Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieNagroda BDA-SARP 2016 – wyniki konkursu

Nagroda BDA-SARP 2016 – wyniki konkursu

Prezentujemy wyniki dorocznej polsko-niemieckiej nagrody integracyjnej BDA-SARP, której rozstrzygnięcie odbyło się 19 czerwca w Berlinie. Nagrodę główną ex aequo otrzymał student WA PWr Wojciech Cebula.

Nagroda BDA-SARP
I nagroda ex aequo; autor: arch. Wojciech Cebula

Tegoroczny Finał 14 edycji Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP wraz z towarzyszącymi mu warsztatami odbył się w dniach 17-20 czerwca br. w Berlinie. Tematem warsztatów, powadzonych przez arch. Matta Cęckiewicza z BDA, była rewitalizacja obszaru dawnej fabryki lodu, mieszczącej się przy Kopenicker Strasse w Berlinie. Przed każdą z czterech polsko-niemieckich grup postawiono zadanie wymagające spojrzenia na zagadnienie z innej perspektywy. Dzięki warsztatom możliwe jest podtrzymywanie dialogu i wymiany doświadczeń, koncepcji i idei pomiędzy młodymi architektami z Polski i Niemiec. Efekty ich wspólnej pracy zostały zaprezentowane w Niemieckim Centrum Architektury oraz skomentowane przez jurorów.

Nagroda BDA-SARP
I nagroda ex aequo; autor: arch. Wojciech Cebula

Nagroda główna ex aequo

Autor: arch. Wojciech Cebula, Politechnika Wrocławska

Temat: Art house. 500+1. Buildings as a social-political manifesto

Promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska

Opinia Jury: Nagroda została przyznana za radykalne połączenie architektury ze sztuką. Autor stworzył wariację na temat „formy otwartej”, która była jednym z symboli radykalnych tendencji idealistycznych w architekturze modernistycznej. Projekt pokazuje, że takie podejście teoretyczne (forma otwarta) nadal ma znaczenie w dzisiejszej praktyce projektowej. A struktura sztywnej siatki przestrzennej zaproponowana przez autora paradoksalnie stwarza dobre warunki do wolności wyrazu artystycznego i swobodnego korzystania z przestrzeni publicznej.

Opis autorski (fragment): Projekt ma być manifestem mówiącym o sytuacji berlińczyków za czasów Żelaznej Kurtyny, a także transformacji społecznych po jej upadku, zamkniętych w metaforyczne ramy, fizycznych pięciuset drzwi, mających stać się symbolem dążenia do stworzenia spójnej i trwałej wspólnoty.

Nagroda BDA-SARP
I nagroda ex aequo; autor: arch. Roy Herzog

Nagroda główna ex aequo

Autor: arch. Roy Herzog, FH Potsdam

Temat: The Genius Loci of the Hopfenmarkt (Hamburg)

Promotor: prof. dr Martina Abri

Opinia Jury: Nagroda została przyznana za zrozumienie przestrzeni miejskiej jako następstwa wielu warstw, ułożonych przez upływający czas. Zachowanie istniejących struktur architektonicznych w ich warstwach staje się podstawą do jednoznacznego zaprojektowania nowego założenia. Projekt Roya Herzoga został gruntownie opracowany również z teoretycznego punktu widzenia.

Podpowiada sposoby na uporanie się z „historyczną amnezją” powodowaną przez konflikt żarłocznego kapitalizmu z wartościami, których oczekujemy od historycznego kontekstu przestrzeni miejskiej.

Opis autorski (fragment): W projekcie starałem się połączyć czasowe i przestrzenne warstwowanie epok i stworzyć coś, co będzie w tym miejscu naturalne i będzie odniesieniem do kontekstu. Celem projektu było zachowanie wykopu archeologicznego w kształcie dawnej głównej nawy średniowiecznego Kościoła.

Nagroda BDA-SARP
Specjalne wyróznienie; autor: arch. Zhen Zhang

Specjalne wyróżnienie

Autor: arch. Zhen Zhang, RTWH Aachen

Temat: Isle of islay – nature observatory. Remembrence of a forgotten treaty between man and nature

Promotorzy: prof. Anne-Julchen Bernhardt, prof. Axel Sowa

Opis autorski (fragment): Bohaterem projektu jest „zblazowany” mieszczuch wykorzystujący wysoko rozwinięte technologie kosztem własnych umysłów. Musi ponownie nawiązać połączenie ze swoim biologicznym istnieniem. W tym celu udaje się w podróż na ląd, podczas której codziennie zatrzymuje się w innym budynku. Doświadczenie zdobywa tylko dzięki pracy cielesnej i zmysłowej interakcji z naturą. W tym procesie, bohater wyostrza zmysły i odkrywa, że jego pochodzenie jest głęboko zakorzenione w naturze.

Nagroda Roku SARP 2021 – znamy zwycięzców! 8 października poznaliśmy laureatów 38. edycji konkursu o Nagrodę Roku SARP 2021. Jury przyznało nagrody w siedmiu kategoriach. Grand Prix dla Browarów Warszawskich.
Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group Villa Reden zwyciężyła w konkursie Iconic Awards 2021 oraz zakwalifikowała się do finału The Plan Award 2021. To kolejne, po DNA Paris Design Awards 2021, wyróżnienia dla tej realizacji.  
Nagroda POLITYKI 2021 dla eM4. Pracowni Architektury. Brataniec Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2021 przypadło krakowskiej eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za realizację Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie.
SARP nagradza. Wręczenie Honorowej Nagrody SARP 2020 i medali Bene Merentibus 2020 W 2020 roku Honorową Nagrodą SARP wyróżniono wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 28 maja 2021 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Podczas spotkania tradycyjnie przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus.
Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2021 dla podstawówki na Wilanowie Poznaliśmy wyniki 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix i nagrodę za rozwiązania proekologiczne jury przyznało publicznej podstawówce nr 400, zwanej też „szkołą przy Osi Królewskiej”. Prezentujemy wszystkie nagrodzone realizacje tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2021 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji tradycyjnie zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.