagroda BDA-SARP
I nagroda ex aequo; autor: arch. Wojciech Cebula

Nagroda główna ex aequo

Autor: arch. Wojciech Cebula, Politechnika Wrocławska

Temat: Art house. 500+1. Buildings as a social-political manifesto

Promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska

Opinia Jury: Nagroda została przyznana za radykalne połączenie architektury ze sztuką. Autor stworzył wariację na temat „formy otwartej”, która była jednym z symboli radykalnych tendencji idealistycznych w architekturze modernistycznej. Projekt pokazuje, że takie podejście teoretyczne (forma otwarta) nadal ma znaczenie w dzisiejszej praktyce projektowej. A struktura sztywnej siatki przestrzennej zaproponowana przez autora paradoksalnie stwarza dobre warunki do wolności wyrazu artystycznego i swobodnego korzystania z przestrzeni publicznej.

Opis autorski (fragment): Projekt ma być manifestem mówiącym o sytuacji berlińczyków za czasów Żelaznej Kurtyny, a także transformacji społecznych po jej upadku, zamkniętych w metaforyczne ramy, fizycznych pięciuset drzwi, mających stać się symbolem dążenia do stworzenia spójnej i trwałej wspólnoty.

Nagroda BDA-SARP
I nagroda ex aequo; autor: arch. Roy Herzog

Nagroda główna ex aequo

Autor: arch. Roy Herzog, FH Potsdam

Temat: The Genius Loci of the Hopfenmarkt (Hamburg)

Promotor: prof. dr Martina Abri

Opinia Jury: Nagroda została przyznana za zrozumienie przestrzeni miejskiej jako następstwa wielu warstw, ułożonych przez upływający czas. Zachowanie istniejących struktur architektonicznych w ich warstwach staje się podstawą do jednoznacznego zaprojektowania nowego założenia. Projekt Roya Herzoga został gruntownie opracowany również z teoretycznego punktu widzenia.

Podpowiada sposoby na uporanie się z „historyczną amnezją” powodowaną przez konflikt żarłocznego kapitalizmu z wartościami, których oczekujemy od historycznego kontekstu przestrzeni miejskiej.

Opis autorski (fragment): W projekcie starałem się połączyć czasowe i przestrzenne warstwowanie epok i stworzyć coś, co będzie w tym miejscu naturalne i będzie odniesieniem do kontekstu. Celem projektu było zachowanie wykopu archeologicznego w kształcie dawnej głównej nawy średniowiecznego Kościoła.

Nagroda BDA-SARP
Specjalne wyróznienie; autor: arch. Zhen Zhang

Specjalne wyróżnienie

Autor: arch. Zhen Zhang, RTWH Aachen

Temat: Isle of islay – nature observatory. Remembrence of a forgotten treaty between man and nature

Promotorzy: prof. Anne-Julchen Bernhardt, prof. Axel Sowa

Opis autorski (fragment): Bohaterem projektu jest „zblazowany” mieszczuch wykorzystujący wysoko rozwinięte technologie kosztem własnych umysłów. Musi ponownie nawiązać połączenie ze swoim biologicznym istnieniem. W tym celu udaje się w podróż na ląd, podczas której codziennie zatrzymuje się w innym budynku. Doświadczenie zdobywa tylko dzięki pracy cielesnej i zmysłowej interakcji z naturą. W tym procesie, bohater wyostrza zmysły i odkrywa, że jego pochodzenie jest głęboko zakorzenione w naturze.

OBEL AWARD 2020 dla Anny Heringer OBEL AWARD to nowa architektoniczna nagroda dotowana kwotą 100 tys. euro. Ma na celu promowanie nowatorskich rozwiązań służących publicznemu dobru. 21 października przyznana została po raz drugi - tym razem wyróżniono niemiecką architektkę Annę Heringer za zrealizowane w Bangladeszu lokalne centrum pod nazwą Anandaloy.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego: przyjmowanie zgłoszeń Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. Nagroda uhonorować ma najlepsze realizacje regionu w takich kategoriach jak obiekt architektoniczny, dom, wnętrze, przestrzeń wspólna czy dzieło eksportowe wielkopolskich architektów. „Architektura murator” jest patronem medialnym konkursu.
Nowogrodzka Square z Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Poznaliśmy laureatów piątej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Zwycięzców wszystkich kategorii ogłoszono podczas uroczystości w Teatrze Studio. Po raz pierwszy w historii jury przyznało też specjalne nagrody za rozwiązania proekologiczne i uwzględniające potrzeby osób o ograniczonej mobilności lub percepcji.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2019 – startuje plebiscyt mieszkańców Jury 5. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 17 realizacji. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 12 listopada.
Nagroda Architektoniczna POLITYKI Po raz ósmy wręczona została Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Otrzymało ją Biuro Projektów Lewicki Łatak za Halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie.