Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieWyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021

Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021
Autorzy: Anna Piątek: Politechnika Śląska, wydział arch. , I rok studiów magisterskich, rok rozpoczęcia: 10.2017
Mikołaj Kociołek: Politechnika Warszawska, wydział arch. , I rok studiów magisterskich, rok rozpoczęcia: 10.2017 na Politechnice Śląskiej (gdzie został absolwentem studiów pierwszego stopnia, a następnie przeniósł się do Warszawy na studia II stopnia)
Piotr Gajdka: absolwent Politechniki Śląskiej (I stopień), wydział arch., rok rozpoczęcia: 10.2017

Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń o domku na drzewie, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość. Jako lokalizację dla naszego domu, wybraliśmy fragment terenu znajdującego się na półwyspie helskim, który wskutek podnoszącego się poziomu morza, jest zagrożony zupełnym zalaniem. Do posadowienia budynku wykorzystujemy sosny pospolite; często spotykane na polskim wybrzeżu oraz odporne na wilgoć i silny wiatr. Bryła budynku powstała na podstawie planu koła, a mechanizm pozwalający na ruch pionowy, oparty jest na spiralnej prowadnicy, która umożliwia także obrót domu wokół własnej osi. Do wykonania ścian domu wykorzystano materiały takie jak termoizolacja z betonu konopnego, drewniane stelaże, czy wykończenie elewacyjne z płytek Pretty Plastic, wykonanych ze zrecyklingowanego plastiku. Dzięki niżej wymienionym cechom dom może być usytuowany dowolnie względem stron świata, jego produkcja może w większości odbywać się w fabryce, a ślad węglowy związany z budową zostanie zminimalizowany. Domy dedykujemy osobom, które w przyszłości mogą ucierpieć w związku z wpływem zmian klimatu na światowy poziom mórz, lecz także dla młodych rodziców z małymi dziećmi, czy par. Jako przykład prezentujemy kompleks siedmiu domków, połączonych ze sobą wyżwirowanymi ścieżkami pieszymi oraz drogami dostępnymi tylko dla wspólnych samochodów mieszkańców, które będą trzymane na stanowisku do car sharingu.

Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020 Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Zwyciężył architekt Adam Piaseczyński, wyróżnienie dla Igi Soczawy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Konkurs Young Design 2020! Zdobądź stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej Young Design to pierwszy w Polsce program, którego celem jest wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Główną nagrodą jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.
Nagroda Integracyjna BDA – SARP: wyniki konkursu na identyfikację wizualną Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie identyfikacji wizualnej Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia honorowe.