Architektura MuratorStudenciYoung Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie

Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie

Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.

Young Talent Architecture Award 2018
YTAA 2018, jedna z czterech równorzędnych nagród. The Bank of England, proj. Loed Stolte, Faculty of Architecture and the Built Environment, Delft University of Technology

YYTAward to konkurs przeznaczony dla absolwentów architektury, architektury krajobrazu oraz planowania przestrzennego, którzy ukończyli studia magisterskie w ciągu ostatnich dwóch lat na uczelniach europejskich. Wśród finalistów pierwszej edycji znaleźli się Polacy: Tomasz Broma z Politechniki Wrocławskiej oraz Iwo Borkowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego. W drugiej edycji konkursu swoje prace magisterskie nadesłało 451 osób z 118 uczelni z Europy oraz Chin i Korei Południowej, które zostały wybrane jako państwa gościnne. Spośród 12 finalistów wyłoniono czterech zwycięzców: Hendrika Brinkmanna z Berlin University of the Arts, Julio Gotor Valcárcel z Polytechnic University of Madrid, Matthew Gregorowski z London Metropolitan University oraz Loed Stolte z Delft University of Technology. Każdy z nich w odmienny sposób zmierzył się z trudnym tematem dziedzictwa architektury we współczesnym świecie. Podczas ceremonii rozdania nagród 20 września w Palazzo Mora Wenecji, będzie miała miejsce debata na temat wolnych przestrzeni, edukacji oraz dziedzictwa z udziałem zwycięzców jurorów i światowej sławy architektów. Już teraz odbywa się tam wystawa „Young Talent Architecture Award” YTAA 2018 będąca częścią Biennale Architektury w Wenecji, która trwać będzie do 25 listopada.

Autor: Monika Wiecha
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.