Architektura MuratorStudenciYoung Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie

Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie

Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.

Young Talent Architecture Award 2018
YTAA 2018, jedna z czterech równorzędnych nagród. The Bank of England, proj. Loed Stolte, Faculty of Architecture and the Built Environment, Delft University of Technology

YYTAward to konkurs przeznaczony dla absolwentów architektury, architektury krajobrazu oraz planowania przestrzennego, którzy ukończyli studia magisterskie w ciągu ostatnich dwóch lat na uczelniach europejskich. Wśród finalistów pierwszej edycji znaleźli się Polacy: Tomasz Broma z Politechniki Wrocławskiej oraz Iwo Borkowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego. W drugiej edycji konkursu swoje prace magisterskie nadesłało 451 osób z 118 uczelni z Europy oraz Chin i Korei Południowej, które zostały wybrane jako państwa gościnne. Spośród 12 finalistów wyłoniono czterech zwycięzców: Hendrika Brinkmanna z Berlin University of the Arts, Julio Gotor Valcárcel z Polytechnic University of Madrid, Matthew Gregorowski z London Metropolitan University oraz Loed Stolte z Delft University of Technology. Każdy z nich w odmienny sposób zmierzył się z trudnym tematem dziedzictwa architektury we współczesnym świecie. Podczas ceremonii rozdania nagród 20 września w Palazzo Mora Wenecji, będzie miała miejsce debata na temat wolnych przestrzeni, edukacji oraz dziedzictwa z udziałem zwycięzców jurorów i światowej sławy architektów. Już teraz odbywa się tam wystawa „Young Talent Architecture Award” YTAA 2018 będąca częścią Biennale Architektury w Wenecji, która trwać będzie do 25 listopada.

Autor: Monika Wiecha
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.
Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.