Budynek plombowy w Białymstoku

i

Autor: Archiwum Architektury Autor: Patrycja BartnickaNazwa uczelni: Politechnika Białostocka Wydział: Wydział Architektury Rok studiów: VRok rozpoczęcia studiów: 2016 Opieka naukowa: dr inż. arch. Janusz Grycel

Budynek plombowy w Białymstoku

2021-09-08 12:28

Projekt plomby miejskiej zakłada uzupełnienie pierzei znajdującej się w jednej z najstarszych dzielnic Białegostoku. Decyzją do podjęcia tej formy architektonicznej była chęć stworzenia ciekawej przestrzeni publicznej, oraz uzupełnienie istniejącej pustki w zabudowie, które występują dość często w przestrzeni miasta.

Projekt plomby miejskiej zakłada uzupełnienie pierzei znajdującej się w jednej z najstarszych dzielnic Białegostoku. Decyzją do podjęcia tej formy architektonicznej była chęć stworzenia ciekawej przestrzeni publicznej, oraz uzupełnienie istniejącej pustki w zabudowie, które występują dość często w przestrzeni miasta. Właśnie w takich sytuacjach plomby są ciekawym rozwiązaniem, które wprowadzają ład przestrzenny oraz tworzą zwartą zabudowę. Budynek zaprojektowano jako pięciokondygnacyjny wraz z kondygnacja podziemną w której znajduje się parking oraz pomieszania obsługi budynku. Na parterze ulokowana została restauracja, jej przestrzeń jest bardzo klimatyczna. Na pozostałych poziomach znajdować się będzie biuro architektoniczne. Na każdym piętrze zostały zaprojektowane poszczególne strefy, tak aby ułatwić pracę . Ostatnia z kondygnacji posiada duży taras, który może być wykorzystywany jako strefa odpoczynku. W części biurowej na poszczególnych poziomach zaprojektowane zostały kubiki wykonane z szklanej ściany osłonowej, w których są zasadzone różne rośliny. Część biurowa została z zaprojektowana jak przestrzeń open-space. Takie rozwiązanie tworzy ciekawą formę otwartej przestrzeni biurowej, którą w łatwy sposób można zaaranżować. Aby stworzyć niecodzienne wnętrze zostały dodane obszary zielone, które idealnie komponują się do zaprojektowanych przeszklony kubików umieszczonych w elewacji. Nadają one zarówno dobre doświetlenie biura ale również poprzez znajdującą się tam roślinność ukazują ciekawy efekt wizualny. Bryła całego budynku jest stworzona w prostej i minimalistycznej formie. Podczas projektowania wzięto pod uwagę, iż plomba znajduję się w jednej z najstarszych części miasta co nadaje jej historyczny aspekt, ale również ukazuje różnicę wysokości sąsiadujących budynków. Zabudowa ta, poprzez swoją formę, złagodzi tą dysproporcje. Posiada ona 4 kondygnacje: 3 z nich mają tę samą wysokość co budynek sąsiedni, ostatnia 4 kondygnacja została podniesiona wyłącznie w części prawej. To rozwiązanie sprawia, że różnice wysokości pomiędzy obiektami zostały zminimalizowane, co wiąże się z poprawieniem proporcji budynków. Uroku oraz dozę nieprzewidywalności dodają ruchome żaluzje elewacyjne, wykonane z ażurowych aluminiowych pasów. Pozwalają one użytkownikom na kształtowanie charakteru obiektu. Kolorystyka elewacji zachowana jest w odcieniach szarości, poprzez użycie tynku imitującego fakturę betonu. Ażurowe żaluzje elewacyjne zaprojektowane są w kolorze grafitowym. Poprzez dodanie przeszklonych kubików, w których znajdować się będzie roślinność, cała elewacja nabierze bardziej naturalnego wyglądu.

ZAPISZ SIĘ