Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieSENIORTRIADA zespół opieki dla grupy +65

SENIORTRIADA zespół opieki dla grupy +65

Studenci Politechniki Śląskiej Paulina Zych i Dominik Kowalski zostali laureatami konkursu Wienerberger - zastosowanie ceramiki w projekcie semestralnym. Zaprojektowali zespół opieki dla grupy +65, a w nim ażurową ścianę ceramiczną oraz wertykalne elementy przesłon elewacyjnych.

SENIORTRIADA zespół opieki dla grupy +65
SENIORTRIADA, zespół opieki dla grupy +65
Autorzy:
Paulina Zych, Dominik Kowalski
Nazwa uczelni: Politechnika Śląska w Gliwicach
Wydział: Wydział Architektury
Rok studiów: Rok 3, sem.6
Rok akademicki: 2020/21
Rok rozpoczęcia studiów: 2018
Opieka naukowa: dr inż. arch. Krzysztof Kozak

Koncepcja obiektu dla grupy wiekowej +65 zakłada połączenie 3 funkcji: części leczniczo-rehabilitacyjnej, usługowej oraz mieszkalnej na pobyt czasowy lub stały. Pomysłem na bryłę budynku było nawiązanie do pobliskiego obiektu Wine Bar Lofty, skąd zaczerpnięto pomysł zarówno na materiał elewacji jak i na bryłę budynku, która wynika z jasnego podziału geometrycznego tego obiektu. Koncepcja projektu zakłada spięcie 3 wież długim parterem, dzięki czemu powstał czytelny podział na funkcje budynku. Na poziomie -1 zaprojektowano podziemny parking. Część leczniczo-rehabilitacyjna oraz usługowa znajduję się na parterze budynku. Natomiast część mieszkalną umieszczono w 3 wieżach budynku. Dodatkowo na poziomie +1 powstał długi, aktywny taras dla mieszkańców oraz gości, który jest uniesieniem obecnego zielonego terenu. Zwiększenie miejsca zewnętrznego tarasu kosztem kubatury budynku jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ przestrzeń wydaje się bardziej dostępna, a nie zamknięta i zabudowana. Elewacja trzech charakterystycznych brył została zaprojektowana w formie pionowych, przesuwnych przesłon ceramicznych. Drugim najważniejszym miejscem wykorzystania elementów ceramicznych jest ściana ażurowa oddzielająca wizualnie aktywny, zielony taras nad częścią parterową. Ideą formowania ściany jest wyciąganie poszczególnych elementów, tak aby stworzyć strukturę przezierną. Faktura cegły jest naturalna, a wprowadzony ornament to wytłoczona mozaika.

Modele struktury Gliwic Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Modele struktury miasta Gliwic” oraz prezentację makiet i modeli 3D w rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. To kolejna okazja, by poznać możliwości twórczego mapowania informacji przestrzennej o miastach.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Teatr światła - zwycięski projekt studentów z Polski w konkursie International VELUX Award 2020 Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach znaleźli się w gronie laureatów regionalnych  konkursu International VELUX Award 2020. Ich projekt Teatr światła zwyciężył w kategorii Badania nad światłem naturalnym w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód.
Studenci projektują wschodnie wybrzeże jeziora Paprocańskiego w Tychach Prezentujemy projekt zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach w Tychach. Monada - praca Piotra Gajdki i Krzysztofa Hendela zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez miasto Tychy.  
I miejsce dla studentów Politechniki Śląskiej w konkursie na opracowanie placu Władysława Reymonta w Złotoryi Koncepcja studentów Politechniki Śląskiej pod opieką naukową dr hab. inż. arch. Szymona Opani PŚ zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie placu Władysława Reymonta w Złotoryi.