Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieWyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021

Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021
Autorzy: Anna Piątek: Politechnika Śląska, wydział arch. , I rok studiów magisterskich, rok rozpoczęcia: 10.2017
Mikołaj Kociołek: Politechnika Warszawska, wydział arch. , I rok studiów magisterskich, rok rozpoczęcia: 10.2017 na Politechnice Śląskiej (gdzie został absolwentem studiów pierwszego stopnia, a następnie przeniósł się do Warszawy na studia II stopnia)
Piotr Gajdka: absolwent Politechniki Śląskiej (I stopień), wydział arch., rok rozpoczęcia: 10.2017

Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń o domku na drzewie, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość. Jako lokalizację dla naszego domu, wybraliśmy fragment terenu znajdującego się na półwyspie helskim, który wskutek podnoszącego się poziomu morza, jest zagrożony zupełnym zalaniem. Do posadowienia budynku wykorzystujemy sosny pospolite; często spotykane na polskim wybrzeżu oraz odporne na wilgoć i silny wiatr. Bryła budynku powstała na podstawie planu koła, a mechanizm pozwalający na ruch pionowy, oparty jest na spiralnej prowadnicy, która umożliwia także obrót domu wokół własnej osi. Do wykonania ścian domu wykorzystano materiały takie jak termoizolacja z betonu konopnego, drewniane stelaże, czy wykończenie elewacyjne z płytek Pretty Plastic, wykonanych ze zrecyklingowanego plastiku. Dzięki niżej wymienionym cechom dom może być usytuowany dowolnie względem stron świata, jego produkcja może w większości odbywać się w fabryce, a ślad węglowy związany z budową zostanie zminimalizowany. Domy dedykujemy osobom, które w przyszłości mogą ucierpieć w związku z wpływem zmian klimatu na światowy poziom mórz, lecz także dla młodych rodziców z małymi dziećmi, czy par. Jako przykład prezentujemy kompleks siedmiu domków, połączonych ze sobą wyżwirowanymi ścieżkami pieszymi oraz drogami dostępnymi tylko dla wspólnych samochodów mieszkańców, które będą trzymane na stanowisku do car sharingu.

Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.